Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την ανάλυση οθόνης σε Intel 856G


klong

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και από εμένα.

Είμαι νέος στο φόρουμ και στο Linux συγκεκριμένα στο kubuntu (8.04).

Εγκατέστησα το συγκεκριμένο Linux σε έναν υπολογιστή με τα εξής χαρακτηριστικά:

Pentium 2.53Ghz northwood

Memory 760MB

Motherboard ** ASROCK P4I65G**

VGA on board intel 865G

Monitor LG1915

k.l.p.

 

To πρόβλημμα είναι ότι δεν μπορώ να αλλάξω την ανάλυση της οθόνης η οποία έχει καρφωθεί στο 1280Χ768 και φυσικά βλέπω τα γράμματα μισά μιας και η οθόνη είναι 4:3 και όχι 16:9

Όταν αλλάζω την ανάλυση γυρίζει στο 640Χ480.

Έκανα εγκατάσταση το 915resolution πρόσθεσα στο xorg.conf

τα παρακάτω:

 

Section "Device"

Identifier "Intel Corporation 82865G Integrated Graphics Controller"

Driver "intel"

Option "XAANoOffscreenPixmaps" "true"

EndSection

 

 

Section "Screen"

Identifier "Default Screen"

Device "Intel Corporation 82865G Integrated Graphics Controller"

DefaultDepth 24

SubSection "Display"

Modes "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "720x400" "640x480"

EndSubSection

EndSection

 

αλλά τζίφος το πρόβλημα παραμένει.

μέσα από το driver manager δεν μου βγάζει τίποτε.

έτρεξα και το

 

gksudo displayconfig-gtk

 

αλλά δεν εμφανίζει τίποτε.

Έχω απογοητευθεί.

Καμμιά ιδέα για το αν μπορώ να κάνω κάτι ακόμη .... εκτός από format και επανεγκατάσταση.

 

Θέλω να χρησιμοποιήσω την on board κάρτα γιατί το μηχάνημα το έχω σαν server και θέλω να έχει την Minimum κατανάλωση και θόρυβο.

 

Α! έχω κατεβάσει και τους driver για linux από την intel για την 865G αλλά δεν τους έχω εγκαταστήσει ακόμη γιατί άκουσα ότι αυτός ο τρόπος εγκατάστασης (manual) δεν είναι ο ενδεδειγμένος (δεν θα κάνει αυτόματα updates).

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πώς να τους εγκαταστήσω κάπου διάβασα τα παρακάτω:

 

Εγκατάσταση driver manual:

Πάμε στο directory που έχουμε ρίξει τα αρχεία και τρέχουμε:

 

./configure

make

sudo make install

 

έτσι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο xorg.conf

χρειάζεται η οριζόντια κ η κατακόρυφη συχνότητα λειτουργίας του monitor

Section "Monitor"

Identifier "Monitor0"

VendorName "LGP"

ModelName "6e54"

Option "DPMS"

HorizSync 30-61

VertRefresh 56-75

Option "PreferredMode" "1024x768"

EndSection

δες το σαν υπόδειγμα

πρέπει να υπάρχει ένα τέτοιο section

 

 

για την εγκατάσταση

ναί, έτσι είναι.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πήγαινε στο Kmenu>Ρυθμίσεις συστήματος και εκεί στο παράθυρο που θα ανοίξει στην καρτέλα general και στο πεδίο Οθόνη & Εμφάνιση. Εκεί είναι οι ρυθμισεις για την οθόνη σου. Αν δεν έχεις να σετάρεις την ανάλυση που θέλεις τότε πάτα το κουμπι λειτουργία διαχειριστή πήγαινε στην καρτέλα Υλικό και εκεί που έχει την οθόνη πάτα το κουμπί Ρύθμιση που είναι στην οθόνη. Από εκεί επέλεξε το γενικό LCD αν είναι τέτοια με την ανάλυση που θέλεις. Πάτα μετά εντάξει και τέλος πάτα εφαρμογή και πες μας τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πήγαινε στο Kmenu>Ρυθμίσεις συστήματος και εκεί στο παράθυρο που θα ανοίξει στην καρτέλα general και στο πεδίο Οθόνη & Εμφάνιση. Εκεί είναι οι ρυθμισεις για την οθόνη σου. Αν δεν έχεις να σετάρεις την ανάλυση που θέλεις τότε πάτα το κουμπι λειτουργία διαχειριστή πήγαινε στην καρτέλα Υλικό και εκεί που έχει την οθόνη πάτα το κουμπί Ρύθμιση που είναι στην οθόνη. Από εκεί επέλεξε το γενικό LCD αν είναι τέτοια με την ανάλυση που θέλεις. Πάτα μετά εντάξει και τέλος πάτα εφαρμογή και πες μας τι έγινε.

 

Έκανα τα παραπάνω και ρύθμισα την ανάλυση στο 1024Χ768 μέσα από λειτουργία διαχειριστή. Έκανα επανεκίνηση και με πήγε σε ανάλυση 600Χ480 τελικά επανέφερα την προηγούμενη ανάλυση με την εντολή:

 

sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

 

Στην "καρτέλα υλικό " δείχνει ότι αναγνώρισε την κάρτα 865G αλλά δεν αφήνει να πειράξω τις επιμέρους ρυθμίσεις (π.χ.πόσα ΜΒ θα χρησιμοποιεί έχει 256 ενω΄η κάρτα δέχεται μέχρι 96) και οι αναλύσεις που μου δίνει δεν τις κρατάει στην επανεκίνηση!

Μέσα από την εμφάνιση συσκευών δείχνει ότι έχει την συγκεκριμένη κάρτα οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βάλε generic ξανά με την ανάλυση που θέλεις πάτα εφαρμογή πάντα σε λειτουργία διαχειριστή και μετά άνοιξε ξανά το ιδιο πρόγραμμα και μπες ξανά σε λειτουργια διαχειριστή και στην καρτέλα με τι μπάρα και την ανάλυση της οθόνης βεβαιώσου ότι είναι ρυθμισμένη σωστά. Αν δεν γίνει τπτ και δεν σου κρατάει την ανάλυση δώσε σε κονσόλα

 

sudo apt-get install displayconfig-gtk

 

Μετά την εγκατάσταση του προγράμματος δώσε σε terminal

 

sudo displayconfig-gtk

 

από το πρόγραμμα που θα ανοίξει πήγαινε αρχικά στις ρυθμίσεις της οθόνης βάλε σε generic ορίζοντας την ανάλυση και το refresh rate που υποστιρίζει η οθόνη σου και μετά πήγαινε στην καρτέλα για την κάρτα γραφικών και βάλε στους driver τους intel πάτα εφαρμογή και επανεκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βάλε generic ξανά με την ανάλυση που θέλεις πάτα εφαρμογή πάντα σε λειτουργία διαχειριστή και μετά άνοιξε ξανά το ιδιο πρόγραμμα και μπες ξανά σε λειτουργια διαχειριστή και στην καρτέλα με τι μπάρα και την ανάλυση της οθόνης βεβαιώσου ότι είναι ρυθμισμένη σωστά. Αν δεν γίνει τπτ και δεν σου κρατάει την ανάλυση δώσε σε κονσόλα

 

sudo apt-get install displayconfig-gtk

 

Μετά την εγκατάσταση του προγράμματος δώσε σε terminal

 

sudo displayconfig-gtk

 

από το πρόγραμμα που θα ανοίξει πήγαινε αρχικά στις ρυθμίσεις της οθόνης βάλε σε generic ορίζοντας την ανάλυση και το refresh rate που υποστιρίζει η οθόνη σου και μετά πήγαινε στην καρτέλα για την κάρτα γραφικών και βάλε στους driver τους intel πάτα εφαρμογή και επανεκίνηση.

 

Το refresh rate είναι το

HorizSync 30-61

VertRefresh 56-75

για την LG1915s?

 

Επειδή το μηχάνημα είναι αλλού θα δοκιμάσω ότι είπες το απόγευμα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια, ελπίζω να λυθεί επιτέλους το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα το έχεις ήδη λύση μια και σετάρεις σωστά την ανάλυση και την κρατάει μέχρι το επόμενο restart. Τώρα πρέπει να βρούμε λύση να σου κρατήσει τις ρυθμίσεις. Αν δεν μπορέσουμε να το κάνουμε μέσω gui θα το κάνουμε μέσω edit του xorg.conf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ Τελικά το πρόβλημα λύθηκε όταν έβαλα τα:

 

HorizSync 30-61

VertRefresh 56-75

 

στο

Section "Monitor"

 

στην συνέχεια εγκατέστησα και έτρεξα το displayconfig-gtk μέσα από το οποίο επέλεξα και τον σωστό driver και την σωστή οθόνη.

Το αποτέλεσμα:

Όταν έκανα επανεκίνηση άνοιξε σε 1280Χ1024 και φαίνεται σούπερ.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την πολύτιμη βοήθεια.

 

Τώρα μένουν 2-3 θεματάκια για να ρυθμίσω την γλώσσα να μπορώ να γράφω και στα Ελληνικά, το δίκτυο (γιατί έχω 2 υπολογιστές συνδεδεμένους) ώστε να μπορώ να βλέπω και το 2ο pc με τα windows και μετά τα windows θα φάνε σουτ από τοv server και θα παίζει μόνο linux 24/7 :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και είμαστε εδώ για την γλώσσα τις έκανες τις κατάλληλες ρυθμίσεις μέσω του προγράμματος πληκτρολόγιο που υπάρχει στο Σύστημα>Πληκτρολόγιο? Αν δεν ξέρεις πες μας να σου πω τι θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και είμαστε εδώ για την γλώσσα τις έκανες τις κατάλληλες ρυθμίσεις μέσω του προγράμματος πληκτρολόγιο που υπάρχει στο Σύστημα>Πληκτρολόγιο? Αν δεν ξέρεις πες μας να σου πω τι θα κάνεις.

 

Ευχαριστώ, αλλά και πάλι είμαι αλλού εγώ και αλλού το μηχάνημα.

Με τα Ελληνικά δεν πιστεύω να αντιμετωπίσω πρόβλημα δεν πρόλαβα να το ψάξω την προηγούμενη φορά λόγω έλλειψης χρόνου.

Περισσότερο με απασχολεί το θέμα της δικτύωσης με το άλλο μηχάνημα που τρέχει XP γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα.

Θα δούμε όταν καταφέρω επιτέλους να βρώ λίγο χρόνο να ασχοληθώ και πάλι...μάλλον από Δευτέρα.

Αλήθεια έχει κάνει κανένας remote desκtop connection από windows XP σε Linux kubuntu 8.04 αυτό θα βοηθούσε πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...