Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομή Linux σε Celeron 1GHz με 256ΜΒ μνήμη;;


Stefanaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδεικτικά αναφέρω πως παρά το σχετικό bashing που τρώει μονίμως το Ubuntu και άλλες «ετοιματζίδικες» διανομές, σε 32μπιτο 8.04 που έστησα πρόσφατα και με μόνη ουσιαστική επέμβαση-ξαλάφρωμα το κλείσιμο μερικών δαιμόνων (bluetooth, cups, apm), το σχετικό utility του Gnome έδειχνε μόνο ~140MB χρησιμοποιούμενης φυσικής μνήμης. Γι' αυτό θεωρώ πως δεν είναι τόσο δραματική η κατάσταση σε PC με 256MB RAM. Πρόβλημα θα έχεις μόνο αν θέλεις φορτωμένες πάνω από 1-2 βαριές εφαρμογές τις οποίες να εναλλάσεις συχνά (ο κλασικός ορισμός του multitasking δλδ), δεν είναι όμως κάτι που δε λύνεται με λίγη υπομονή μέχρι να ολοκληρώνεται κάθε φορά το swapping. Ένας σύγχρονος σκληρός δίσκος μπορεί να βοηθήσει λιγάκι και σε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ότι το Ubuntu δεν είναι βαρύ, δεν το συζητώ. Αυτή τη στιγμή σε default Ubuntu, fully updated + full extra compiz fuzion + evolution + 3 tabs firefox + system monitor, βλέπω χρήση μνήμης 355 MB και 0% swap :-)

 

Eat this Vista suckers! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω σε όσους έχουν λίγη φυσική μνήμη RAM να βάζον μεγάλες τιμές στο swappiness του πυρήνα. Προσωπικά έχω δει αρκετές βελτιώσεις σε πολλές περιπτώσεις. Επίσης το enlightement είναι αρκετά όμορφο και ελαφρύ. Επομένως δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία πια διανομή θα εγκαταστήσεις αλλά το περιβάλλον και τα προγράμματα, καθώς και οι υπηρεσίες που τρέχουν (π.χ samba, web server, κτλ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 3 προσεγγίσεις στο συγκεκριμένο ζήτημα:

  • Η χρήση μιας stripped-down διανομής, τύπου Puppy Linux, DSL κλπ. Προσωπικά θεωρώ ότι αυτές οι διανομές είναι για ειδικές χρήσεις (π.χ. LiveCD, USB keys κλπ) και δε θα τις επέλεγα για καθημερινή χρήση, κυρίως λόγω του περιορισμένου διαθέσιμου software (έχω καλομάθει με debian/archlinux/gentoo τόσα χρόνια).
  • Η top-down προσέγγιση, του παίρνω ένα Ubuntu και προσπαθώ να αφαιρέσω το bloat. Η προσωπική μου πείρα λέει ότι αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο για 2 λόγους:
    1. Πολλή από τη λειτουργικότητα του Ubuntu βασίζεται πάνω στο bloat αυτό, οπότε αν αρχίσεις και «κόβεις» πράγματα θα σπάσει κάποια στιγμή το σύστημα, αν δεν ξέρεις τι κάνεις.
    2. Αν δεν κάνεις το «γδύσιμο» με σωστό τρόπο, είναι πιθανό με ένα μελλοντικό update να επανέλθει το αρχικό bloat

    [*] Η bottom-up προσέγγιση, που λέει ότι παίρνεις μια all-around διανομή (προτείνω debian με minimal installation) και περνάς αυτά - και μόνο - που εσύ κρίνεις απαραίτητα. Τα πλεονεκτήματα σε σχέση με τις παραπάνω προσεγγίσεις είναι βασικά ότι το σύστημα το κόβεις και το ράβεις στα μέτρα σου, παραμένει ελαφρύ ενώ δε στερείσαι τη δυνατότητα επιλογής γραφικού περιβάλλοντος και εφαρμογών που σου επιβάλλουν οι minimal διανομές.

Η πρότασή μου λοιπόν (που μάλλον δεν εκπλήσσει και πολλούς) είναι να δοκιμάσεις ένα minimal debian και να στήσεις ένα ελαφρύ γραφικό περιβάλλον. Προτείνω fvwm-crystal και ROX-Filer για file/desktop manager και χρήση όσο το δυνατόν non-GNOME και non-KDE εφαρμογών (προσοχή, οι απλές GTK και QT εφαρμογές είναι μια χαρά). Ωστόσο προφανώς υπάρχουν πολλές εναλλακτικές, τύπου openbox/fluxbox, XFCe, Enlightenment, JWM (αυτό που φοράει το Puppy), κάποιος tiled window manager (xmonad/ratpoison/wmii) κλπ. Από κει και πέρα, 256 MB RAM είναι μια χαρά για να κάνεις τις καθημερινές σου δουλειές, αλλά λίγα για επεξεργασία εικόνας, firefox με 10 tabs ανοιχτά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα και πρόσφατα χρειάστηκα να στήσω xUbuntu σε αρχαίο μηχάνημα, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1) Η bottom-up προσέγγιση θέλει χρήση κονσόλας; Ή μέσα από text περιβάλλον επιλέγεις τι χρειάζεσαι κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης;

 

2) Άλλο πράγμα ο desktop manager και άλλο ο window manager? To KDE και το GNOME είναι "έτοιμο" πακέτο δηλαδή;

 

3) Πώς γνωρίζεις ποιες εφαρμογές είναι για KDE,GNOME ή GTK ? (Έχω πείρα μόνο από Ubuntu, που στο synaptic σου λέει τι είναι η κάθε εφαρμογή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι. Η στεγνη εγκατασταση θα σε βγαλει σε γραμμη εντολων μονο. Απο κει και μετα θες apt-get install / pacman -S xorg , και παει λεγοντας.

 

2)Το gnome εχει τον metacity window manager σαν default. Το kde εχει τον kwin. Και τα 2 ειναι πληρεις λυσεις για λειτουργικο (functional) desktop.

Αν βαλεις πχ openbox θα χρειαστεις extra:

- file manager

- panel

- text editor

- terminal

- εφαρμογη για να χειριζεται το wallpaper

- εφαρμογη για να χειριζεται συμπιεσμενα αρχεια κλπ.

Αυτα, στα gnome και kde, παρεχονται ακομα και απο το πιο μικρο πακετο kdebase ή gnome-core.

 

3) Μπορεις να βαλεις το synaptic και να βγαλεις ακρη απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά βλέποντας και αυτό το θέμα θα ήθελα να παραθέσω κ εδώ κάποιες απορίες που εξέφρασα σε άλλο θέμα γιατί νομίζω η περίπτωσή μου μοιάζει με αυτή.

Για όσους λοιπόν δεν έτυχε να προσέξουν το άλλο θέμα ας βάλω εδώ τα links των posts μου.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2228382&postcount=52

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2230846&postcount=69

 

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Το gnome εχει τον metacity window manager σαν default. Το kde εχει τον kwin. Και τα 2 ειναι πληρεις λυσεις για λειτουργικο (functional) desktop.

Αν βαλεις πχ openbox θα χρειαστεις extra:

- file manager

- panel

- text editor

- terminal

- εφαρμογη για να χειριζεται το wallpaper

- εφαρμογη για να χειριζεται συμπιεσμενα αρχεια κλπ.

Αυτα, στα gnome και kde, παρεχονται ακομα και απο το πιο μικρο πακετο kdebase ή gnome-core.

 

Επειδή όλα αυτά μου φαίνονται "too much" για να κάτσω να τα στήσω μόνος μου (άσε που δεν ξέρω καν τις επιλογές που έχω), ποιο είναι το πιο ελαφρύ DE εκτός από XFCE (που φοράει το xUbuntu);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giannis2001

σε ένα τέτοιο μηχάνημα (Duron αντί Athlon) τώρα έχω Ubuntu 6.0

πιό παλιά είχα (και έχω τους δίσκους)

Mandrake 9, Mandrake 10, Mandriva 2006, και όταν θέλω να τα χρησιμοποιήσω, αλλάζω τους δίσκους, σε ένα μηχάνημα χύμα, πάνω στο γραφείο)

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όλα αυτά μου φαίνονται "too much" για να κάτσω να τα στήσω μόνος μου (άσε που δεν ξέρω καν τις επιλογές που έχω), ποιο είναι το πιο ελαφρύ DE εκτός από XFCE (που φοράει το xUbuntu);

 

Fluxbox και δεν είναι desktop environment αλλά window manager

 

>sudo apt-get install fluxbox

 

>sudo apt-get install feh

 

Ο δεύτερος είναι για να μπορείς να φορτώσεις και κάποιο background αν θέλεις

 

*διορθώστε με αν γράφω κάτι λάθος αν και δεν το νομίζω .. ίδιο με debian είναι

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και τον windowmaker (ή wmaker δεν θυμάμαι πως είναι στο ubuntu) σαν μια ακόμα επιλογή ή και icewm επίσης.. Με όλα κάνεις δουλειά θέμα γούστου είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Πώς γνωρίζεις ποιες εφαρμογές είναι για KDE,GNOME ή GTK ? (Έχω πείρα μόνο από Ubuntu, που στο synaptic σου λέει τι είναι η κάθε εφαρμογή).

 

Κοιτάς τα dependencies! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...