Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω κιλα δεν μπορω να ανεβασω εδω και καιρο(στα κανονικα μου γιατι ερχομαι απο απουσια τωρα), δηλαδη 5 κιλα παγκο θα πρεπει να ειμαι σε πολυ καλη μερα για να δοκιμασω, χερια το ιδιο. Παντα εχω τα standard κιλα μου και αν καποια μερα νιωθω πιο power ανεβαζω αλλιως παιζω στα σιγουρα μου.. :P

 

Το ξερω οτι ειναι λαθος αλλα απο το να εχω failure στις 3-4 επαναληψεις προτιμω τις σιγουρες 8-10 για να βγει το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Με μπέρδεψες Άλεξ. Πες άρσεις μπάρας-δικέφαλο κάνω 4χ8 με 30 κιλά. Η 8η είναι η ζόρικη, αν πάω στην 9η ίσως να καταφέρω να ανεβάσω την μπάρα ψηλά, ίσως όχι.

 

Ε, αν την επόμενη βδομάδα κάνω τα ίδια με 32,5 ή 35 κιλά, δεν έχω ανέβασμα κιλών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τρελαίνεστε. Τα κιλά δεν ανεβαίνουν τόσο εύκολα στις μικρές μυικές ομάδες. Άλλο ρυθμό οι πλάγιες εκτάσεις ώμων άλλο οι τετρακέφαλοι και άλλο οι πιέσεις ώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Νίκο, γιατί μπερδεύεις την ..ουτσα με τη βούρτσα; Τι διάολο σχέση έχει η αεροβική άσκηση με τα βάρη; Τα βάρη ειναι για να δυναμωσεις, η αεροβική για να γυμνάσεις το πιο σημαντικό μυ στο σώμα σου, δηλαδίς την καρδιά σου.

 

 

οι περισσότεροι κάνουν αερόβια(όχι ζέσταμα) σε περίοδο  γράμμωσης για να κάψουν extra θερμίδες. Αν βαριέσαι αερόβια κάνεις πιο βαριά προπόνηση με βάρη -> αν κάνεις βαριά προπόνηση καις παραπάνω από'τι αν κάνεις 30 λεπτά αερόβια πχ

 

βάρη > αερόβια

 

οταν κάνεις σοβαρή και σωστή προπόνηση με βάρη δουλευει η καρδιά σου ποιο πολύ απ ότι να περπατάς σε ένα διάδρομο (όποιος έχει κάνει βαριές προπονήσεις το ξέρει) 

 

εκτός αυτού υπάρχει τόσος κόσμος που πιστεύει την παπαριά , οτι με αερόβια καις λίπος , κατι που δεν ισχύει , θερμίδες καις και μάλιστα λίγες για την ώρα που θα σπαταλήσεις , κάτσε να χτυπιέσαι 1 ώρα στο διάδρομο όσο κάνω 1 ώρα προπόνηση με βάρη και θα έχω κάψει περισσότερες

 

όταν κάνεις βαριά προπόνηση με βάρη έχεις μυική υπερτροφία

περισσότεροι μυς -> μεγαλύτερος μεταβολισμός

μεγαλύτερος μεταβολισμός - > καις ποιο πολλές θερμίδες ακόμα και όταν κάθεσαι 

 

Και τέλος θεωρώ τουλάχιστον ηλίθιο κάποιον που πάει και κάνει διάδρομο 1 ώρα  και μετά πάει και κάνει προπόνηση της πλάκας στα βάρη 

και λεω για εμένα προτιμώ να κάνω καλύτερη προπόνηση με βάρη και να μην φάω τις 200-300 θερμίδες που θα κάψω στην αερόβια (οι θερμίδες που μετράει ο διάδρομος δεν ισχύουν , ελπίζω να το ξέρεις. το ανθρώπινο σώμα καίει θερμίδες ακόμα και όταν είναι ακίνητο. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο και ο διάδρομος θα έπρεπε να ρυθμιστεί για τον καθένα ξεχωριστά για να σου δείξει τι καις. Επειδή εσύ και ενας άλλος έχετε ίδια κιλά πχ η και ύψος δεν καίτε τα ίδια.)

 

 

Πάντως δεν μου κάνει εντύπωση για τα παραπάνω, οι περισσότεροι που έχω δει στα γυμναστήρια είναι φυγόπονοι. Το αποτέλεσμα που ποτέ δεν βλέπουν όμως δεν τους λέει κάτι ? :-) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου την δινει που κανω πχ 3,5 κιλα + 3,5 + αλτηρα και ειμαι αναγκασμενος αν ειναι να ανεβω να βαλω 5 κιλα + 5 + τον αλτηρα και να μην μπορω να τα βγαλω. Ενω αν τα 3.5 τα εκανα 4 μπορει να εβγαζα της επαναληψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το κλασικό πρόβλημα με τους αλτήρες. 

 

Με το αερόβιο δεν είμαστε απόλυτοι. Απλά μπορεί κανείς να το προσθέσει. Αυτό είναι το πλεονέκτημά του. Το προσθέτεις και δεν επιβαραρύνεις τα βάρη σου. BTW είπα να δοκιμάσω την παρασκευή λίγο μεγάλο όγκο προπόνησης. 10χ8χ80 squat. Περιττό να πω πως ο training partner μου είπε ''αυτά είναι τραγικά και τα κάνω μόνο εγώ  , μη το κάνεις''. Στο τέλος του 6ου σετ, ένιωσα τα πόδια μου να είναι από σίδερο και αναρωτήθηκα αν θα περπατήσω το ΣΚ. Σταμάτησα εκεί και άλλαξα άσκηση. Best decision yet. Αλλά η καρδιά χτυπούσε χειρότερα από το να έτρεχα 30 λετπά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή το έχω περιέργεια σε ποια άσκηση έχεις 3,5kg? 
παίζει ρόλο και το bone structure σε μερικές ασκήσεις και δεν βολεύουν κάποιους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσότεροι κάνουν αερόβια(όχι ζέσταμα) σε περίοδο  γράμμωσης για να κάψουν extra θερμίδες. Αν βαριέσαι αερόβια κάνεις πιο βαριά προπόνηση με βάρη -> αν κάνεις βαριά προπόνηση καις παραπάνω από'τι αν κάνεις 30 λεπτά αερόβια πχ

 

βάρη > αερόβια

 

οταν κάνεις σοβαρή και σωστή προπόνηση με βάρη δουλευει η καρδιά σου ποιο πολύ απ ότι να περπατάς σε ένα διάδρομο (όποιος έχει κάνει βαριές προπονήσεις το ξέρει) 

 

εκτός αυτού υπάρχει τόσος κόσμος που πιστεύει την παπαριά , οτι με αερόβια καις λίπος , κατι που δεν ισχύει , θερμίδες καις και μάλιστα λίγες για την ώρα που θα σπαταλήσεις , κάτσε να χτυπιέσαι 1 ώρα στο διάδρομο όσο κάνω 1 ώρα προπόνηση με βάρη και θα έχω κάψει περισσότερες

 

όταν κάνεις βαριά προπόνηση με βάρη έχεις μυική υπερτροφία

περισσότεροι μυς -> μεγαλύτερος μεταβολισμός

μεγαλύτερος μεταβολισμός - > καις ποιο πολλές θερμίδες ακόμα και όταν κάθεσαι 

 

Και τέλος θεωρώ τουλάχιστον ηλίθιο κάποιον που πάει και κάνει διάδρομο 1 ώρα  και μετά πάει και κάνει προπόνηση της πλάκας στα βάρη 

και λεω για εμένα προτιμώ να κάνω καλύτερη προπόνηση με βάρη και να μην φάω τις 200-300 θερμίδες που θα κάψω στην αερόβια (οι θερμίδες που μετράει ο διάδρομος δεν ισχύουν , ελπίζω να το ξέρεις. το ανθρώπινο σώμα καίει θερμίδες ακόμα και όταν είναι ακίνητο. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο και ο διάδρομος θα έπρεπε να ρυθμιστεί για τον καθένα ξεχωριστά για να σου δείξει τι καις. Επειδή εσύ και ενας άλλος έχετε ίδια κιλά πχ η και ύψος δεν καίτε τα ίδια.)

 

 

Πάντως δεν μου κάνει εντύπωση για τα παραπάνω, οι περισσότεροι που έχω δει στα γυμναστήρια είναι φυγόπονοι. Το αποτέλεσμα που ποτέ δεν βλέπουν όμως δεν τους λέει κάτι ? :-) 

 

 

Να μη βλέπουν καθόλου αποτέλεσμα (εντάξει δε λέμε να κάνεις μαλακίες σε μηχανήματα) αποκλείεται με τακτική γυμναστική. Μπορεί να μη βλέπουν το αποτέλεσμα που θέλεις εσύ - ξέρεις για πολλούς είναι αρκετή η βελτίωση της αντοχής πχ. Προσωπικά κάνω και βάρη και αερόβια - βάρη 4 φορές την εβομάδα, αερόβια 2. Αερόβια για να βελτιώσω την αντοχή μου, με βοηθάει το runner's high επειδή έχω κόψει το κάπνισμα και μπορώ να ελέγχω καλύτερα τα νεύρα μου και διάφορα άλλα. Γουστάρω που βλέπω να φτιάχνουν οι επιδόσεις μου ακριβώς όπως γουστάρω που ανεβάζω κιλά στα βάρη. Το γιατί γυμνάζεται ο καθένας και με τι σκοπό έχει διαφορά από άνθρωπο σε άνθρωπο, ας μη γινόμαστε απόλυτοι.

 

Και για να πω την αλήθεια μου, ο λόγος που ξεκίνησα εγώ να γυμνάζομαι δεν ήταν ούτε ο κώλος μου (παρ'ό,τι θα μπορούσε να είναι το θέμα μου, ειδικά τότε) ούτε η δύναμή μου. Ήταν ότι πολύ απλά με βοηθούσε στη διάθεση μου σε μία εξαιρετικά δύσκολη φάση. Επομένως μην κρίνετε τόσο αυθαίρετα τους γύρω σας και τους στόχους τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψες Άλεξ. Πες άρσεις μπάρας-δικέφαλο κάνω 4χ8 με 30 κιλά. Η 8η είναι η ζόρικη, αν πάω στην 9η ίσως να καταφέρω να ανεβάσω την μπάρα ψηλά, ίσως όχι.

 

Ε, αν την επόμενη βδομάδα κάνω τα ίδια με 32,5 ή 35 κιλά, δεν έχω ανέβασμα κιλών;

 

Έχεις αλλά κάτι δεν πάει κάλά

 

Είτε δεν έκανες πραγματικά failure στα 4χ8 - 30 και άν έκανες θα έβγαζες 35 είτε είσαι πολύ αρχάριος και ανεβαίνουν τα κιλά αβέρτα λόγω απότομης προσαρμογής του νευρικού συστήματος στις ασκήσεις με βάρη (δηλαδή ίδια μυική μάζα σηκώνει πολύ μεγαλύτερα κιλά), είτε έκανες cheat στο form στα 4χ8 - 35 και perfect form στα 30. 

 

Αν είσαι πιο προχωρημένος δεν υπάρχει περίπτωση στην καλή σου μέρα να κάνεις failure στα 20 κιλά (αλτήρα) και μετά μια ευδομάδα να βγούνε ξεκάρφωτα 22 κιλά με perfect φορμ. Όταν είσαι πιο προχωρημένος τα περισσότερα κιλά ειδικά σε ασκήσεις isolation δεν έρχονται εύκολα πρέπει να τα δουλέψεις σκληρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το κλασικό πρόβλημα με τους αλτήρες. 

 

Με το αερόβιο δεν είμαστε απόλυτοι. Απλά μπορεί κανείς να το προσθέσει. Αυτό είναι το πλεονέκτημά του. Το προσθέτεις και δεν επιβαραρύνεις τα βάρη σου. BTW είπα να δοκιμάσω την παρασκευή λίγο μεγάλο όγκο προπόνησης. 10χ8χ80 squat. Περιττό να πω πως ο training partner μου είπε ''αυτά είναι τραγικά και τα κάνω μόνο εγώ  , μη το κάνεις''. Στο τέλος του 6ου σετ, ένιωσα τα πόδια μου να είναι από σίδερο και αναρωτήθηκα αν θα περπατήσω το ΣΚ. Σταμάτησα εκεί και άλλαξα άσκηση. Best decision yet. Αλλά η καρδιά χτυπούσε χειρότερα από το να έτρεχα 30 λετπά. 

όποιος το καταφέρει αυτό είναι άρχοντας. στο τέλος της προπόνησης όμως , όχι στην αρχή .Αν και το καλύτερο για εμένα ειναι πχ πρωί προπόνηση βάρη -> απόγευμα/βράδυ αερόβιο αν θελει κάποιος.

αν βαριέσαι όμως το αερόβιο δεν θα σε κρατήσει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου την δινει που κανω πχ 3,5 κιλα + 3,5 + αλτηρα και ειμαι αναγκασμενος αν ειναι να ανεβω να βαλω 5 κιλα + 5 + τον αλτηρα και να μην μπορω να τα βγαλω. Ενω αν τα 3.5 τα εκανα 4 μπορει να εβγαζα της επαναληψεις..

Πόσες επαναλήψεις βγάζεις με τα 3,5 ? Αν βγάζεις 12-15 πέρασε στα 5άρια και παίξε σε χαμηλότερες επαναλήψεις αλλά πάνω από 6. Σιγά σιγά θα ανεβαίνεις. Δοκίμασε να βάλεις και μία πολυαρθρική άσκηση που εμπλέκεται η μέση μοίρα του δελτοειδή (π.χ. upright rows) έτσι ώστε να συνηθίσει σε μεγαλύτερα φορτία.

 

EDIT: τόσην ώρα λες για 8άρια ή 9άρια για δικέφαλα...οπότε ξέχνα αυτό με την πολυαρθρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα, έχουν πέσει πολλές παράλληλες συζητήσεις. Δεν πρόλαβα να γράψω την προηγούμενη πρόταση και εμφανίστηκαν 2 νέα μηνύματα. πάνικ λέμε! :)

 

Υιν, ανάλογα την άσκηση. +10 έβαλα στη γάμπα, +2,5 στην μπάρα για δικέφαλους.

 

Αλεξ, μάλλον ισχύει αυτό με τον πρωτάρη γιατί στα μηχανήματα του γυμναστηρίου είμαι πράγματι ψάρακας κι ακόμα ψάχνομαι για τα τελικά κιλά μου. Και μόλις τα βρω θα κλείσει για διακοπές.

 

Νίκο, το αερόβιο βοηθά την καρδιά με τον να την κρατά σε λίγο υψηλότερη από το συνηθισμένο ένταση για 20-30 λεπτά -και παραπάνω. Δεν μπορείς να πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα με τα βάρη. Ξεκόλα, είναι διαφορετικές ασκήσεις, με διαφορετικους εμπλεκόμενους μυς -στα μεγάλα τους ζόρια- και διαφορετικούς στόχους.

 

Για να χάσει κάποιος λίπος, το ξαναλέω για χιλιοστή φορά, δε χρειάζεται αερόβιο αλλά ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΤΟΥ! Σ' αυτό το φόρουμ τουλάχιστον, αυτός ο μύθος έχει πεθάνει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...