Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο εινα ιτο καλυτερο τραγουδι που μπορεις να ακουσεις στο γυμναστηριο και να ανεβεις...

 

 



Με αυτο μπορει να κανω και πιεσεις στηθους με το αμαξι που εχουμε παρκαρισμενο διπλα στο γκαραζ....χαχαχαα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 

 

Πηγαίνω gym στο διάλειμμα απο την δουλειά. Δεν ειναι τσάντα, μπανάνα μέσης είναι δεν έχω κανένα λόγο να συγκεντρώνομαι πάνω της. Επίσης είπα είναι και το θέμα της μουσικής. Χωρις μέταλ είμαι 20% κάτω , σιγά μην κάνω τροχαλία 100 κιλά και ακούω από πίσω lady gaga να πούμε..

100 κιλα τροχαλια σε πια ασκηση κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 5-6 χρόνια (ξανάρχησα πριν 2-3 μήνες μετα απο αποχή 6 ετών) τα έκανα σε εμπροσθολαίμιες. Τώρα δεν μπορώ πια να κάνω εμπροσθολαίμιες λόγω προβλήματος στον όμο, μπορώ μόνο να κάνω close grip chin up σε τροχαλια για να μην με ενοχλεί ο όμος, σε αυτή την άσκηση βγάζω τα κιλά που εβγαζα παλιά αλλά είναι πιο "ευκολη" γιατι δουλεύει πολύ περισσότερο ο δικέφαλος μαζί με lat κάτι που θεωρώ πλεονέκτημα όχι μειονέκτημα

 

Οπισθολαίμιες δεν θυμάμαι τι έκανα γιατι έχει πολά χρόνια που δεν κάνω γιατι η ασκηση είναι φτιαγμενη για να καταστερέφει αρθρώσεις και να γαμάει μυες χωρίς κανένα απολύτως σοβαρό όφελος (προσωπική άποψη, αν κάνετε οπισθολαίμιες κάλα κάνετε)

 

Γενικά ο κόσμος οπως και εγω παλιότερα θεωρεί το πιο δύσκολο (μετάφραση : δεν βγαίνουν τα ίδια κιλά) ως "καλύτερο", δεν είναι πάντα έτσι καποιες ασκήσεις είναι πιο δύσκολες λόγω χαζής στάσης σώματος , περίεργης κλίσης αρθρώσεων κτλ. Το θέμα βεβαια είναι προσωπικό για τον καθένα ο καθένας έχει άλλο σώμα και άλλες αρθρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλληθεια είναι οτι έκανα  95 (νομίζω το μηχάνημα δεν πήγαινε 100 - pannata) . Τωρα ειμαι 85 κιλά τοτε δεν θυμάμαι ισως ημουν λίγο παραπάνω με άλλο ποσοστό λίπους βεβαια. Εντάξει έκανα βάρη 5-6 χρόνια εκείνη την εποχή δεν είναι οτι έκατσα και σε 6 μήνες εκανα τοσα κιλά :)

 

Τωρα για το κλέψιμο δεν ξέρω , τοτε ισως έκλεβα λίγο στην εμπροσθολαιμιες το κλέψιμο ειναι πιο ευκολο και έρχεται φυσικά όταν δυσκολεύουν τα πράματα. Στα chin ups τωρα δεν κλέβω καθόλου ειναι και ένας λόγος που γουστάρω την ασκηση δεν γίνεται να κλέψεις. Ολα τα κλεψίματα που έκανα τα πλήρωσαν οι αρθρώσεις μου :(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In other news η counterpain κάνει δουλειά όταν είσαι πιασμένος.

 

Ερώτησης: πόνος στο μέρος που δείχνει ο κόκκινος κύκλος στην εικόνα τι μπορεί να είναι; Σε φάση περπατάς νιώθεις σουβλιές, κατεβαίνεις-ανεβαίνεις σκάλες πονάς και στα καλά καθούμενα εκεί που ξαπλάρεις μπορεί να σε διαπεράσουν 1000 Volt στο συγκεκριμένο σημείο. Δεν είναι επιφανειακά ο πόνος, πρέπει να πιέσω λίγο το σημείο για να το νιώσω όταν κάθομαι και είμαι χαλαρός.

post-203145-0-51575800-1373447824_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστη τεχνικη και τα κιλα με μετρο.. Ενα κρακ να ακουστει δεν διορθωνεται και πεφτεις στο 50% των επιδοσεων..

 

Με σωστή τεχνική δεν θέλει μέτρο στα κιλά σηκώνεις οτι μπορεις , τερμα γκάζι.

 

Με λαθος τεχνική , δεν εχει νοημα κάνεις μαλακια ειτε λιγα βαλεις ειτε πολά είσαι λαθος. 

 

In other news η counterpain κάνει δουλειά όταν είσαι πιασμένος.

 

Ερώτησης: πόνος στο μέρος που δείχνει ο κόκκινος κύκλος στην εικόνα τι μπορεί να είναι; Σε φάση περπατάς νιώθεις σουβλιές, κατεβαίνεις-ανεβαίνεις σκάλες πονάς και στα καλά καθούμενα εκεί που ξαπλάρεις μπορεί να σε διαπεράσουν 1000 Volt στο συγκεκριμένο σημείο. Δεν είναι επιφανειακά ο πόνος, πρέπει να πιέσω λίγο το σημείο για να το νιώσω όταν κάθομαι και είμαι χαλαρός.

attachicon.giffml.jpg

 

Ποσο καιρό έχεις τον πόνο? Τραβηγμα η τενοντίτιδα ανάλογα ποσο καιρό έχεις. Δεν κάνεις καθόλου πόδια για μια ευδομάδα (ουτε τρέξιμο), ζεστή αλοιφή και πάγο 3 φορές την μερα, αν ο πόνος συνεχίσει πάνω απο μια εβδομάδα με την ιδια ενταση γιατρό για αντιφλεγμονώδη η ότι θεραπεία σου πει. Αν ηδη έχεις τον πονο 1-2 εβδομάδες πάνε γιατρό τώρα να αρχίσεις τα αντιφλεγμονώδη. 

 

αν πατάς το σημείο με το δαχτυλο σου και πονάει ειναι φλεγμονή αλλά έχει σημασια ποσο καιρο ειναι , ποσο ποναει ποσο πιέζεσαι κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα εισαι...

 

Τα οσπρια καλοκαιριατικα πως τα τρως;; Σε σαλατα;; Εγω οποτε κανει η μανα μου; Μηπως να τα αρχισω και γω!!!!!

Βρασμενα στραγκιγμενα χωρις λαδι και χωρις αλατη μεσα στην κατσαρολα, προσθετω εγω μετα μια γεματι κουταλια λαδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο καιρό έχεις τον πόνο? Τραβηγμα η τενοντίτιδα ανάλογα ποσο καιρό έχεις. Δεν κάνεις καθόλου πόδια για μια ευδομάδα (ουτε τρέξιμο), ζεστή αλοιφή και πάγο 3 φορές την μερα, αν ο πόνος συνεχίσει πάνω απο μια εβδομάδα με την ιδια ενταση γιατρό για αντιφλεγμονώδη η ότι θεραπεία σου πει. Αν ηδη έχεις τον πονο 1-2 εβδομάδες πάνε γιατρό τώρα να αρχίσεις τα αντιφλεγμονώδη. 

 

αν πατάς το σημείο με το δαχτυλο σου και πονάει ειναι φλεγμονή αλλά έχει σημασια ποσο καιρο ειναι , ποσο ποναει ποσο πιέζεσαι κτλ. 

 

Γύρω στο ενάμιση μήνα τραβάει η όλη υπόθεση. Απ' ότι βλέπω αν πιέσω το αντίστοιχο σημείο και στο άλλο πόδι (αριστερό) νιώθω έναν πόνο, αλλά μόνο τότε, καμία σχέση με αυτό που περιέγραψα παραπάνω.

 

Το θέμα είναι πως έχει κάνα 2 μήνες που ξεκίνησα πάλι γυμναστήριο μετά από 1 χρόνο φιδιάσματος και μετά τα βάρη κάνω και μάι-τάι. Από τη μία αν πρέπει (που πρέπει) να το ξεκουράσω θα πρέπει να μείνω μόνο στα βάρη και ξενερώνω, από την άλλη πάλι θα πρέπει να μπλέξω με το ΙΚΑ, δηλαδή από Σεπτέμβριο και μετά θα μου κλείσουν ραντεβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι και τα όσπρια αλλά δεν είναι και για βασική πηγή πρωτεΐνης σε ένα πρόγραμμα επειδή δεν έχουν πλήρες προφίλ αμινοξέων. Εγώ μία στο τόσο μόνο τρώω φακές και συμπληρώνω την πρωτεΐνη που χρειάζομαι στο εκάστοτε γεύμα με μερικά γραμμάρια κοτόπουλο.

Ακολουθω αυτο που ειπε ο Dorian σε ενα απο τα σεμηναρια του ''Για εναν ερασιτεχνη που δεν εχει σκοπο μελοντικα να το ακολουθιση τελειος επαγκελματικα το bodybuilding, απο οποιαδιποτε πιγη και αν λαμβανη την πρωτεινη του, τα ηδια αποτελεσματα θα εχει.''

Εγω τοσα χρονια εχω πειραματιιστη επανο μου παρα πολυ, εχω ακολουθιση διαφορες διατροφες και πρωγραματα, διαφορες τακτικες.

Επι 2 χρωνια καταναλωνα τον χειμονα μονο μοσχαρι και για φθινοτερα οταν δεν ειχα χηρινο, για καλοκαιρι κοτοπουλο και γαλοπουλα.

Τωρα κοντα 2 χρονια που καταναλονω πολυ οσπριο, δεν υπαρχη η παραμικρη διαφορα στο σωμα μου, αντιθετος, μια απο τα ηδια με τα κρεατα ειμαι, τα κιλα που εποιανα το χειμονα με τα κρεατα τα ποιανω και με τα οσπρια, οποτε ξερη τι λεει ο 7 φορες Mr. Olympia.

Και μαλιστα εχει πει οτι δεν χρειαζετε να καταναλονουμε οσοι δεν θα το ακολουθισουμε επαγκελματικα, πανο απο 1 γραμαριο πρωτεινης ανα κιλο βαρους, δεν εχει ουσια ελεγε, αν δεν περνεις στεροιδοι η εστο εσχατος, καμια προορμονη, να μπεις στην διαδικασια να καταναλονης τοση πρωτεινη, απλα δεν θα καταφερουμε τιποτα και μονο ζημια στην τσεπι μας θα κανουμε, ναι μεν, δεν θα παθουμε τιποτα με τοσι πρωτεινη αλλα απο την αλλη δεν θα κερδισουμε και τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...