Προς το περιεχόμενο

πόσο καλά τα πάει το Linux με τα SATA DVD-ROM και DVDRW;


jsmith6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Asus και Nec (optriac), IDE και τα δυο.

To πρώτο έγραφε για κανά εξάμηνο τα πάντα , αλλά μετά απο κανα μήνα δεν διάβαζε αυτά που έγραφε. (έγραψε συνολικά 30 δισκάκια και διάβασε 50)

Το δεύτερο στην αρχή καλά, μετά απο κανα δίμηνο δεν έγραφε τα -R, μετά δυσκολευόταν να διαβάσει και τα +R και τέλος πριν το πετάξω διάβαζε μόνο -R τα οποία πάλι δεν μπορούσε να γράψει.Τα CD ότι γούσταρε έγραφε κι'ότι βαριόταν έκαιγε.(έγραψε συνολικά 15 δισκάκια και διάβασε 30....σε δοκιμές έκαψα περίπου 20 καθώς είχε και προτίμηση στις μάρκες απο τα δισκάκια)

 

Συμπέρασμα: δεν ξανά αγοράζω drive που ανήκει στην οικογένεια της sony, αλλά ούτε και τα -R δισκάκια τους που είναι κατώτερα των +R... :X

 

Ποιά μοντέλα είχες;

 

Έχω ακόμα ένα Nec ND-3520A IDE από το 2005 και εκτώς οτι του έχει σταματίσει να γράφει CD δεν έχω δεί κάτι άσχημο. Έχω γράψει περίπου 200-300 δισκάκια. Ένα Sony DVD-ROM μου έιχε όντως βγάλει το λάδι! Νομίζω οτι είναι θέμα μοντέλου. Δηλαδή από την ίδια εταιρία θα δεις καλά μοντέλα και κακά, και καλές παρτίδες και κακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε και στο δικο μου συστημα δεν ειδα καποιο προβλημα οσο αναφορα το dvdrw στις διανομες του linux που εκανα εγκατασταση στον υπολογιστη ( arch linux , Ubuntu 8.04 , Linux Mint 5 , Opensuse 11 ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το LG γράφεις κανονικά και τα dual layer? Γιατί εγώ έχω πάρει μία δεκάδα dvds, και τα 4 που έχω προσπαθήσει να γράψω έφταναν στη μέση της εγγραφής (k3b,brasero μέχρι και nero... :rolleyes: ) και μου πέταγε μήνυμα αποτυχίας εγγραφής... Να προσθέσω ότι είναι καινούριο το μηχάνημα μετά από αλλαγή στο πλαίσιο, αφού και το παλιό μου έκανε ακριβώς τα ίδια! Λετε να είμαι τόσο γκαντέμης πια?? :eek:

 

Δυστυχώς δεν έχω αντιγράψει dual layer αν και έχω αγοράσει 5-6 δισκάκια για δοκιμή εδώ και κανα τρίμηνο.

Γενικά δεν τα εμπιστεύομαι ειδικά για backup μετά απο αυτά που έχω τραβήξει με τα απλά δισκάκια.

Και τελικά όπως έγραψα και πιο πάνω δεν εμπιστεύομαι ότι έχει σχέση με sony αντιγραφείς , αλλά και τα -R δισκάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά μοντέλα είχες;

 

Έχω ακόμα ένα Nec ND-3520A IDE από το 2005 και εκτώς οτι του έχει σταματίσει να γράφει CD δεν έχω δεί κάτι άσχημο. Έχω γράψει περίπου 200-300 δισκάκια. Ένα Sony DVD-ROM μου έιχε όντως βγάλει το λάδι! Νομίζω οτι είναι θέμα μοντέλου. Δηλαδή από την ίδια εταιρία θα δεις καλά μοντέλα και κακά, και καλές παρτίδες και κακές.

 

Το NEC που είχα ήταν το AD-5170A.

Ακόμα και με firmware update τα ίδια έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω αντιγράψει dual layer αν και έχω αγοράσει 5-6 δισκάκια για δοκιμή εδώ και κανα τρίμηνο.

Γενικά δεν τα εμπιστεύομαι ειδικά για backup μετά απο αυτά που έχω τραβήξει με τα απλά δισκάκια.

Και τελικά όπως έγραψα και πιο πάνω δεν εμπιστεύομαι ότι έχει σχέση με sony αντιγραφείς , αλλά και τα -R δισκάκια.

 

Είχα ενθουσιαστεί όταν βγήκαν τα dual-layer δισκάκια. Ξαφνικά διπλασιαζόταν η χωρητικότητα του οπτικού δίσκου! Στην αρχή όμως ήταν πολύ ακριβά και μετά διάβασα κάπου πως τα dual/double-layer δεν είναι τόσο αξιόπιστα στο πέρασμα του χρόνου και το παράτησα εκεί. Ίσως διάβασα ράδιο-αρβίλα, ή ίσως τα πράγματα να έχουν αλάξει από τότε. Κάποια στιγμή θα το ξανακοιτάξω.

 

Τα -R με τα +R δεν έχουν τρομερή διαφορα, τα +R έχουν κάποιο μικρό πλεονεκτημα απέναντι στα -R.

 

Η Sony δεν ξέρω αν κατασκευάζει η ίδια δισκάκια. Το τι μάρκα (το logo της εταιρίας) παίζει μικρό ρόλο. Πιο πολά θα σου πει ο κωδικός του δίσκου. Το ImgBurn που χρησιμοποιώ αυτή την εποχή (και είναι freeware) σου λέει τον κωδικό του δίσκου. Και το Nero στο λέει με κάποιο από τα εργαλεία του. Εδώ μερικοί κωδικοί από δισκάκια: http://www.digitalfaq.com/media/index.htm

 

Τελικά πήρα SATA DVD-ROM και DVD-RECORDER. Όλα καλά, και στο Linux και στα Windows. Το Linux βλέπει το master optical drive (επέλεξα να βάλω το DVD-ROM σαν master) σαν /dev/sr0 και το slave optical drive σαν /dev/sr1.

 

Ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...