Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Θα πεσει μεγαλη πεινα το χειμωνα....

Σημερα στηθος μαζι με ωμους...

Για αυτό το λόγο να αρχίζεις να μαζευεις απο τωρα τσουβαλακια πρωτεινης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πλάκα κάνετε? Εγώ τώρα καλοκαίρι και λόγω ποδηλάτου από 77 κιλά που ήμουν πριν 1,5 μήνα με ΙΣΟθερμιδική διατροφή έχω πάει 73. Πάλι καλά η εικόνα έχει αλλάξει στο καλύτερο...τα περισσότερα νερά ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόση ώρα την ημέρα κάνεις ποδήλατο. Ή μάλλον καλύτερα, πόσα χιλιομετράκια?

Τίποτα ιδιαίτερο 10χλμ (κυρίως ανηφόρα (Π.Φάληρο --> Ανω Γλυφάδα)) και 10 να γυρίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και γω συνηθως το καλοκαιρι χανω κιλα χωρις να το καταλαβαίνω, εχει να κανει με το οτι πινω ευκολα 4-5lt νερό τη μέρα λόγω ζεστης και δεν κανω τις υπερβολες του χειμώνα στο φαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 χιλιομετρα την μερα με ποδηλατο;;; Ανηφορα μια χαρα εισαι...

 

 

Πρωτεινη ακομα σε σκονη δεν εχω παρει... Μονο αυγα...

 

Ελεγα να αρχισω το τρεξιμο, αλλα τις μερες που εχω ρεπο, κατι τυχαινει και δεν το κανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 χιλιομετρα την μερα με ποδηλατο;;; Ανηφορα μια χαρα εισαι...

 

 

Πρωτεινη ακομα σε σκονη δεν εχω παρει... Μονο αυγα...

 

Ελεγα να αρχισω το τρεξιμο, αλλα τις μερες που εχω ρεπο, κατι τυχαινει και δεν το κανω...

Ε από το τίποτα καλά είναι και αυτά τα χιλιόμετρα.

 

Αν δεν το πάρεις ζεστά με το τρέξιμο όλο κάτι θα τυχαίνει. Θα το αρχίσεις για να αρχίσεις να καις τίποτα παραπάνω ή για αντοχή σιγά-σιγά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα ιδιαίτερο 10χλμ (κυρίως ανηφόρα (Π.Φάληρο --> Ανω Γλυφάδα)) και 10 να γυρίσω. 

 

Τούμπανο είσαι και μετά αναρωτιέσαι πώς χάνεις 3 κιλά σε ένα και κάτι μήνα? :P

 

Ας μπορούσα κι εγώ να κάνω 20 χλμ την ημέρα σε συνδυασμό με κολύμβηση και τρέξιμο και θα τα λέγαμε :)

 

Εμένα πάντως κάτι περίεργο μου συμβαίνει. Έφτασα σε δύο μήνες τα 95, από 101 που ήμουν μέσα Μαΐου και έφαγα κανά δύο βράδια λίγες πατάτες τηγανιτές σε μεζεδοπωλείο και ξαναέγραψε 96,5... Τα νεύρα μου...

 

Έχουμε και τις απεργίες των δημοτικών υπαλλήλων, πάπαλα και το κολυμβητήριο εδώ και μια βδομάδα...  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα θα προσπαθησω να βγαλω το προγραμμα χωρις γαντια...ν

 

Ε από το τίποτα καλά είναι και αυτά τα χιλιόμετρα.

 

Αν δεν το πάρεις ζεστά με το τρέξιμο όλο κάτι θα τυχαίνει. Θα το αρχίσεις για να αρχίσεις να καις τίποτα παραπάνω ή για αντοχή σιγά-σιγά ?

Παλια ετρεχα στο βοηθητικο γηπεδο...

 

Τωρα θελω να χασω 5 κιλα ωστε να φυγουν λιγο τα περιττα κιλα... Τιποτα το ιδιαιτερο..

 

Αντοχη ασε .. Πονεμενη ιστορια..

 

Με λεει ο φιλος μου χτες που κολυμπουσαμε παμε μεχρι την σημαδουρα καμια 100 μετρα.. Που πεθανα... Δεν πηγα...

 

Ο φιλος μου πηγε και μολις γυρισε μονο τα ματια του δεν πεταχτηκαν εξω.. Χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα θα προσπαθησω να βγαλω το προγραμμα χωρις γαντια...ν

 

 

Παλια ετρεχα στο βοηθητικο γηπεδο...

 

Τωρα θελω να χασω 5 κιλα ωστε να φυγουν λιγο τα περιττα κιλα... Τιποτα το ιδιαιτερο..

 

Αντοχη ασε .. Πονεμενη ιστορια..

 

Με λεει ο φιλος μου χτες που κολυμπουσαμε παμε μεχρι την σημαδουρα καμια 100 μετρα.. Που πεθανα... Δεν πηγα...

 

Ο φιλος μου πηγε και μολις γυρισε μονο τα ματια του δεν πεταχτηκαν εξω.. Χαχαχα

Τότε οκ...σε κανάν μήνα αν τρέχεις ξέρω γω 3 φορές την βδομάδα + υποθερμιδική διατροφή είσαι κομπλέ.

 

Καλά κι εγώ που έχω αντοχή γενικά στο κολύμπι στα πρώτα 20 μέτρα είμαι νεκρός. Νομίζω γίνεται επειδή δεν μπορώ να υπολογίσω την ταχύτητα που χρειάζομαι για να πάω χαλαρά κι έτσι πηγαίνω μόνο γαμιώντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος ότι η αντοχή του οργανισμού σε ένα άθλημα (π.χ. τρέξιμο) "μεταφέρεται" σε ένα άλλο άθλημα (π.χ. κολύμπι). Ο λόγος είναι ότι κάθε άθλημα περιλαμβάνει διαφορετικές κινήσεις, οι οποίες εκτελούνται σε διαφορετική ένταση και διαφορετικό ρυθμό, οπότε ακόμα κι αν δύο αθλήματα διεγείρουν, μερικώς, κοινές μυϊκές ομάδες, οι υπόλοιπες που απαιτούνται για την άσκηση του ενός δεν σημαίνει ότι θα έχουν την ίδια "αντοχή" κατά την άσκηση του άλλου.

 

Πιο απλά:

Τρέξιμο = πόδια = γυμνασμένα πόδια/αντοχή στο τρέξιμο. 

Κολύμπι (το κοινό, πρόσθιο που κάνουμε όλοι, μην πεταχτεί κανείς και πει για πεταλούδα και ίπτυο κτλ) = πόδια και χέρια. Εάν κάποιος έχει καλή αντοχή δουλεύοντας τα πόδια του (όπως πιο πάνω) αυτή η αντοχή, όταν κληθεί να "μοιραστεί" και στα χέρια, "μειώνεται". Έτσι το αντιλαμβάνομαι, λίγο απλοϊκά ίσως, πολύ λάθος κατά πάσα πιθανότητα, οπότε μην μου δίνετε πολλή σημασία :-), αφήστε να απαντήσει κάποιος που το κατέχει το θέμα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...