Προς το περιεχόμενο

Mandriva 2009 alpha2


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

>[dimitri@localhost ~]$ cat /etc/urpmi/urpmi.cfg 
{                                               
}                                               

main ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/devel/cooker/i586/media/main/release {
 key-ids: 26752624                                                                                   
 update                                                                                              
}                                                                                                     

contrib ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/devel/cooker/i586/media/contrib/release {
 key-ids: 26752624                                                                                         
 update                                                                                                    
}

non-free ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/devel/cooker/i586/media/non-free/release {
 key-ids: 26752624
 update
}

plf-free ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/cooker/free/binary/i586 {
 key-ids: caba22ae
 update
}

plf-nonfree ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/cooker/non-free/binary/i586 {
 key-ids: caba22ae
 update
}

Unofficial ftp://ftp.mandrivauser.de/rpm/GPL/2009.0/i586/release {
 key-ids: b29840a4
 update
}

Unoficial\ Testing ftp://ftp.mandrivauser.de/rpm/GPL/2009.0/i586/testing {
 key-ids: b29840a4
 update
}
[dimitri@localhost ~]$

μπες στο

>drakrpm-edit-media

και σβηστα όλα τα media, και βάλε αυτά

copy/paste

>urpmi.addmedia --update "main" 'ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/devel/cooker/i586/media/main/release'
urpmi.addmedia --update "contrib" 'ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/devel/cooker/i586/media/contrib/release'
urpmi.addmedia --update "non-free" 'ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/devel/cooker/i586/media/non-free/release'
urpmi.addmedia --update "plf-free" 'ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/cooker/free/binary/i586'
urpmi.addmedia --update "plf-nonfree" 'ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/cooker/non-free/binary/i586'
urpmi.addmedia --update "Unofficial" 'ftp://ftp.mandrivauser.de/rpm/GPL/2009.0/i586/release'
urpmi.addmedia --update "Unoficial Testing" 'ftp://ftp.mandrivauser.de/rpm/GPL/2009.0/i586/testing'

Μεχρι την ημερομηνια εκδοσης της stable, που θα πρέπει να τα βάλεις απο το easyurpmi

Εγω εχω βάλει αυτα γιατι στους mirrors που με βγαζει το αυτοματο easyurpmi τυχανουν και αργοί servers

 

* Τα 2 τελευταια <Unofficial> αν θελεις τα βαζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

σε ευχατιστω. εβαλα να γινουν τα update και βλεπουμε.

ενα bug που εχω ειναι οτι εξαφανιζεται το εικονιδιο του μενου καθε φορα που κανω login και πρεπει να το προσθετω εγω (ας δουμε τι παιζει μετα τα update).

και αν καταλαβα καλα δεν υπαρχουν ati drivers για τον συγκεκριμενο πυρηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχατιστω. εβαλα να γινουν τα update και βλεπουμε.

ενα bug που εχω ειναι οτι εξαφανιζεται το εικονιδιο του μενου καθε φορα που κανω login και πρεπει να το προσθετω εγω (ας δουμε τι παιζει μετα τα update).

εμενα μου το ειχε κανει αυτο και οντως εφτιαξε, νομιζω αν κανεις κανονικό logout δεν θα στο ξανακάνει

και αν καταλαβα καλα δεν υπαρχουν ati drivers για τον συγκεκριμενο πυρηνα.

Αυτον τον driver βλέπω οτι έχει

[dimitri@localhost ~]$ urpmq -i x11-driver-video-ati

ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/devel/cooker/i586/media/main/release/media_info/20080928-174151-info.xml.lzma

Name : x11-driver-video-ati

Version : 6.9.0

Release : 1mdv2009.0

Group : System/X11

Size : 644936 Architecture: i586

Source RPM : x11-driver-video-ati-6.9.0-1mdv2009.0.src.rpm

URL : http://xorg.freedesktop.org

Summary : X.org driver for ATI Technologies

Description :

x11-driver-video-ati is the X.org driver for ATI Technologies.

 

[dimitri@localhost ~]$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ. λες να εχει και driver? θα το δοκιμασω μετα τα update (350 τον αριθμο).

απ'οσο ειδα δεν εχουν βαλει ακομη το πακετο gtk-qt engine-kde4 (για να φαινονται καλυτερα οι gtk εφαρμογες). περιεργο μου φαινεται. στις αλλες διανομες υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω εχει αυτό

[dimitri@localhost ~]$ urpmq -i gtk-qt-engine

ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/devel/cooker/i586/media/contrib/release/media_info/20080928-134201-info.xml.lzma

Name : gtk-qt-engine

Version : 1.1

Release : 3mdv2009.0

Group : Graphical desktop/Other

Size : 119419 Architecture: i586

Source RPM : gtk-qt-engine-1.1-3mdv2009.0.src.rpm

URL : http://gtk-qt.ecs.soton.ac.uk/

Summary : Allow GTK to use Qt widget styles

Description :

The GTK-Qt Theme Engine is a project allowing GTK to use Qt4 widget styles.

 

It behaves like a normal GTK theme engine, but calls functions from Qt

instead of doing the drawing itself. It also adds a configuration tool

to KDE4's System Settings - Appearance which let you change the theme

of GTK+ applications in KDE.

 

[dimitri@localhost ~]$

[dimitri@localhost ~]$ urpmq -y gtk-qt

gtk-qt-engine

libgtk-qt-engine

[dimitri@localhost ~]$

αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτέ !

 

αν δεν το βρίσκεις κανε μια ενημερωση των media με

>urpmi.update -a

ή με

>urpmi --auto-update

για να ενημερωσεις τα media και τα πακέτα την ίδια στιγμή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει δημητρη. αν θελεις βαλτο και επειτα system settings->appearence->gtk styles and fonts και επελεξε στα 2 πρωτα τις πανω επιλογες (use my kde...).

 

 

-----Προστέθηκε 29/9/2008 στις 12 : 14 : 19-----

 

 

ολα οκ με την mandriva. και παλι ευχαριστω δημητρη.

(αν δουλευαν και τα πληκτρα του λαπτοπ θα αγγιζε την τελειοτητα).

φοβερο το lancelot menu.

snapsh11.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις HP ή Toshiba και δεν εχεις διαχειριση ενεργειας θα πρεπει να βαλεις το πακετο omnibook και να το ρυθμισεις όπως λέει εδω

http://wiki.mandriva.com/en/Releases/Mandriva/2006/Errata#Power_management_functionality_missing_on_various_laptops_.28HP_Omnibook.2C_Pavilion.2C_Toshiba_Satellite_and_others.29

 

βαζεις το πακετο omnibook

>urpmi dkms-omnibook

και προσθέτεις μια γραμμή

omnibook

στο /etc/modprobe.preload

 

 

-----Προστέθηκε 29/9/2008 στις 01 : 34 : 48-----

 

 

υπαρχει δημητρη. αν θελεις βαλτο και επειτα system settings->appearence->gtk styles and fonts και επελεξε στα 2 πρωτα τις πανω επιλογες (use my kde...).

 

;) καλό ! αλλαζει τη ζωη σου πραγματικα αν εισαι fan qt και τρεχεις εφαρμογες gtk :D

 

 

-----Προστέθηκε 30/9/2008 στις 12 : 19 : 52-----

 

 

το gtk-qt δεν σου προκαλει προβληματα στα κουμπιά του openoffice ?

εμενα μου τα εξαφανιζει μολις περναω το ποντίκι απο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

ερωτηση ασχετου...

επειδη χρησιμοποιησα το live CD απο παλιοτερη εκδοση του Mandriva (2008.0) και μου αρεσε πολυ σκεφτομουνα να το κανω και install.

 

Επειδη ειμαι λιγο εως πολυ ασχετος, ήθελα να ρωτησω αν κανω install την 2009 οταν θα βγει η stable γινετε ευκολα η αναβάθμηση?

Επισης κατι ακομη, αν γινει install ενα PC και ενα laptop οι ρυθμήσεις του KDE που θα εχω μπορουν να φτιαχτουν στο ενα και να περαστουν στο αλλο ή πρεπει να φτιαχτει το καθένα ξεχωριστα (για setup και drivers των συσκευων εννοείτε οτι θα γίνουν ξεχωριστα).

(αν ρωταω κατι χαζο μην παρεξηγητε αλλα καλως ή κακώς εχω την λογικη των windows)

 

Και κατι ακομη, προτείνετε 32 ή 64bit edition (η 64bit ειναι οι x86_64.iso ??? )

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βαλεις την 2008 αφου η 2009 βγαινει stable στης 10 Οκτώβρη.

update απο 2008 σε 2009 δεν γινεται λόγω kde4.

 

Κανε εγκατασταση στο pc και άλλη μια στο laptop δεν γινεται διαφορετικα, (να κανεις backup το /home απο το ενα στο άλλο πιο πολυ χρονο θα σου πάρει και οτι επιπλοκές μπορεί να έχει)

 

Μολις βαλεις το live cd , menu → tools → live install

 

καλη επιτυχία.

 

* Δεν χρειαζεται να περιμενεις 10 οκτωβρη ξεκινησε να κατεβαζεις απο τωρα

 

ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/devel/iso/2009.0/rc2/mandriva-linux-one-2009-rc2-KDE4-extra-i18n-cdrom-i586.iso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;) ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις!!!

απο οτι κατάλαβα απο το link που προτείνεις να προτιμήσω και την 32bit έκδοση?

 

χμ σωστη παρατηρηση , βαλε την 32 καλυτερα γιατι δεν εχει ΟΝΕ live CD 64 bit

και με το one θα σου δουλεψουν ολα αμεσως.

Αφου αισθανθεις λιγο ανετα με το λειτουργικο, βαζεις την 64 (υπαρχει ηδη σε dvd η free) αλλα δεν ξερω αν θα εχεις προβληματα με το adobe flash

μεχρι προτεινος δεν ειχε βγαλει η adobe 64αρη flash player,

θα ενημερωθω σχετικα και θα σου πω,

αν ξερει καποιος εδω ;

 

αν εχεις router και συνδεεσε με ethernet , βαζεις ανετα την free και τα ρυθμιζεις τα υπολοιπα επειτα αφου προσθεσεις τα καταλληλα media sources,

σιγα σιγα θα μπεις στο παιχνιδι don't worry ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα δεν ξερω αν θα εχεις προβληματα με το adobe flash

μεχρι προτεινος δεν ειχε βγαλει η adobe 64αρη flash player,

θα ενημερωθω σχετικα και θα σου πω,

αν ξερει καποιος εδω ;

 

δεν θα έχει κανένα πρόβλημα πέρα από τα γνωστά προβλήματα του flash που είναι άσχετα με την αρχιτεκτονική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα έχει κανένα πρόβλημα πέρα από τα γνωστά προβλήματα του flash που είναι άσχετα με την αρχιτεκτονική

 

οκ , μπορεις να βαλεις την 64bit dvd

ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/devel/iso/2009.0/rc2/mandriva-linux-free-2009-sophie-dvd-x86_64.iso

 

 

-----Προστέθηκε 1/10/2008 στις 11 : 06 : 15-----

 

 

Απ οτι ειδα το πακετο adobe flash δεν ειναι στα repos της 64bit οπότε θα πρέπει να το κατεβασεις (rpm) απο το site της adobe

http://www.adobe.com/shockwave/download/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...