Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ και επαυξάνω με τον αποπάνω. Απλά, την επόμενη φορά, γράψε πρώτα το μήνυμα στο word, ρίξε έναν ορθογραφικό έλεγχο και μετά πόσταρε το. Τα μάτια μου πονάνε...

 

Φιλικά πάντα :)

 

Μια δικιά μου ερώτηση. Επειδή βαρέθηκα να τρέχω, βαρέθηκα του θανατά λέμε. Έχω αντοχές αλλά ούτε είκοσι λεπτά δεν αντέχω, η ανία με πεθαίνει. Λέω να πάρω στατικό ποδήλατο, να βάζω απέναντι το λαπτοπ, να βλέπω καμια ταινία όσο κοπανιέμαι.

 

Τι λέτε; Να πάρω τα καινούργια, τα μαγνητικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Συμφωνώ και επαυξάνω με τον αποπάνω. Απλά, την επόμενη φορά, γράψε πρώτα το μήνυμα στο word, ρίξε έναν ορθογραφικό έλεγχο και μετά πόσταρε το. Τα μάτια μου πονάνε...

 

Φιλικά πάντα :)

 

Μια δικιά μου ερώτηση. Επειδή βαρέθηκα να τρέχω, βαρέθηκα του θανατά λέμε. Έχω αντοχές αλλά ούτε είκοσι λεπτά δεν αντέχω, η ανία με πεθαίνει. Λέω να πάρω στατικό ποδήλατο, να βάζω απέναντι το λαπτοπ, να βλέπω καμια ταινία όσο κοπανιέμαι.

 

Τι λέτε; Να πάρω τα καινούργια, τα μαγνητικά;

Αν δεις πολυ προηγουμενα μηνηματα μου, δεν εχουν λαθη, δεν ειμαι στο δικο μου pc γι'αυτο.

Συγνομη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα υπερβαλεις...

 

Δηλαδη δεν ζοριστηκες ποτε στην τελευτια επαναληψη, ή ακομα δεν την εβγαλες καν...

μα αυτή ειναι η ουσία 

πάντα αυτό κάνω και δεν ειναι υπερεκτίμηση δυνατοτήτων 

έτσι προκαλείς μυική υπερτροφία 

αν δεν ζορίσεις το σώμα σου δεν έχει κανένα λόγο να δημιουργήσει παραπάνω μυς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να φας και παραπανω και να παρεις κιλα για αυτο, δεν αρκει μονο να φτανεις στα ορια σου. Στο λεω γιατι ελεγες οτι θες να ανεβεις σε δυναμη/μυς χωρις να παρεις κιλα.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στο ενάμιση μήνα τραβάει η όλη υπόθεση. Απ' ότι βλέπω αν πιέσω το αντίστοιχο σημείο και στο άλλο πόδι (αριστερό) νιώθω έναν πόνο, αλλά μόνο τότε, καμία σχέση με αυτό που περιέγραψα παραπάνω.

 

Το θέμα είναι πως έχει κάνα 2 μήνες που ξεκίνησα πάλι γυμναστήριο μετά από 1 χρόνο φιδιάσματος και μετά τα βάρη κάνω και μάι-τάι. Από τη μία αν πρέπει (που πρέπει) να το ξεκουράσω θα πρέπει να μείνω μόνο στα βάρη και ξενερώνω, από την άλλη πάλι θα πρέπει να μπλέξω με το ΙΚΑ, δηλαδή από Σεπτέμβριο και μετά θα μου κλείσουν ραντεβού.

 

Με πόνο που τραβάει 1 μήνα + δεν ειναι σωστό να ψάχνεις συμβουλές σε ένα φορουμ, μαλλον μιλάμε για τενοντίτιδα πλέον. Πρπει να δεις αθλίατρο. 

 

Προπόνηση με βαρη και πολεμικές τέχνες ενδιάμεσα πάντως ξέχνα την πριν θεραπευτεί το πόδι σου αλλιως το πρόβλημά σου θα γίνει χρόνιο εκτός αν δεν γυμνάζεις καθόλου πόδια στο gym που δεν το συστήνω.

 

εκανα επίσης βαρη με kickboxing παλια οταν ήμουν 19-24 χρονων, ωραίες εποχές. Τωρα στα 33 ουτε στο ονειρό μου αν θελω να μπορώ να περπατησω στα 34 :D

 

 

Και μαλιστα εχει πει οτι δεν χρειαζετε να καταναλονουμε οσοι δεν θα το ακολουθισουμε επαγκελματικα, πανο απο 1 γραμαριο πρωτεινης ανα κιλο βαρους, δεν εχει ουσια ελεγε, αν δεν περνεις στεροιδοι η εστο εσχατος, καμια προορμονη, να μπεις στην διαδικασια να καταναλονης τοση πρωτεινη, απλα δεν θα καταφερουμε τιποτα 

 

Λιγο υπερβολικός ο Mr olympia. μήπως έλεγε 1 γραμμαριο πρωτείνης per pound ? (δεν εχουν κιλά εκεί). Αλλο 85 κιλά άλλο 190 pounds, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να φας και παραπανω και να παρεις κιλα για αυτο, δεν αρκει μονο να φτανεις στα ορια σου. Στο λεω γιατι ελεγες οτι θες να ανεβεις σε δυναμη/μυς χωρις να παρεις κιλα.. :P

αν το λες σε εμένα δεν κάθομαι να το αναλύσω στο παραπάνω πόστ όσο πρέπει γιαυτό κατάλαβες λάθος, αυτά που λες τα έμαθα πριν κάτι χρόνια όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι 

του εξηγώ γιατι ειναι λάθος αυτό που είπε περι υπερεκτίμησης δυνατοτήτων

μπορείς να ανέβεις σε δύναμη και μυς χωρίς να πάρεις κιλά

λέγετε body recomposition

τι και πως google it γιατι κάνει ζέστη και βαριέμαι να γράφω  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ειναι μια θεωρια καποιου απλα οπως διαβασα, το αν δουλευει δεν το ξερω.. Αποδεδειγμενα ανεβαινεις με το να τρως σωστα και οπως πρεπει, η αλλη λυση που γνωριζω ειναι τα αναβολικα..:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και μαλιστα εχει πει οτι δεν χρειαζετε να καταναλονουμε οσοι δεν θα το ακολουθισουμε επαγκελματικα, πανο απο 1 γραμαριο πρωτεινης ανα κιλο βαρους, δεν εχει ουσια ελεγε, αν δεν περνεις στεροιδοι η εστο εσχατος, καμια προορμονη, να μπεις στην διαδικασια να καταναλονης τοση πρωτεινη, απλα δεν θα καταφερουμε τιποτα και μονο ζημια στην τσεπι μας θα κανουμε, ναι μεν, δεν θα παθουμε τιποτα με τοσι πρωτεινη αλλα απο την αλλη δεν θα κερδισουμε και τιποτα.

μην κάνει κανένας την μαλακία και πάρει προορμόνες

 

Σε σχέση με τα φάρμακο (οχι fake)

πολλαπλάσια side effects

μηδαμινά αποτελέσματα 

​άγνωστες ακόμα μακροχρόνιες επιπτώσεις στην υγεία

 

Αυτο που λες ειναι μια θεωρια καποιου απλα οπως διαβασα, το αν δουλευει δεν το ξερω.. Αποδεδειγμενα ανεβαινεις με το να τρως σωστα και οπως πρεπει, η αλλη λυση που γνωριζω ειναι τα αναβολικα.. :P

ολα θεωρίες ειναι .το συγκεκριμένο ειναι δοκιμασμένο πάνω μου και σε πολλούς ανά τον κόσμο 

άσχετο αλλα για να προσαρμόσω και τον τρόπο γραφής μου να είμαι ποιο κατανοητός (πόσα χρόνια ασχολείσαι? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρια που δεν εχω ψαξει αν δουλευει, αν δουλεψε σε εσενα καλως μπορει να μην δουλεψει σε ολους ομως.. Εγω απλα υποστηριζω οτι για τον περισσοτερο κοσμο η λυση για περισσοτερη δυναμη ειναι να τρωει περισσοτερο για να παρει κιλα μαζι φυσικα με το σωστο προγραμμα στο γυμναστηριο..

 

8 χρονια περιπου αλλα οχι ασταματητα, το πιανω το αφηνω τετοια φαση, ποτε δεν εχω μεινει πανω απο 1 χρονο εκτος ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο υπερβολικός ο Mr olympia. μήπως έλεγε 1 γραμμαριο πρωτείνης per pound ? (δεν εχουν κιλά εκεί). Αλλο 85 κιλά άλλο 190 pounds, 

Οχι φιλε μου, ειχε γινει η προβλεπόμενη μεταφραση και η αναλογίες κιλων με λιμπρες.

Αλλα, το εχω δοκιμασει και επανω μου, τοτε που εκανα την διατροφη με τα κρεατα λαμβανα 2,5 γραμμάρια ανα κιλο βαρους, 2 χρονια τωρα λαμβανω 1 γραμμάριο και δεν υπαρχουν διαφορες.

Κάθε χειμώνα πιάνω 100 κιλα +, φετος πήγα 102, τωρα 2 μηνες στην γραμμωση και ειμαι 90 και συνεχίζετε ο κατήφορος.

Το εχω δοκιμασει, γενικος πειραματίζομαι αρκετα για πάνω απο 5-6 χρονια πάνω στο amateur natural bodybuilding, δεν εχω δοκιμασει προορμονες και παραπάνω για να ξερω τι θα συναντήσω και πως θα αντιδράσει το σωμα μου συνδυάζοντας τα με 2,5 και 3 γραμμάρια πρωτεΐνης.

Αλλα σε natural επιπεδο δεν εχω δει απολύτως τιποτα, το σιγουρο ειναι οτι παιζουν ρολο και τα γενετικα, γιατί καποιος που δεν εχει καλλα γενετικα, αμα λαμβανει 2,5 με 3 γραμμαρια πρωτεινης και δεν μπορει το σωμα του να τα χρησιμοποιήσει, θα γινουν λιπος, ως γνωστόν η περισσια πρωτεινη μετατρεπετε σε λιπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος οτι η περισσια πρωτεινη γινεται λιπος, κιλα παιρνεις οταν λαμβανεις περισσοτερες θερμιδες απο οσες χρειαζεσαι. Οταν τις εχεις λαβει και παρεις παραπανω πρωτεινη θα παρεις τα κιλα που αναλογουν στις θερμιδες που πηρες ισως εννοεις κατι τετοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δικιά μου ερώτηση. Επειδή βαρέθηκα να τρέχω, βαρέθηκα του θανατά λέμε. Έχω αντοχές αλλά ούτε είκοσι λεπτά δεν αντέχω, η ανία με πεθαίνει. Λέω να πάρω στατικό ποδήλατο, να βάζω απέναντι το λαπτοπ, να βλέπω καμια ταινία όσο κοπανιέμαι.

 

Τι λέτε; Να πάρω τα καινούργια, τα μαγνητικά;

 

Εγώ λέω να μην πάρεις και να συνεχίσεις να τρέχεις ή να κολυμπάς ή στην τελική να πάρεις ένα κανονικό ποδήλατο αν δεν έχεις.

 

Το στατικό αργά ή πιθανότατα γρήγορα, θα καταλήξει κρεμάστρα για τα ρούχα σου.

 

Κι εγώ έχω βαρεθεί να τρέχω, γι' αυτό προτιμώ να κολυμπάω. Κι αν είχα και κανένα ψιλό για καλό ποδήλατο, θα τα είχα σπρώξει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος οτι η περισσια πρωτεινη γινεται λιπος, κιλα παιρνεις οταν λαμβανεις περισσοτερες θερμιδες απο οσες χρειαζεσαι. Οταν τις εχεις λαβει και παρεις παραπανω πρωτεινη θα παρεις τα κιλα που αναλογουν στις θερμιδες που πηρες ισως εννοεις κατι τετοιο..

Sorry δεν το εθεσα σωστα, οχι η οποιαδήποτε ποσότητα περισσιας πρωτεινης, η υπερβολική περίσσια πρωτεινη.

Δεν θα βαλει καποιος λιπος αν παει καπου στα 2,5 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι θα βαλει λιπος, το σωμα αποβάλει την περίσσια πρωτεινη αλλα υπο προϋποθέσεις μπορει να γινει να βαλεις λιπος.. Θα το ψαξω περισσοτερο απλα θυμαμαι σιγουρα οτι η επιπλέον πρωτεΐνη αποβάλλεται απο το σωμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει η πρωτεΐνη λίπος σημαίνει ότι είσαι πάνω στις συνολικές θερμίδες, σωστά;

 

Το κολύμπι είναι τοπ γυμναστική, μετά προτιμάω ποδήλατο γιατί δεν έχει τη καταπόνηση στα πόδια που έχει το τρέξιμο και το βλέπω και σαν βόλτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...