Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θες να τα βάλεις σαν τέταρτη άσκηση στη μέρα των Deadlifts? Να ανεβάσουμε λίγο τον όγκο προπόνησης με μερικές απομονωτικές , έτσι για το fun factor. 

 

Ό,τι προτείνεις. Είμαι λίγο ούννος, θα το κάνω όποια μέρα και να 'ναι. Αλλά τι, θα κάνω deadlift, stiff legged deadlift, goodmornings και captain's chair; Βέβαια, captain's chair κάνω έτσι κι αλλιώς μαζί με τους διάφορους κοιλιακούς που κάνω μετά το τρέξιμο, λες να τους βγάλω τελείως από αυτη τη μέρα; Χμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τα Leg curl σαν τέταρτη τη μέρα των Deadlifts. Ναι μωρέ βγάλε και τους κοιλιακούς αφού κάνεις και τις άλλες μέρες. Βάλε τα Leg curl στη θέση τους. ¨Η μπορείς 5χ15 μπροστινά squat. Ότι νομίζεις  (πωπω , φαντάζομαι μέρα με Deadlifts +5x15 front squat +5x15 goodmornings, σύγκρυο με πιάνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χάνεις λίπος όταν καις παραπάνω θερμίδες απ ότι λαμβάνεις 
αν η διατροφή σου ειναι σωστή χάνεις μόνο λίπος και όχι κιλά (μυς+ λιπος)
αν δεν λαμβάνεις αρκετή πρωτεΐνη και η διατροφή σου ειναι οτι νανε τότε χάνεις και απο τα δύο .
 

 

 

 

ναι οκ και γιατι δηλαδη όταν κάνεις αερόβια χωρίς να έχεις τίποτα να κάψεις από φαγητό δεν καις λίπος (παρόλο που ο λόγος που υπάρχει το λίπος είναι για παροχή ενέργειας στον οργανισμό όταν δεν υπάρχει) , και την υπόλοιπη μέρα με φαγητό στο στομάχι παρόλο που είσαι υποθερμικά καις? Σου φαίνεται λογικό αυτό ? Ασε τις έρευνες..

 

Δεν είπε κανένας οτι θα χάνεις λίπος (γενικά) αν είσαι υπερθερμιδικός και κάνεις αερόβια, αλλά αν είσαι υποθερμιδικός θα κάψεις περισότερο λίπος με αερόβια ειδικά αν γίνεται οταν πρέπει να γίνεται παρά χωρίς αερόβια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Leg curl σαν τέταρτη τη μέρα των Deadlifts. Ναι μωρέ βγάλε και τους κοιλιακούς αφού κάνεις και τις άλλες μέρες. Βάλε τα Leg curl στη θέση τους. 

 

 

Μπερδεύτηκα ρε. Πότε κάνω τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Leg curl σαν τέταρτη τη μέρα των Deadlifts. Ναι μωρέ βγάλε και τους κοιλιακούς αφού κάνεις και τις άλλες μέρες. Βάλε τα Leg curl στη θέση τους. ¨Η μπορείς 5χ15 μπροστινά squat. Ότι νομίζεις  (πωπω , φαντάζομαι μέρα με Deadlifts +5x15 front squat +5x15 goodmornings, σύγκρυο με πιάνει)

 

Έκανες edit εν τω μεταξύ και με μπερδεψες ακόμα χειρότερα. Όταν λες front squat δε φαντάζομαι να εννοείς lunges ε. 

 

Υποψιάζομαι ότι θες να μείνω ανάπηρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το stiff legged deadlift τι ακριβως γυμναζουμε,,,;;;

Οπόσθιους μηριαίους - Μεγάλο γλουτιαίο και ιερονωτιαίους = πίσω πόδια - κώλο - και ραχιαίους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η μέρα:

squat (3 σετ των 5)

SLDL (5 των 10)

Squat  (5 των 10) στο 50% των πρώτων.

 

 

2η μέρα:

παγκο (3x5)

κωπηλατική με αλτήρα (5x10)

επικληνής παγκος (5x10)

 

3η μέρα:

deadlift (3x5)

goodmornings (5x10)

Leg Press (5x10)

Leg Curl(3x15+)

 

4η μέρα:

military press (3x5)

τροχαλία (κλειστή λαβή) (5x10)

βυθίσεις (5x10)

 

 

Αυτό σου προτείνω πάντως. Με αυτή τη σειρά οι ασκήσεις, αυτές τις επαναλήψεις. Ζέσταμα, αερόβιο , κοιλιακοί δικά σου. 

 

To front squat είναι squat με τη μπάρα μπροστά. Δεν είναι lunges ,είναι χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1η μέρα:

squat (3 σετ των 5)

SLDL (5 των 10)

Squat  (5 των 10)

 

 

2η μέρα:

παγκο (3x5)

κωπηλατική με αλτήρα (5x10)

επικληνής παγκος (5x10)

 

3η μέρα:

deadlift (3x5)

goodmornings (5x10)

Leg Press (5x10)

Leg Curl(3x15+)

 

4η μέρα:

military press (3x5)

τροχαλία (κλειστή λαβή) (5x10)

βυθίσεις (5x10)

 

 

Αυτό σου προτείνω πάντως. Με αυτή τη σειρά οι ασκήσεις, αυτές τις επαναλήψεις. Ζέσταμα, αερόβιο , κοιλιακοί δικά σου. 

 

Ρε συ είναι πολύ βαρύ πρόγραμμα. Νομίζω καλύτερα είναι αντί για front squat να κάνει κανά hack squat...+ GMs με πρέσσα να γίνει μία τράμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1η μέρα:

squat (3 σετ των 5)

SLDL (5 των 10)

Squat  (5 των 10)

 

 

2η μέρα:

παγκο (3x5)

κωπηλατική με αλτήρα (5x10)

επικληνής παγκος (5x10)

 

3η μέρα:

deadlift (3x5)

goodmornings (5x10)

Leg Press (5x10)

Leg Curl(3x15+)

 

4η μέρα:

military press (3x5)

τροχαλία (κλειστή λαβή) (5x10)

βυθίσεις (5x10)

 

 

Αυτό σου προτείνω πάντως. Με αυτή τη σειρά οι ασκήσεις, αυτές τις επαναλήψεις. Ζέσταμα, αερόβιο , κοιλιακοί δικά σου. 

 

To front squat είναι squat με τη μπάρα μπροστά. Δεν είναι lunges ,είναι χειρότερο.

 

 

Και δε μου λες ρε dakon. Λες να παρατήσω τους αλτήρες στον πάγκο και να κάνω μπάρα; Επίσης, αν κάνω αυτό το πρόγραμμα για 2 μήνες κάθεσαι μετά να σου ρίξω κλοτσιά στην κοιλιακή χώρα ή την κάνεις με ελαφρά. Να ξέρω πόσο effective να το θεωρήσω. =ρ

 

Επίσης, το 2ο squat τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικά...προσαγωγούς απαγωγούς και μηχάνημα για γλουτούς δεν σου παν να κάνεις ?

 

Προσαγωγούς, απαγωγούς με έβαζαν εμένα να κάνω.

 

Αν μου έγραφαν και μηχάνημα για γλουτούς, θα πήγαινα να τους τον δείξω να πειστούν ότι δεν τον έχω κόψει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν είπε κανένας οτι θα χάνεις λίπος (γενικά) αν είσαι υπερθερμιδικός και κάνεις αερόβια, αλλά αν είσαι υποθερμιδικός θα κάψεις περισότερο λίπος με αερόβια ειδικά αν γίνεται οταν πρέπει να γίνεται παρά χωρίς αερόβια. 

 

θα κάψεις , αλλα επειδή θα κάψεις παραπάνω θερμίδες

οχι επειδή έκανες συγκεκριμένα αερόβια

αν ήταν έτσι κάποιος υπερθερμιδικός με υδατάνθρακα στα πατώματα και υψηλή πρωτεΐνη θα έχανε επίσης λίπος καίγοντας το γλυκογόνο του και κάνοντας αερόβια γιατι μετά πως θα αναπλήρωνε το γλυκογόνο ο οργανισμός του ? πως θα το αποθήκευε ? θα έκανε την πρωτεΐνη γλυκογόνο ?

 

η διαδικασία ειναι απλή

καις 10 τρως 9 - > χάνεις 

αν έχει σωστές αναλογίες πρωτ/υδ/λυπ χάνεις λίπος

simple

η αερόβια ειναι ΚΑΛΗ απλά γιατι ειναι αδύνατον για natural να κάνουν διπλή προπόνηση με βάρη. 

είναι οι έξτρα θερμίδες που καις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δε μου λες ρε dakon. Λες να παρατήσω τους αλτήρες στον πάγκο και να κάνω μπάρα; Επίσης, αν κάνω αυτό το πρόγραμμα για 2 μήνες κάθεσαι μετά να σου ρίξω κλοτσιά στην κοιλιακή χώρα ή την κάνεις με ελαφρά. Να ξέρω πόσο effective να το θεωρήσω. =ρ

 

Επίσης, το 2ο squat τι είναι;

Το ενα θα πρεπει να ειναι το front squart..

 

Μαλλον αυτο με τα λιγα σετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΟυ το έκανα edit , είναι το ίδιο με το πρώτο απλά με το 50% των κιλών. Αν έκανες με 60 θα πας στα 30. Θα το βρεις και μόνη σου. Μπορεί τα 30 να φανούν ελαφριά πχ, και να γουστάρεις 40.

 

¨Ανετα κάθομαι μετά τη δευτέρα να μου ρίξεις κλωτσιά . Αν φτάσει το πόδι σου δηλαδή. 

 

Το 5χ10 σημαίνει ένα νορμάλ βάρος , δεν είναι τόσο βαρύ πρόγραμμα, και καλά. kukukukukuku.

 

Αν κάνεις επικληνή με αλτήρες, κράτησέ το. Οι αλτήρες διορθώνουν και φτιάχνουν πολλά πράγματα. Για αυτό σου προτείνω και κωπηλατικη με αλτήρα. Οι βοηθητικές για αυτό υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...