Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για Opera


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω μερικές ερωτήσεις για τον opera. Καταρχήν πως ενεργοποιούνται τα side buttons στον opera? Στον firefox τα έχω ενεργοποιημένα κανονικά. Τέλος το spell checking πως γίνετε? Μπορείς να γράφεις και να σου εμφανίζει υπογραμμισμένα τις λάθος λέξεις όπως στον firefox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ορθογραφικό έλεγχο εγκαθιστάς το aspell και το aspell-el.

Δεξί κλικ στο πεδίο που θέλεις να ελέγξεις και check spelling. Εκεί διαλέγεις να σου ελέγχει τα ελληνικά και είσαι έτοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά και γω εχω αρχισει να χρησιμοποιώ opera τουλάχιστο μέχρι να φτιάξουν τον konqueror4

o firefox με εχει απογοητευσει , τι 3 και 4 να βγαλουν θα κρασαρει, και δεν ειναι μονο το youtube κρασαρει και αλλού. Απλά ειναι καλυτερος στο να διαχειριζεται τα javascripts και τα certificates

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες την υπογραφη μου για το spell checking

 

System-administration-language support Greece και ο Opera θα δειχνει σωστα Ελληνικα χωρις εξτρα γραμματοσειρες απο windows και θα εχεις ορθογραφικη υποστηριξη Ελληνικων

 

τι εννοεις side buttons?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα side buttons στο mouse λέω. Aν φτιάξω το section για το mouse στο /etc/X11/xorg.conf έτσι

 

Section "InputDevice"

# generated from default

Identifier "Mouse0"

Driver "mouse"

Option "Protocol" "auto"

Option "Device" "/dev/psaux"

Option "Emulate3Buttons" "no"

Option "ZAxisMapping" "4 5"

EndSection

 

 

τα κουμπιά δουλεύουν στον firefox αλλά όχι στον opera. Aν όμως το φτιάξω κάπως έτσι

 

 

Section "InputDevice"

Identifier "Mouse0"

Driver "mouse"

Option "CorePointer"

Option "Device" "/dev/psaux"

Option "Protocol" "ExplorerPS/2"

Option "ZAxisMapping" "4 5"

Option "Emulate3Buttons" "true"

Option "Buttons" "7"

Option "ButtonMapping" "1 2 3 6 7"

EndSection

 

δουλεύουν σε opera αλλά όχι σε firefox. καμία ιδέα κανείς? Για τον ορθογραφικό έλεγχο το έχω δει ότι γίνετε στον opera αλλά έχω συνηθίσει από τον firefox που σου υπογραμμίζει αυτόματα τις λάθος λέξεις κάτι που δεν βλέπω να γίνετε στον opera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

δεν ξερω τι συμβαινει και αν συμβαινει και σε σας απο χτες προχτες δεν μπορω να δω youtube

τα flash σε άλλα site παίζουν κανονικά

στο youtube γυριζει εκεινος ο κυκλος που φορτωνει το video και μενει εκει

το κανει και σε σας;

εχω το 9,51

 

* και στο δικο μου αλλα και στο laptop της φιλης μου το εχει το ιδιο προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω chek2fire, θα περιμενω κανα update να στρωσει αλλα ειναι για την φιλη μου και αρχισε να τσιναει τωρα καταλαβαινεις , γιατι δεν παιζει το youtube ?? με μια τσιριχτη φωνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζεις firefox η κάνε ένα unistall τον flash πάρε ένα backup σε bookmark κτλ σβήσε τον κρυφό φάκελο του opera στο home και μετά κάνε ξανά install το flash. Μπορεί να πετύχει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω 2 πράγματα και εγώ:

1. Πώς γίνεται να σώζω τα bookmarks και passwords (γενικά το profile) στον opera στο ubuntu;

2. Γίνεται να περάσω στο Ubuntu το profil του Opera από τα Windows και πώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...