Προς το περιεχόμενο

Firefox 3: Ανεξηγητο σφαλμα


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Σημερα περασε ο FF3 και στο debian lenny μου. Παροτι δεν ηταν μεσα στο κανονικο update, τον εβαλα με dist-upgrade, μιας και ηταν αναμεσα στα held-back πακετα.

 

Δεν εντυπωσιαστικα απο κατι, μιας και ειχα δει ηδη τα νεα προσοντα του, ειτε απο καποιο live cd, ειτε σε pc με windows.

 

Προχωρισα στο πως θα απαλαγω απο την νεα "awesome bar", που ειναι μια ανοησια κατα τη γνωμη μου. Μετα απο ουτε 2 λεπτα, πεταχτηκε ενα μικρο παραθυρο, χωρις τιτλο και περιεχομενα, το εκλεισα, και ο ff κρασαρε μολις εκανα κλικ στο επομενο λινκ που ηθελα (δεν κρασαρε ακαριαια)!!!

 

Εκτοτε, το παραθυρο βγαινει σε ασχετες στιγμες και σε διαφορετικα μεγεθη, και προκαλει το ιδιο προβλημα, κρασαρει ΑΦΟΥ κανω κλικ σε οποιοδηποτε λινκ.

 

Δοκιμασα να ανοιξω το ff απο τερματικο για να δω τι σφαλμα βγαζει, αν βγαζει κατι. Λεει λοιπον

>The application 'firefox-bin' lost its connection to the display :0.0;
most likely the X server was shut down or you killed/destroyed
the application.
Segmentation fault

 

Επισης κοιταξα και στο μενου "Εργαλεια > Κονσολα σφαλματων", αλλα εκει ελεγε διαφορα περι ιστοσελιδων και css.

 

Καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iceweasel ειναι, απλα τωρα εφτασε στο lenny στην εκδοση 3.

Το αναφερω σαν firefox απλα. Παντως οτι και να δωσω στο τερματικο (ειτε firefox, ειτε iceweasel) ανοιγει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα και τον ff3 απο το site, τον εκανα extract και τον ετρεξα. Τα ιδια.

Σκεφτομαι να απενεργοποιησω ολα τα plugins για καμια ωρα, ετσι για να δω πως θα παει.

 

Δεν μπορω να ανεβασω καποιο screenshot λογω περιορισμου στο μεγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απενεργοποιωντας ολα τα plugins (realplayer, mediaplayer, quicktime και flash) δουλευει χωρις να κολλαει ποτε. Το κακο ειναι οτι τα χρειαζομαι, ειδικα το flash.

 

Εκανα και μια μικρη αναβαθμιση το flashplugin στην 10beta2, μπας και γινει κατι, αλλα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα manual εγκατασταση εκανα! Το κατεβασα απο το site της adobe το tar.gz και ετρεξα τον installer που παρεχει. Δεν υπαρχει ακομα το 10beta2 στο repo.

 

Αντε να δω τι θα κανω με παντελη ελλειψη plugins...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο ακριβως πρόβλημα έχω και γώ, απλά απ'οτι εχς καταλαβει πειραματίζοντας λιγο με τα plugins είναι ότι crasharei μονο με flash ενεργοποιημένο. Αυτό μου εμφανίζεται μετά από ένα update πριν λίγες μέρες. Με λίγο google που έκανα δεν είδα να έχει αναφερθεί κανένα bug προς το παρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 λεπτα κρασαρε παλι, ενω εγραφα ενα post σε καποιο αλλο thread εδω στο insomnia.gr !! Με ολα τα plugins ανενεργα.

Αυτη τη φορα ομως δεν μου προτεινε να επαναφερει το session που ημουν πριν, αλλα ανοιξε μια κενη σελιδα (δεν εχω θεσει αρχικη σελιδα). Τι στο καλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...