Προς το περιεχόμενο

χανεται η μπαρα τιτλου μετα απο αλλαγες emerald


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας,

στο pc μου για να ενεργοποιηθουν οι αλλαγες του emerald, πρεπει να γραψω σε ενα τερματικο emerald --repace.

αν ομως κλεισω το τερματικο, χανονται σε καθε παραθυρο που εχω ανοιχτο η μπαρα τιτλου που εχει τις επιλογες της ελαχιστοποιησης, κλεισιματος κλπ.

αν το αφησω ανοιχτο ολα καλα...

καμια βοηθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάνονται, γιατί με το που κλείνεις το τερματικό κλείνει και το πρόγραμμα emerald. Κι αυτό επειδή τρέχεις το emerald στο foreground. Έχεις 2 επιλογές. Είτε να το τρέξεις από κάποιο run dialog που προσφέρει το Desktop σου ή να το τρέξεις από τερματικό αλλά στο background. Δηλαδή:

>
$ emerald --replace &

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για την απαντηση , αλλα πατωντας alt+f2 δεν ανοιγει τιποτα ενω στο τερματικο πατωντας την εντολη βγαζει

 

dimitris@dimitris-desktop:~$ $ emerald --replace &

[1] 8488

dimitris@dimitris-desktop:~$ bash: $: command not found

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με emerald δεν δουλευει το alt+f2, απενεργοποιείται,

εγω το ειχα κανει <super>+f2 ή όποιο άλλο θες

 

μερικες φορες και στην κονσολα με & μετά την εντολή, αμα κλεισεις το παραθυρο της κονσολας φευγει και το emerald δεν ξερω γιατι αλλα δεν το κανει παντα. Γι αυτο ειναι καλυτερα απο την γραμμη εντολων, νομιζω και με δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας πρέπει να εχει το "εκτελεση εντολης"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

open a terminal and type gconf-editor

this will open a program called gconf-editor which you can use to restore them. to restore these buttons in the left side panel navigate to /apps/metacity/general/ and then choose the "button_layout" property. double click on it and set the value to "menu:minimize,maximize,close"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς το $. Δηλαδή:

>
dimitris@dimitris-desktop: ~$ emerald --replace &

παλι το ιδιο προβλημα με αυτο που περιγραφω στο 1ο ποστ...

 

μερικες φορες και στην κονσολα με & μετά την εντολή, αμα κλεισεις το παραθυρο της κονσολας φευγει και το emerald δεν ξερω γιατι αλλα δεν το κανει παντα. Γι αυτο ειναι καλυτερα απο την γραμμη εντολων, νομιζω και με δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας πρέπει να εχει το "εκτελεση εντολης"

 

μαλλον εννοεις το "δημιουργια εκκινητη", το εκανα κι αυτο αλλα παλι τιποτα

 

 

για πες μου λιγο πως αλλαζω το alt+f2 σε ενα αλλο συνδιασμο για να το δοκιμασω κι απο κει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ ...

το compiz τρέχει μια χαρά , το beryl μου βγάζει κάποιο σφάλμα και το emerald όπως είπε ο Δημήτρης.

συγκεκριμένα :

τρεχω compiz --replace &

emerald --replace &

emerald-theme-manager και όταν αλλάζω θέμα

" Gdk-CRITICAL **: gdk_drawable_unref: assertion `GDK_IS_DRAWABLE (drawable)' failed"

μου βγαίνει αυτό στην κονσόλα που έτρεξα το emerald

 

ενώ το beryl μου βγάζει

Something went wrong with system check.

><

 

διάβασα ότι μπορεί να είναι κακή ρύθμιση του xorg.conf άλλα μετά απο πολλές αλλαγές δεν άλλαξε τίποτα.

το beryl μάλλον δεν τρέχει λόγο της κάρτας γραφικών αρα υπέθεσα το ίδιο και για το emerald.

εγω στο pc εχω ati 1200 on board.

εσύ Δημητρη αν έχεις κατι που δεν σου βγάζει πρόβλημα με το direct κατέβασε τους τελευταίους drivers της κάρτας και ξανάκανε εγκατάσταση beryl κλπ.

θα βρεις πολλα how to's το θεμα για την διανομή που τρεχεις

ψάξε και για το avant-window-navigator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τί να τρέξεις beryl? Και παλιό είναι και έχει σταματήσει η ανάπτυξή του εδώ και ένα χρόνο. Το emerald είναι windows manager. Στον οδηγό που έδωσα παραπάνω δίνω οδηγίες για πως θα βάλουμε το emerald.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...