Προς το περιεχόμενο

linux σε mac g4 ppc,γινεται;;;


glock1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί δεν βάζεις την πιο καινούργια του ubuntu??

Συγγνώμη που δεν απαντάω στην ερώτηση σου!!

 

Επειδή το ubuntu είναι όπου-φυσάει-ο-άνεμος, έχει διακόψει από καιρό την υποστήριξη για μη-x86 και -amd64 αρχιτεκτονικές. Μιας λοιπόν και το συγκεκριμένο laptop είναι PowerPC, η τελευταία έκδοση του Ubuntu που το υποστήριζε επίσημα ήταν η 6.10, και από την 7.04 και μετά το port σε PowerPC είναι ανεπίσημο και δεν υποστηρίζεται.

 

@glock1: Λυπάμαι που σου το λέω, αλλά δεν ξεκινάς πολύ καλά. Το Linux θέλει διάβασμα και πριν ασχοληθείς θα πρέπει να έχεις καταλάβει λίγο τη σημαίνει διανομή, πως είναι δομημένο το λειτουργικό αυτό (πυρήνας vs υπόλοιπο software) κλπ. Θα σου πρότεινα να μην εγκαταστήσεις μια παλιά έκδοση Ubuntu, αλλά αρχικά να εξοικειωθείς λίγο με το UNIX που κρύβεται κάτω από το Aqua. Αν εξοικειωθείς με αυτό, τότε η μετάβαση στο Linux θα είναι πολύ εύκολη. Επίσης, επειδή το μηχάνημα που έχεις είναι «περιέργο», μιας και δεν είναι ένα κοινό PC με BIOS κλπ, ψάξε να βρεις τις δυνατότητες που έχει (hint: open firmware), πώς μπορείς να το κάνεις να bootάρει από CD (hint: δοκίμασε να κρατήσεις πατημένο το option ή το c στο boot μετά την ορχήστρα), πώς χωρίζει τους δίσκους σε κατατμήσεις (hint: apple partition map) κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι κανω λαθος,το ubuntu-7.04-desktop-powerpc.iso το εκαψα σε cd,το ανοιγω και μου βγαζει διαφορους φακελους,casper,dists,etc,install,md5sum.txt,pics κτλ.τι πρεπει να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεκτες οι παρατηρησεις αλλα πρωτος εγω ειπα οτι ειμαι ασχετος οποτε δεν χρειαζεται να αγανακτησετε μαζι μου:1)Kάνε ότι σου λέει ο apoikos!!!!

2)Κάνε επανεκκίνηση με το cd μέσα!!!-δεν ξερω πολλα θελω ομως να δω 1 εκδοση (εστω παλια)να δοκιμασω να αποκτησω μια τριβη μαζι του γιαυτο θελησα να κατεβασω την 7.04 κι υστερα να παω στην opensuse...thanks anyway...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το ubuntu είναι όπου-φυσάει-ο-άνεμος, έχει διακόψει από καιρό την υποστήριξη για μη-x86 και -amd64 αρχιτεκτονικές. Μιας λοιπόν και το συγκεκριμένο laptop είναι PowerPC, η τελευταία έκδοση του Ubuntu που το υποστήριζε επίσημα ήταν η 6.10, και από την 7.04 και μετά το port σε PowerPC είναι ανεπίσημο και δεν υποστηρίζεται.

.

 

Ναι σωστά θα πρέπει να αρχίσει άμεσα και την υποστίριξη σε επεξεργαστές Z80,M68k,NMOS αλλά δυστηχώς είπαμε είμαστε παιδιά του ανέμου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά θα πρέπει να αρχίσει άμεσα και την υποστίριξη σε επεξεργαστές Z80,M68k,NMOS αλλά δυστηχώς είπαμε είμαστε παιδιά του ανέμου..

 

Αν ήξερες ποσα μηχανήματα εκεί έξω δουλεύουν με PPC επεξεργαστές, δε θα κατέφευγες σε υπερβολές. Στην τελική δε θα σας κόστιζε και τίποτα, έτοιμο από το debian θα το παίρνατε ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...