Προς το περιεχόμενο

Konqueror: πρόβλημα εισαγωγής bookmarks


mistral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως γράφω στον τίτλο ο konqueror αρνείται να κάνει εισαγωγή bookmarks!

Τρέχω fedora 9 gnome desktop και konqueror για default browser

Όμως μου τα χαλάει με τα bookmarks..

Κάποια ιδέα για βοήθεια;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς;

 

Πάω Menu > Bookmarks > Edit bookmarks > Import mozila bookmarks > βρίσκω το αρχείο που έχω το .html > Save > Replase > και ΔΕΝ φορτώνει τίποτε!!!

 

Kάτι σίγουρα δεν γίνεται με τον σωστό τρόπο

Μιλάω για Konqueror 4.05 πάντα σε gnome desktop και fedora 9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω Menu > Bookmarks > Edit bookmarks > Import mozila bookmarks > βρίσκω το αρχείο που έχω το .html > Save > Replase > και ΔΕΝ φορτώνει τίποτε!!!

 

Kάτι σίγουρα δεν γίνεται με τον σωστό τρόπο

Μιλάω για Konqueror 4.05 πάντα σε gnome desktop και fedora 9

Αυτό που περιγράφεις περισσότερο για export Bookmarks μου μοιάζει παρά για import. Αν το έκανες και είχες μόνο ένα αντίγραφο του bookmarks.html έχεις διαγράψει και τα περιεχόμενά του, οπότε έχεις χάσει και τα bookmarks.

 

Και στον konqueror του kde4 δουλεύει μια χαρά DimitrisG, τουλάχιστον στην Version 4.1.60 (KDE 4.1.60 (KDE 4.2 >= 20080709)) έκδοση που έχω εγώ. Παλιότερα δε με είχε απασχολήσει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις περισσότερο για export Bookmarks μου μοιάζει παρά για import. Αν το έκανες και είχες μόνο ένα αντίγραφο του bookmarks.html έχεις διαγράψει και τα περιεχόμενά του, οπότε έχεις χάσει και τα bookmarks.

 

Φίλε μου κάθε μέρα σε όλους τους browsers κάνω import + export bookmarks κάθε φορά που προσθέτω μια καινούρια σελίδα. Έτσι το ενδεχόμενο αυτό δεν υπάρχει.

Γνωρίζω πολύ καλά την διαδικασία και σίγουρα δεν μπερδεύω το export με το import αν και τα δύο αυτά μοιάζουν. Και σίγουρα δεν έχω μόνο ένα αντίγραφο .html για τα bookmarks μου. Καθημερινά κρατάω backup στα bookmarks μου

Και τώρα που το γράφω και παλιότερα που είχα φορτώσει kde 4 για δοκιμή στο fedora τα ίδια μου έκανε αλλά τώρα δεν θυμάμαι πως είχα καταφέρει τελικά να του φορτώσω bookmarks. Τέλος πάντων είναι αρκετά περίπλοκο το kde 4 και ίσως να είναι και bug του konqueror. Η διαδικασία εισαγωγής είναι κάτι πολύ απλό...τυφλοσούρτης. Δεν δικαιολογείται να μην φορτώνει bookmarks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω Menu > Bookmarks > Edit bookmarks > Import mozila bookmarks > βρίσκω το αρχείο που έχω το .html > Save > Replase > και ΔΕΝ φορτώνει τίποτε!!!

Αν πας να κάνεις import, το παράθυρο διαλόγου που εμφανίζεται για να επιλέξεις το αρχείο, έχει ένα κουμπάκι που γράφει Open και όχι Save, γιατί πολύ απλά προσπαθείς να ανοίξεις το αρχείο και όχι να το σώσεις. Επίσης το replace δηλώνει πως προσπαθείς όντως να αποθηκεύσεις (export) πάνω σε ένα ήδη υπάρχον αρχείο html. Γι'αυτό και σου είπα οτι ίσως έκανες λάθος.

 

O Konqueror δεν έχει τέτοιο bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας να κάνεις import, το παράθυρο διαλόγου που εμφανίζεται για να επιλέξεις το αρχείο, έχει ένα κουμπάκι που γράφει Open και όχι Save, γιατί πολύ απλά προσπαθείς να ανοίξεις το αρχείο και όχι να το σώσεις. Επίσης το replace δηλώνει πως προσπαθείς όντως να αποθηκεύσεις (export) πάνω σε ένα ήδη υπάρχον αρχείο html. Γι'αυτό και σου είπα οτι ίσως έκανες λάθος.

 

O Konqueror δεν έχει τέτοιο bug.

 

Μα το ίδιο πρόβλημα μου έκανε όταν είχα προσπαθήσει να φορτώσω bookmarks με φορτωμένο kde4 πάλι σε fedora 9 (μεγάλη πίκρα σε αντίθεση με το kde σε fc8 που ήταν το καλύτερο kde που έχω τρέξει). Σου είπα τρέχω konqueror σε debian stable πάλι με gnome desktop αλλά ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα με import bookmarks. Μια απλή ρουτίνα καθημερινή, δεν γράφει κάποιος ..κώδικα για να εισάγει bookmarks!

 

Τέσπα ευχαριστώ αλλά το νευρικό μου σύστημα έχει και τα όριά του

Θα "ξεπέσουμε" πάλι σε proprietary source - λέγε με opera - για τις ελάχιστες σελίδες που δεν μπορούμε να δούμε με firefox. KDE τέλος για μένα στο fedora 9.. εννοείται και konqueror τέλος!

Ίσως σε fedora 10 που θάχει γίνει stable (?) το 4.1 να ξαναδοκιμάσω την τύχη μου

 

Ευχαριστώ πάντως παίδες :-)

 

Bλέπω πάντως πως υπάρχει τέτοιο bug του konqueror και στο ubuntu

και σε άλλες περιπτώσεις στο google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...