Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομιζω οτι θα βαλει λιπος, το σωμα αποβάλει την περίσσια πρωτεινη αλλα υπο προϋποθέσεις μπορει να γινει να βαλεις λιπος.. Θα το ψαξω περισσοτερο απλα θυμαμαι σιγουρα οτι η επιπλέον πρωτεΐνη αποβάλλεται απο το σωμα..

http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/excess-protein-and-fat-storage-qa.html

Μπορει να βοηθήσει, απ'οτι καταλαβα ασχολεισαι, αν θελεις διαβασε το.  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Οχι φιλε μου, ειχε γινει η προβλεπόμενη μεταφραση και η αναλογίες κιλων με λιμπρες.

Αλλα, το εχω δοκιμασει και επανω μου, τοτε που εκανα την διατροφη με τα κρεατα λαμβανα 2,5 γραμμάρια ανα κιλο βαρους, 2 χρονια τωρα λαμβανω 1 γραμμάριο και δεν υπαρχουν διαφορες.

Κάθε χειμώνα πιάνω 100 κιλα +, φετος πήγα 102, τωρα 2 μηνες στην γραμμωση και ειμαι 90 και συνεχίζετε ο κατήφορος.

Το εχω δοκιμασει, γενικος πειραματίζομαι αρκετα για πάνω απο 5-6 χρονια πάνω στο amateur natural bodybuilding, δεν εχω δοκιμασει προορμονες και παραπάνω για να ξερω τι θα συναντήσω και πως θα αντιδράσει το σωμα μου συνδυάζοντας τα με 2,5 και 3 γραμμάρια πρωτεΐνης.

Αλλα σε natural επιπεδο δεν εχω δει απολύτως τιποτα, το σιγουρο ειναι οτι παιζουν ρολο και τα γενετικα, γιατί καποιος που δεν εχει καλλα γενετικα, αμα λαμβανει 2,5 με 3 γραμμαρια πρωτεινης και δεν μπορει το σωμα του να τα χρησιμοποιήσει, θα γινουν λιπος, ως γνωστόν η περισσια πρωτεινη μετατρεπετε σε λιπος.

 

Ok δεν αμφισβητώ τα λεγομενά σου ουτε του mr olympia αλλά 1γ / κιλο πρωτείνης μου φαίνονται λιγο. Εγώ είμαι στα 2 γραμ /κιλο (160-190γραμ την ημέρα) χωρίς συμπληρώματα και χωρίς υπερβολικό κρέας (300 γραμ την ημέρα). Οι έρευνες ως συνήθως στο θέμα διιστανται, βέβαια οι εταιρίες συμπληρωμάτων μας θέλουν να παίρνουμε 3 γραμμαρια ανα κιλο την μέρα για να πουλάνε είναι λογικό.

 

Γενικά πάντως το 2 γραμ ανα κιλό δουλεύει για τον πιο πολυ κόσμο και δεν είναι ιδιέτερα δυσκολο στην διατροφή. Εγώ παίρνω πρωτείνη απο διαφορες πηγές (κρεας / γαλακτοκομικά / μαυρα μακαρόνια )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok δεν αμφισβητώ τα λεγομενά σου ουτε του mr olympia αλλά 1γ / κιλο πρωτείνης μου φαίνονται λιγο. Εγώ είμαι στα 2 γραμ /κιλο χωρίς συμπληρώματα και χωρίς υπερβολικό κρέας (300 γραμ την ημέρα). Οι έρευνες ως συνήθως στο θέμα διιστανται, βέβαια οι εταιρίες συμπληρωμάτων μας θέλουν να παίρνουμε 3 γραμμαρια ανα κιλο την μέρα για να πουλάνε είναι λογικό.

 

Γενικά πάντως το 2 γραμ ανα κιλό δουλεύει για τον πιο πολυ κόσμο και δεν είναι ιδιέτερα δυσκολο στην διατροφή. Εγώ παίρνω πρωτείνη απο διαφορες πηγές (κρεας / γαλακτοκομικά / μαυρα μακαρόνια )

Δεν τιθεται θεμα φιλε μου  :-) , απλα ενταξει, το εχω δοκιμασει, βλεπω ίδια αποτελεσματα και με τους 2 τροπους και ακολουθω αυτον που συμφέρει καλυτερα την τσέπη μου, βεβαια, γνωρίζω και παιδια που οντος, ειναι αληθεια, με μολις 1 γραμμάριο δεν εχουν ανάπτυξη, μενουν σε στασιμότητα και με παραπάνω γραμμαρια κανουν δουλεια.

Εγω εχω καλα γενετικα σ'αυτον τον τομεα, στην γράμμωση εχω το θεμα, ενω βαζω πανευκολα κρεας πάνω μου και μαζα, χανω δύσκολα και γραμμώνω δύσκολα.

Τι να κανουμε, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/excess-protein-and-fat-storage-qa.html

Μπορει να βοηθήσει, απ'οτι καταλαβα ασχολεισαι, αν θελεις διαβασε το.  :-)

Το διαβασα οντως χρησιμο, επιβεβαιωνει αυτο που πιστευα, μπορει να γινει αλλα απο μη-ρεαλιστικες προυποθεσεις.. :)

 

 

Beyond that, while the biochemical pathways for the conversion of protein to fat do exist in humans, the likelihood of it ever happening in any but the most absurdly non-physiological circumstances are effectively nil.

 

 

 

I imagine that if protein were going to be converted to fat, it would first have to be converted to glucose and only if the amount produced were then in excess of daily maintenance requirements would there be conversion to fat.  But as noted above, this simply isn’t going to happen under any even reasonably normal circumstances. No human could eat enough protein on a daily basis for it to occur.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τιθεται θεμα φιλε μου  :-) , απλα ενταξει, το εχω δοκιμασει, βλεπω ίδια αποτελεσματα και με τους 2 τροπους και ακολουθω αυτον που συμφέρει καλυτερα την τσέπη μου, βεβαια, γνωρίζω και παιδια που οντος, ειναι αληθεια, με μολις 1 γραμμάριο δεν εχουν ανάπτυξη, μενουν σε στασιμότητα και με παραπάνω γραμμαρια κανουν δουλεια.

Εγω εχω καλα γενετικα σ'αυτον τον τομεα, στην γράμμωση εχω το θεμα, ενω βαζω πανευκολα κρεας πάνω μου και μαζα, χανω δύσκολα και γραμμώνω δύσκολα.

Τι να κανουμε, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα  :cry:

 

Με βάση αυτό που λές και με 100+ κιλά σου είσαι μαλλον κλασσικός ενδομορφος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση αυτό που λές και με 100+ κιλά σου είσαι μαλλον κλασσικός ενδομορφος. 

Οχι, ειμαι ακριβος ενδιαμεσα απο τον ενδομορφο και τον μεσομορφο, το λεω αυτο γιατί ποτε δεν βαζω κιλουμπα η πολυ λιπος, απλα δεν παω καλα στην γραμμωση.

Τι θελω να πω, οποιος δει ποιο πριν λεω οτι σε 2 μηνες γραμμωσης απο 102 ειμαι 90, θα μου πει (ρε φιλε τι καλα δεν πας στην γραμμωση; ), απλα για να χασω κανω πρωι νηστικος αεροβιο (γρήγορο βάδην επι μια ωρα, ΟΧΙ τρεξιμο, βάδην για να καίω οσο το δυνατόν λιγοτερο μυικο ιστο) και απογευμα βαρη, διπλες προπονησεις δηλαδή.

Αλλοι δεν παιδεύονται στην γραμμωση τοσο πολυ, εγω αν δεν παιδευτω δεν θα πεσω, δουλεύω full squots, αρσεις θανατου, κ.λ, πιέζομαι γενικος πολυ, παντα, ολα αυτα τα χρονια, αλλα για γραμμωση πιέζομαι ις διπλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση αυτό που λές και με 100+ κιλά σου είσαι μαλλον κλασσικός ενδομορφος. 

πάντως καλύτερο αυτό  απ το να βασανίζεσαι να βάλεις κιλό πάνω σου

έχω περιπτώσεις που κατέβαζαν την Άρτα με τα Γιάννενα και δεν έκαναν τίποτα

σιχάθηκαν το φαι στο τέλος. 

 

ζόρι βέβαια να γραμμώνεις δύσκολα αλλα και πάλι οι μηνες που είσαι χωρίς μπλούζα είναι λίγοι αν τα βάλεις κάτω και ειναι και πολοί που δεν σκοτίζονται να πέσουν 6-7% λίπος

σε όλους αρέσει απλά μερικοί δεν το κυνηγάνε σαν πρώτο στόχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως καλύτερο αυτό  απ το να βασανίζεσαι να βάλεις κιλό πάνω σου

έχω περιπτώσεις που κατέβαζαν την Άρτα με τα Γιάννενα και δεν έκαναν τίποτα

σιχάθηκαν το φαι στο τέλος. 

 

ζόρι βέβαια να γραμμώνεις δύσκολα αλλα και πάλι οι μηνες που είσαι χωρίς μπλούζα είναι λίγοι αν τα βάλεις κάτω και ειναι και πολοί που δεν σκοτίζονται να πέσουν 6-7% λίπος

σε όλους αρέσει απλά μερικοί δεν το κυνηγάνε σαν πρώτο στόχο 

Τι; 6-7%; Ουτε με 100 χρονια, εγω κυνηγάω καθε χρονο να ειμαι λιγο κατο απο το 14% και εχω οριο το 11αρι, να φαίνονται η δυο πανο και να αχνοφαινονται η δυο απο κάτω, αυτο, γιατί αν θα πηγαίνω για ακομα ποιο χαμηλά, οτι μαζα βαζω τοσα χρονια θα εξατμιστεί καθοτι θα προσπαθουσα να κατεβω χωρις φαρμακα και τετοια, οποτε θα εχανα πολυ μαζα, παρα πολυ μαζα.

Ειδη τωρα που προσεχω τρομερα τα τελευταία χρονια, δεν μπορω να κρατήσω την μαζα επειδή ειμαι natural, τον χειμώνα επιασα 44 εκατοστα στα χερια και μετρήθηκα πριν μια ευδομαδα και εχω παει 41 και τρώω ανα 3 ωρες το γευμα μου.

Το ίδιο παθενα και τοτε που επερνα 2,5-3 γραμαρια πρωτεινη ανα κιλο, εχανα μαζα.

Καλυτερα αφαρμακοτος παντος, 1.000 φορες και ας μου παίρνει χρονο μεγαλο για να κανω την δουλεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τεσπα περιμένω τη Yin να μας πει πως της φάνηκε το νέο πρόγραμμα.

 

Deadlift σήμερα, ότι δε μπορούσα να κατέβω τις σκάλες μετά για να πάω στα αποδυτήρια αρκεί; Αυτό το leg curl στο τέλος με πέθανε μετά τις άλλες ασκήσεις. Ίσα που βγήκε.

Επίσης deadlift δεν τολμάω ακόμα να ανεβάσω χωρίς δίσκους των 1.25. Στα 40 kg με δυσκολεύει πολύ ακόμα. Το Σάββατο στο squat να δω τι με περιμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Εκανε δουλεια το προγραμμα.

 

Πιστευω μεχρι το σαββατο να χεις ξεπιαστει και να βγαλεις ανετα το squart...

 

Αυτο ειναι που λενε αυτο προχωραει σαν χεσμενος.. Χαχαχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά, έκανες τίποτα αερόβια πριν τίποτα κοιλιακούς?

 

Όχι, 10 λεπτα τζογκινγκ ίσα να ζεσταθώ και ντεντλιφτ κατευθειαν. Εχθές έτρεξα κι έκανα κοιλιακούς-ραχιαίους.

 

Liverpool μάλλον πιο πολλη κούραση παρά πιάσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...