Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη αν το "επαγγελμα" του ελεγε "διατροφολογος" θα σου εκανε??

Με το σχολιο σου απλα μου απεδειξες το βαθμο της αγνιας σου.

 

Εσύ θα πήγαινες το αυτοκινητό σου σε έναν διατροφολόγο για να σου φτιάξει τα φρένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ναι, γιατί όχι; Ο σολομός είναι γευστικότατο ψαρι. Στο πορτοφόλι δεν είναι αρεστός ;)

 

Υ.Γ. Δεν περίμενα ότι θα μιλούσες για διατροφή. Με εξέπληξες. Ευχάριστα :)

 

Υ.Γ.2. Παρόλο που χθες ήμουν dead από τη δηλητηρίαση και την έβγαλα με 3 καλαμποκογκοφρετες, σήμερα πήγα και έκανα, όσο μπορεσα, πλάτη. Είδα επιτέλους και μια όμορφη παρουσία. Όχι εντυπωσιακή πάντως. Κάτι έχει μαζί μου ο Μεγάλος...

 

Υ.Γ.3. Έφτασα τα 40 κιλά στο σκουωτ (γιεα!!). Στόχος, μια που σου αρέσουν μαυρόσπαθε τα νούμερα, να σηκώνω τα κιλά μου -τουλάχιστον- μέχρι τα Χριστούγεννα. Πάντως, ενώ σε όλες τις ασκήσεις σε όλους τους μυς, βάζω τέρμα τα δυνατά μου και φτάνω σε muscle failure, μόνο όταν κάνω πόδια την άλλη μέρα είμαι για κλαματα. 

 

Υ.Γ.4. Η γυμνάστρια σήμερα μου είπε ότι οι Άρσεις Θανάτου που τις έκανα στην πλάτη, καλύτερα να γίνονται όταν έχω πόδια. Τι λέτε κι εσείς;

 

Υ.Γ.5. Ήταν κι ένας μπρατσαράς, πιο αποτριχωμένος από τη γκόμενα. Πέστε με παλιομοδίτη, αλλά με χαλάει το αποτριχωμένο πόδι στον άντρα...

Τις άρσεις μπορείς να τις κάνεις είτε με πόδια είτε με πλάτη. Αλλά πιό "σωστό" (άν υπάρχει σωστό) για μένα είναι να γίνονται την ημέρα πλάτης. Όχι επειδή πιάνουν λιγότερο πόδια απλά επειδή την ημέρα των ποδιών πρέπει να υπάρχουν τα squat και είναι υπερβολή να βάλεις και άρσεις στα καπάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άλλαξα την whey της ON με μία isolate της allmax, την isoflex...Τσιμπάει βέβαια στην τιμή ακόμη κι αν είναι isolate (41 ευρώ τα 900gr.) αλλά αξίζει...Ειδικά αν βρεις γεύση σοκολάτα-φυστικοβούτυρο θα σαι τυχερός.

Πάρα πολύ ακριβή για εμέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ακριβή για εμέ.

Καλά και για μένα ακριβή είναι. Αλλά την χρησιμοποιώ μόνο τις μέρες προπόνησης οπότε βγάζει περίπου 2 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αναλογα των διατροφολογο ομως.

 

Εντάξει, μαγκιά σου, αλλά μην πηδάμε το νήμα με ανούσιες συζητήσεις.

 

Αν χρειαστείς και καμία εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς (χτύπα ξύλο) να επιλέξεις τον περιπτερά της γειτονιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lroi, χαλάρωσε λίγο με τους "ειδικούς". Η διατροφή είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ζήτημα και για να μορφωθείς, πρέπει σε μεγάλο βαθμό να βγεις από τα πανεπιστήμια και τη στείρα γνώση που προσφέρουν. Το να έχει κάποιος πτυχίο, για μένα δε λέει πολλά.

 

Έχω 2 πτυχία, και ομολογώ πώς μου έδωσαν κάποια βάση αλλά ό,τι έμαθα το έμαθα αργότερα όταν ψάχτηκα μόνος μου. Άμα έμενα στα εγχειρίδια των πανεπιστημίων θα ήμουν ακόμα ένα στουρνάρι (όχι ότι δεν είμαι τώρα, ε; ;))

 

Αν θες να ακούσεις αυτά που λέει ο παλαβός (;; ) Γρηγορίου αλλά από το στόμα ειδικού, here it is: Whole - Rethinkinh the science of Nutrition, by T. Colin Campbell, 50 χρόνια γιατρός και διατροφολόγος με ΤΕΡΑΣΤΙΑ εμπειρία και μελέτες πάνω σε ζητήματα διατροφής. Κι άμα δεν είσαι σε φάση να διαβάσεις, πάρε την ταινία που βασίστηκε στις έρευνες αυτού του γιατρού (κι όχι μόνο): Foodoverknives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρωω μονο το ασπραδι..

 

Τους κροκους τους δινω στον σκυλο μου.

 

Δεν γινετε να τρωω 4 κροκους την ημερα.

 

Μονο γαλα στο πρωινο και γιουρτι που και που το βραδυ τρωω, που δεν πιστευω να τα κοψω.

 

Αν ειναι τον μηνα σχεδον να τρωω 100+ αυγα μαζι με τους κροκους την μαμησα...

 

Αντε και τα εκοψα εναλακτικη τι? @doubtful

 

Αν και αυτην την εβδομαδα ενιωθα νταουν, σημερα στην πλατη, εφοσον εριξα ενα 3ωρακη υπνο πηγα με πολυ ορεξη. Το ευχαριστηθηκα, αναβασα και κιλα στις ασκησεις. Μαλλον για αυτο μου βγαινει η κουραση.

 

Δεν θελω να καθομαι με τα ιδια κιλα για πολλες βδομαδες, θελω να ανεβαινω σιγα σιγα.

 

Υ.Γ: Τα αυγα εγω σχεδον τζαμπα τα παιρνω. Ποτε απο τις κοτες μου, ποτε απο το ξαδερφο μου φρεσκα,35 αυγα 5 ευρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lroi, χαλάρωσε λίγο με τους "ειδικούς". Η διατροφή είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ζήτημα και για να μορφωθείς, πρέπει σε μεγάλο βαθμό να βγεις από τα πανεπιστήμια και τη στείρα γνώση που προσφέρουν. Το να έχει κάποιος πτυχίο, για μένα δε λέει πολλά.

 

Έχω 2 πτυχία, και ομολογώ πώς μου έδωσαν κάποια βάση αλλά ό,τι έμαθα το έμαθα αργότερα όταν ψάχτηκα μόνος μου. Άμα έμενα στα εγχειρίδια των πανεπιστημίων θα ήμουν ακόμα ένα στουρνάρι (όχι ότι δεν είμαι τώρα, ε; ;))

 

Αν θες να ακούσεις αυτά που λέει ο παλαβός (;; ) Γρηγορίου αλλά από το στόμα ειδικού, here it is: Whole - Rethinkinh the science of Nutrition, by T. Colin Campbell, 50 χρόνια γιατρός και διατροφολόγος με ΤΕΡΑΣΤΙΑ εμπειρία και μελέτες πάνω σε ζητήματα διατροφής. Κι άμα δεν είσαι σε φάση να διαβάσεις, πάρε την ταινία που βασίστηκε στις έρευνες αυτού του γιατρού (κι όχι μόνο): Foodoverknives.

 

Χαλαρός είμαι.

Δεν έχω πρόβλημα να δω και να ακούσω. Έχω όμως πρόβλημα όταν κάποιος γίνεται απόλυτος με κάτι.

 

Κόψε ο ένας εκείνο, κόψε ο άλλος το άλλο, βασισμένα όλα σε υποψίες που δεν έχουν αποδειχτεί ουδέποτε, αλλά σε ενδείξεις (μέχρι εκεί)

 

Πόσοι είναι οι γιατροί που τα υποστηρίζουν αυτά? 5-10? Οκ. Μέχρι να βγει έρευνα που να συνδέει 100% το γάλα με την ΣκΠ και τον διαβήτη, αυτά μου φαίνονται αστεία. Αν τελικά αποδειχτεί, εδώ θα είμαστε ελπίζω, να κάνω την κωλοτούμπα μου.

 

Δηλαδή να αφήσουμε τους διατροφολόγους και τους γιατρούς στην άκρη που διενεργούν τις κλινικές μελέτες και να πιστέψουμε τον κάθε Γρηγορίου που ασχολείται λίγο με τους εξωγηίνους, λίγο με τη διατροφή, λίγο με την αστρολογία και λίγο με τις πυραμίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις το βιβλίο/δεις την ταινία (εγώ προτείνω το πρώτο γιατί η ταινία τα φουσκώνει για να κάνει εντύπωση στους κοιμισμένους αμερικανούς) θα μάθεις για έρευνες που έχουν αποδειχθεί.

 

Αυτά, δεν το πάω παραπάνω. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αλλά να είναι βασισμένες σε γνώση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά, δεν το πάω παραπάνω. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αλλά να είναι βασισμένες σε γνώση. 

 

Συμφωνούμε. Συνεπώς καλό είναι να μην προτείνουμε σε forum σε άλλους τι να μην κάνουν ή τι να κάνουν.

 

Άλλο το να λέμε ας πούμε για τους υδατάνθρακες και και τις πρωτεϊνούχες τροφές και άλλο να αποκλείουμε τροφές από τη διατροφή κάποιου, βασιζόμενοι κυρίως σε δικά μας πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θεωρω μεγαλη αλλαγη αυτο που εκανα...

 

Σημερα πχ. Εκοψα,τηγανισα πατατες για το μεσιμεριανο που ειχαμε ψαρια, εγω ανοιξα το ψυγειο εβγαλα το ρυζι το ζεστανα και το εφαγα με τα ψαρια. Αλλες εποχες πεντε πεντε τις πατατες.

 

Τα ψαρια στον φουρνο τα δικα μου. Ειχε και τηγανιτα.

 

Ολη η αμαρτια μπροστα μου, να χω και τα μικρα να πινου κοκα κολα, εγω νερακι . Βαρατε με θα αντεξω....αχααααχα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, μαγκιά σου, αλλά μην πηδάμε το νήμα με ανούσιες συζητήσεις.

 

Αν χρειαστείς και καμία εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς (χτύπα ξύλο) να επιλέξεις τον περιπτερά της γειτονιάς.

Δεν δινεις προσοχη σε αυτα που διαβαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...