Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγω σε μερικες ασκησεις δεν μπορω με τιποτα να ανεβασω κιλα ακομα..

 

Οσο και αν προσπαθησα εβγαλα τις μισες.

 

Πχ ..πλαγιες ασκησεις ωμων...

μην βιάζεσαι , αν δεις οτι δεν μπορείς να την βγάλεις κάνε και με λιγότερα

θα δυναμώσεις και θα ανεβάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην βιάζεσαι , αν δεις οτι δεν μπορείς να την βγάλεις κάνε και με λιγότερα

θα δυναμώσεις και θα ανεβάσεις

Αυτο κανω...

 

Σε μερικες ασκησεις που ειδα οτι με επαιρνε ανεβασα.

 

Δηλαδη ειδα οτι στις 12αρες εβγαζα με ευκολια τα κιλα που εβαλα στις 8αρες εβαλα πιο πολλα απο τι ειχα βαλει την προηγουμενη εβδομαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε μερικες ασκησεις δεν μπορω με τιποτα να ανεβασω κιλα ακομα..

 

Οσο και αν προσπαθησα εβγαλα τις μισες.

 

Πχ ..πλαγιες ασκησεις ωμων...

Καλά μην νομίζεις ότι και να ανεβάσεις κιλά θα γίνει και τίποτα. Εγώ εδώ και 9μήνες κάνω τα ίδια κιλά και πάνω-κάτω ίδιες επαναλήψεις στις πλάγιες εκτάσεις ώμων και παρ' όλα αυτά οι ώμοι μου ανεβαίνουν συνέχεια και είναι το καλύτερο σημείο πάνω μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια υπάρχει και η θεωρία του progressive overloading όπου λέει για να συνεχίσει να υπάρχει συνεχής μυϊκή ανάπτυξη (στους φυσικούς αθλητές) χρειάζεται και μία έστω και μικρή συνεχής πρόοδος όσον αφορά τις επαναλήψεις είτε τα κιλά. Προσπαθώ να το τηρώ αυτό όσο μπορώ αλλά πάνω απ' όλα το form μετράει για μένα (και γι αυτό δεν ανεβάζω κιλά στους ώμους π.χ.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην νομίζεις ότι και να ανεβάσεις κιλά θα γίνει και τίποτα. Εγώ εδώ και 9μήνες κάνω τα ίδια κιλά και πάνω-κάτω ίδιες επαναλήψεις στις πλάγιες εκτάσεις ώμων και παρ' όλα αυτά οι ώμοι μου ανεβαίνουν συνέχεια και είναι το καλύτερο σημείο πάνω μου.

 

 

 

Νομίζω οτι το "progressive overloading" ισχύει περισσότερο  από τότε που κάποιος προσεγγίζει σε κάποιο βαθμό τα γενετικά του όρια. Μετα απο εκεί ξεκινάει πιο advanced bodybuilding και αν δεν "σκοτώνεις" μυες είτε με περισσότερα κιλά η επαναλήψεις δεν βλέπεις πρόοδο (η υπερθερμιδική διατροφή γίνεται λίπος). 

 

Είναι λογικό να είναι απαραίτητο αυτό , αν κάποιος κάνει δικέφαλα με 20ρια 8 επαναλήψεις με LBM 65 κιλά και σε 3 χρόνια κάνει δικέφαλα πάλι με 20ρια 8 επαναλήψεις αλλά με LBM 73 κιλά δεν κουράζεται αρκετά πλέον καθώς τα 8 επιπλέον μυικά κιλά κάνουν την άσκηση πολύ πιο εύκολη με αποτέλεσμα η ανάπτυξη να γίνεται με μειωμένους ρυθμούς η να σταματήσει τελείως καθώς ο μυς δεν πιέζεται αρκετά .  

 

Μετά είναι και το γενετικό θέμα γενικότερα, ΟΛΟΙ έχουν κάποιο γενετικά ευνοημένο σημείο απο φυσικού , αλλος πλαταράς , αλλος γάμπες ποδοσφαιριστή , αλλος μπρατσαράς , αυτά τα σημεία φυσικά παίρνουν όγκο πολύ πιο εύκολα, όπως επίσης άλλος έχει chicken legs και φορτώνει τονους στις γάμπες του για μήνες για να πάρουν 100 γραμμάρια. 

 

Τελος άσχετο αλλά είναι συνηθισμένο οι αθλήτές να γυμνάζουν τα ευνοημένα τους σημεία περισσότερο και τα "κουλά" λιγότερο, ενώ πρέπει να κάνουν το αντίθετο (το έκανα και εγώ πολύ στο παρελθόν και μετάνιωσα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι το "progressive overloading" ισχύει περισσότερο  από τότε που κάποιος αρχίζει να φτάνει τα γενετικά του (natural ορια). Μετα απο εκεί ξεκινάει το advanced bodybuilding και αν δεν σκοτώνεις μυες είτε με περισσότερα κιλά η επαναλήψεις δεν βλέπεις πρόοδο (η υπερθερμιδική διατροφή γίνεται λίπος)

Σωστός, αν και δεν χάνει κανείς τίποτα να το εφαρμόσει πριν φτάσει τα όριά του. Ίσα-ίσα που ΜΠΟΡΕΙ να βελτιστοποιήσει τα αποτελέσματα του ή να φτάσει αργότερα σε πλατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το chicken legs και το τρελό φόρτωμα στις γάμπες για 100 μαραμένα γραμάρια, spot on alex ;)

 

Νίκο, γιατί μπερδεύεις την ..ουτσα με τη βούρτσα; Τι διάολο σχέση έχει η αεροβική άσκηση με τα βάρη; Τα βάρη ειναι για να δυναμωσεις, η αεροβική για να γυμνάσεις το πιο σημαντικό μυ στο σώμα σου, δηλαδίς την καρδιά σου.

 

Το πιάσιμο στα πόδια σχεδόν πέρασε κι αύριο φορτσάρουμε για στήθος/δικέφαλο ή πλάτη -αναλόγως τα κέφια.  

 

Υ.Γ. bosei, πλατό=plateau; Αν ναι, έχεις "λάθος" μετάφραση. θα προτιμούσα τον όρο "σταθεροποίηση" -γιατί μάλλον αυτό εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σωστός, αν και δεν χάνει κανείς τίποτα να το εφαρμόσει πριν φτάσει τα όριά του. Ίσα-ίσα που ΜΠΟΡΕΙ να βελτιστοποιήσει τα αποτελέσματα του ή να φτάσει αργότερα σε πλατό.

 

 

 

 

 

Οχι ρε τι χάνει, απο την 2-3η ευδομάδα και μετά πρέπει κάποιος να αρχίσει να ανεβάζει κιλά  μέχρι να πεθάνει αν θέλει τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Απλά στην αρχη γίνεται δουλειά και με ίδια κιλά αλλά μετά απο ένα σημείο δεν γίνεται τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι σε φάση που κάθε βδομάδα προσθέτω κατιτις. Όχι ότι έχω άγχος να προσθέσω κιλά, απλά βλέπω ότι με παίρνει. ΔΕ θυσιάζω την τεχνική για να βάλω 5-10 κιλά επιπλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υ.Γ. bosei, πλατό=plateau; Αν ναι, έχεις "λάθος" μετάφραση. θα προτιμούσα τον όρο "σταθεροποίηση" -γιατί μάλλον αυτό εννοείς.

 

Ναι...plateau εννοώ. Δεν έκανα μετάφραση...την έκανα ελληνική λέξη απλά  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ είμαι σε φάση που κάθε βδομάδα προσθέτω κατιτις. Όχι ότι έχω άγχος να προσθέσω κιλά, απλά βλέπω ότι με παίρνει. ΔΕ θυσιάζω την τεχνική για να βάλω 5-10 κιλά επιπλέον. 

 

 

O τρόπος πρόσθεσης κιλών είναι ψιλο - συγκεκριμένος και δεν πρέπει να είναι αυθαίρετος , ούτε έχει σχέση με τον χρόνο (πχ κιλά κάθε Χ εβδομάδες) , " αγχος" η εγωισμό η το τι πιστεύει ο καθένας. (Βασικά με το "απλά βλέπω ότι με παίρνει" το κάνεις μια χαρά)

 

Έχουμε μια άσκηση που κάνουμε σε στύλ προπόνησης πχ 8 επαναλήψεων και βρισκόμαστε στα 18 κιλά στην πιο δυνατή (σε failure) απόπειρα της ημέρας. Γυμναζόμαστε κανονικά σε failure στην 8η επανάληψη. 

 

Μετά απο Χ χρονικό διαστημα βλέπουμε οτι βγαίνει και μια 9η επανάληψη με τα 1000 ζόρια. (Μιλάμε πάντα για perfect form) Συνεχίζουμε 

 

Μετά απο Υ χρόνικό διάστημα βλέπουμε οτι βγαίνει μια 10 επανάληψη με 1000 ζόρια. Δοκιμάζουμε 20 κιλά στις 8, εφόσον βγουνε με perfect form (εντάξει ίσως ελάχιστα χαλασμένο στην τελευταία) αυτά είναι τα νέα μας κιλά. 

 

Αυτό θα γίνεται απο μόνο του εφόσον η διατροφή είναι σωστή και προπονούμαστε όσο σκληρά πρέπει (πάμε δηλαδη σε failure και δεν τα ξύνουμε :P ). Αυτό που έχει πιο πολύ σημασία είναι σωστη διατροφή και τι στυλ προπόνησης κάνουμε (ποσο συχνά παμε failure και αν κάνουμε  drop sets η super sets κτλ), τα κιλά απλά έρχονται μόνα τους 

 

rince and repeat που λένε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...