Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομή Linux σε Celeron 1GHz με 256ΜΒ μνήμη;;


Stefanaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα παρατημένο Celeron 1Ghz με 256ΜΒ μνήμη κ 20άρι σκληρό κ επειδή ήθελα να ξαναπροσπαθήσω να τα "βρω" με το συμπαθή μας πιγκουίνο -καθώς η προηγούμενη προσπάθεια συμφιλίωσης μας δεν απέφερε καρπούς (φορούσε κόκκινο καπέλο τότε ;) κ εγώ είμαι παναθηναικός :P)- θα ήθελα να μου προτείνετε μία ΚΥΡΙΩΣ όμορφη διανομή που θα τρέχει ικανοποιητικώς στο εν λόγω υλικό.

 

Έγκατέστησα ήδη τα Xubuntu 8.04 και εν συνεχεία Kubuntu 7.10 επιτυχώς (αν κ στα Kubuntu αντιμετώπισα πρόβλημα στις online ενημερώσεις όπου μετά απο ένα error για κάποιο update που δε μπόρεσε να εγκατασταθεί πλήρως έπαιρνα συνεχώς system errors) αλλά μου φαίνονται εξευτιλιστικώς αργά...

 

Να σημειώσω ότι πριν στον εν λόγω υπολογιστή έτρεχαν Windows Server 2003 SP1 τάχιστα!!

 

 

 

Υ.Γ.: Παρακαλώ μη προτείνετε την αγορά πρόσθετης μνήμης καθώς με μία πρόσφατή μου έρευνα η SD-RAM έχει καταντήσει να είναι πολύ πιο ακριβή από την DDR II.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις παρα πολύ λίγη μνήμη RAm

 

Οποτε, έτοιμες διανομές (Xubuntu ας πουμε) με preloaded daemons θα πέσουν "βαριές" στο συστημα.

 

Προτασεις:

 

Α. Ετοιμες μικρες διανομες:

 

Damn Small Linux: Debian OldStable, πετσοκομμένο, αλλα με λίγη δουλίτσα μπορείς να το φερεις στα ίσα του

Puppy Linux: Slackware compatible διανομή, πιο καλοφτιαγμένη, εχει και ωραίο Package Management System

Slitaz: Μικρή, πρωτότυπη διανομή Linux, με τελευταιο kernel (ό,τι πρέπει), με ωραίο PMS, ωραιο γραφικό περιβάλλον.

 

Β. Μη έτοιμες διανομές:

 

1.Ubuntu Server: Με λίγο διάβασμα, το φέρνεις στα ίσα του και του φορτωνεις ό,τι θες εσύ, αλλα με το τιμημα των μεγαλων μεταπακέτων (ubuntu-desktop, xubuntu-desktop κλπ)

2.Debian(Etch/Lenny/Sid):Πιο παραμετροποιήσιμο. Του φορτωνεις τα βασικά, ενα kdebase και έχεις παναλαφρο συστημα

3.ArchLinux: Τα ίδια με το Debian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα σου αρεσει αυτο:

screen14.jpg

δες την υπογραφη μου....ειναι 141mb

Το λινκ της υπογραφής σου έχει μόνο την εξελληνισμένη έκδοση του λογισμικού ή κ την αγγλική;;

 

Θα δοκιμάσω τα puppy, slax, slitaz αλλά κ happy linux όπως μου προτείνατε αλλά θέλω να σημειώσω ότι με απογοητεύσατε καθώς περίμενα οι φήμες να ήταν αληθινές (ότι τα Linux προσφέρουν ένα πλήρες ενναλακτικό λειτουργικό με σαφώς μικρότερες απαιτήσεις) και ότι θα μπορούσα να εγκαταστήσω στο σελερονάκι μου κάτι πλήρες κ κυρίως φιλικό στη χρήση (μπορεί να είμαι κ λάθος αλλά ρε παιδιά τί είδους πληρότητα να προσφέρει ένα λειτουργικό το οποίο καταλαμβάνει στη συμπιεσμένη του μορφή κάτι λιγότερο από 25ΜΒ (slitaz), 90ΜΒ (puppy) ή ακόμα κ 141ΜΒ (happy linux);; ).

 

Και κακά τα ψέμματα δε μιλάμε για κάποιον pentium 3 στα 500 Mhz με 64MB μνήμη αλλά για celeron στα 1Ghz με 256ΜΒ μνήμη... Δε είμαι σίγουρος αλλά το συστημά αυτό θα μπορούσε να τρέξει άνετα κ "αδυνατισμένα" XP. Πώς γίνεται το υλικό αυτό να θεωρείται ανεπαρκές για μία έτοιμη διανομή όπως τα Kubuntu, Xubuntu κλπ....

 

Εκ των προτέρων, θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη αν ήμουν λίγο καυστικός όπως επίσης κ σε κάποιους που θα στεναχωρήσουν αυτά που ανέφερα (είμαι κ στο section Linux του forum :-P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ελληνικη (η οποια ειναι beta ακομη).

κοιτα με 256 ram ειναι λιγο στριμοκωλα τα πραγματα. μπορεις να φτιαξεις ενα συστημα απο μονος σου. το θεμα ειναι να μπορεις κσι να εχεις την ορεξη.

αν ειχες 512 τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα.

τι μπορεις να κανεις με διανομες σαν το puppy/happy/slax?

τα παντα χωρις καμια υπερβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MIA μόνο αξιόλογη επιλογή έχεις και αυτή ονομάζεται zenwalk!

Φόρτωστην και θα με θυμηθείς!

Και βέβαια με forum υποστήριξης και στα ελληνικά σχεδόν 24/24ωρο!

Δεν προλαβαίνεις να ρωτήσεις και έχεις και την απάντηση έτοιμη.. σχεδόν πάντα.

Γυναίκες μόνο δεν παρέχει η διανομή ακόμα ...αργότερα βλέπουμε :-D

Και μην χάνεις τον καιρό σου ψάχνοντας... μία είναι Η λύση και στην είπα...

Και για ένα καλό τέστ του hardware σου ΠΡΙΝ κάνεις εγκατάσταση κατέβασε το live cd πρώτα

Το live cd ΔΕΝ είναι και install. Για εγκατάσταση κατεβάζεις κανονικό cd εγκατάστασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, το εψαξα λιγο το θεμα και εχω να σου προτεινω τα εξης:

1. Linux Mint 4.0 Fluxbox (πανεμορφο αρκει να συνηθισεις λιγο το fluxbox)

δες screenshots εδω: http://www.thecodingstudio.com/opensource/linux/screenshots/?linux_distribution_sm=Linux%20Mint%204.0%20Fluxbox%20CE%20Beta%20028

και κατεβασε το απο εδω:http://www.linuxmint.com/mirrors.php?id=22

 

2.sidux 2008-02 xfce το κατεβαζεις απο δω: http://debian.tu-bs.de/project/sidux/release/

 

το πρωτο το εχω δει και ειναι πολυ καλο και γρηγορο το δευτερο δεν το εχω δει και δεν ξερω αν ειναι ελαφρυ.

 

αυτα....ελπιζω να την βρεις την λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να είμαι κ λάθος αλλά ρε παιδιά τί είδους πληρότητα να προσφέρει ένα λειτουργικό το οποίο καταλαμβάνει στη συμπιεσμένη του μορφή κάτι λιγότερο από 25ΜΒ (slitaz), 90ΜΒ (puppy) ή ακόμα κ 141ΜΒ (happy linux);; ).

 

ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ !

Δε είμαι σίγουρος αλλά το συστημά αυτό θα μπορούσε να τρέξει άνετα κ "αδυνατισμένα" XP.

 

ένα τέτοιο pc ερχόταν με xp home

και ... περίμενες...περίμενες...περίμενες..^n (εις την νιοστή δύναμη)

 

αυτό το pc διανοήθηκες άν τρέχει Vista ;

γιατί στις σημερινές δυνατότητες του Linux και του OSX προσπαθούν να απαντήσουν τα Vista ανεπιτυχώς φυσικά (εκτός και αν είσαι συνέταιρος με την Intel ,αυτοί έχουν και sdram που χρειάζεσαι :mrgreen:)

 

 

Εκ των προτέρων, θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη αν ήμουν λίγο καυστικός όπως επίσης κ σε κάποιους που θα στεναχωρήσουν αυτά που ανέφερα (είμαι κ στο section Linux του forum :-P ).

 

δεν είσαι καυστικός, ούτε μας στεναχωρείς

 

λίγο πληροφόρηση χρειάζεσαι

και αλλαγή οπτικής γωνίας !:mrgreen:

 

για το τι μπορείς να κάνεις

σου πάντησε ο paschalis.m

τα πάντα (ή σχεδόν τα πάντα )

 

με ένα τέτοιο ¨κουβά¨ δούλευα για ένα χρόνο με live cd knoppel 0.4

 

καλώς ήρθες στο linux B)(αν δοκιμάσεις redhat 5.2 θα σφυρίζει)

 

μετά απο λίγη συμβίωση, θα σου φύγει η απαγοήτευση !:-D

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και τόσο δραματική η κατάσταση με σελερόνι 1GHz και 256ΜΒ RAM. Μπορείς να κάνεις αυτό που ανέφερε ο φίλος:

 

Θα πρότεινα debian στεγνό στην αρχή κ σηκώνοντας x του βάζεις τα βασικά του kde με τα min requirements. Τα έχω σε φορητό με AMD 1800+ κ 512 ram

 

...με τη διαφορά ότι το Debian (και πολύ περισσότερο το KDE) δεν είναι μονόδρομος. Μπορείς να έχεις ως starting base Debian, Arch, Gentoo, ακόμη και Ubuntu Server, τα οποία θα σου δώσουν ένα minimal σύστημα. Από εκεί, προσθέτεις μόνο ο,τι χρειάζεσαι.

 

Πλεονεκτήματα σε σχέση με διανομές τύπου DSL, Puppy κλπ:

  • Πολύ δυνατά package management systems
  • Λόγω και του προηγούμενου, εύκολο να είσαι up-to-date όποτε το επιθυμείς
  • Μεγάλος αριθμός έτοιμων πακέτων
  • Πληθώρα documentation, HOWTOs κλπ
  • Καλή υποστήριξη από τις κοινότητες χρηστών της κάθε διανομής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Εκτός των μίνι-διανομών που προτείνατε αρχικά θα δοκιμάσω κ τις sidux κ zenwalk (ίσως κ το mint αν δεν με ικανοποιήσει κάποια απο τις προηγούμενες) κ εν τέλει -αφού περάσω επιτυχώς κ από το στάδιο εξοικίωσης- θα προχωρήσω κ στις "γυμνές"-server διανομές που πρότειναν οι συμφορουμίτες flamelab, jojos και parsifal. Πάντως αυτό το KDE πολύ πιο ομορφούλι αλλά κ φιλικό στη χρήση από το xfce ή το gnome κατ' εμέ. :-)

 

Θα δείξει βέβαια ο καιρός οπότε προς το παρών σας αφήνω να αρχίσω το κατέβασμα κ τo κάψιμο live δίσκων. Περιμένετε νέα μου αλλά κ απορίες εντός των επόμενων ημερών... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι θα χρειαστείς λογικά διάβασμα για να στήσεις διανομή χωρίς X και να τη φέρεις στα μέτρα σου. Προσπάθησε λοιπόν να βολευτείς με κάτι έτοιμο, εκτός και αν έχεις χρόνο και όρεξη για πειραματισμό.

 

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι εγκατέστησα σε PIIΙ 550 + 320 RAM xUbuntu και πάει πολύ καλά. Το πρόβλημά σου είναι ότι τα 256 RAM είναι απολύτως οριακά για xUbuntu, διαφορετικά θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα.

 

Y.Γ. To mint ξέχνα το, με μία πρόχειρη αναζήτηση στα Forum βρήκα ότι θέλει min 348 RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίλεξε μια λιτή διανομή, που να μην βάζει περιττά συστήματα αυτοματισμών και εφαρμογές που να είναι οι ίδιες ελαφριές και να μην τα χρειάζονται.

 

Από όσες έχω χρησιμοποιήσει νομίζω ότι το Arch Linux θα ήταν καλή επιλογή για αρχή, το ιδανικό κατ' εμέ θα ήταν Gentoo με εντελώς minima use flags. Το puppy δεν το έχω δοκιμάσει αλλά για να το λέει ο Gtroza σίγουρα είναι καλή επιλογή (να τον ακούς ;)).

 

Αλλά το πιο σημαντικό είναι η επιλογή των εφαρμογών, δεν έχει και πολύ νόημα να επιλέξεις μια διανομή με λιτό base και να χρησιμοποιείς μνημοβόρες εφαρμογές.

 

Θα ήταν καλό να μείνεις μακριά από εφαρμογές-τέρατα όπως konqueror, evolution, firefox και openoffice, και να επιλέξεις τις περισσότερο λιτές εφαρμογές που καλύπτουν τις απαιτήσεις σου (προφανώς θα πρέπει να δοκιμάσεις αρκετές, ψάξε στο sourceforge.net). Μην περιφρονήσεις και τις εφαρμογές κονσόλας (π.χ. mutt), είναι ασύγκριτα γρήγορες χωρίς να στερούνται λειτουργικότητας αν εξοικειωθείς με το interface τους.

 

Υσ. http://www-128.ibm.com/developerworks/linux/library/l-linux-memory.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...