Προς το περιεχόμενο

Να τολμησω μονο Linux


million_voices

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν χρειαζεται επανεγκατασταση σωστα απλα εγκαθιστω το XCFE περιβαλλον (αν το λεω σωστα) και χρησιμοποιω αυτο αντι του Gnome?

 

Εγώ θα κατέβαζα το xUbuntu live cd και θα έκανα clean install.

 

 

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις και το kubuntu που προσωπική μου γνώμη είναι ότι είναι πολύ ελαφρύτερο από το ubuntu.

 

E???? το KDE πιο ελαφρύ από gnome???? Όχι ρε φίλε με τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εγώ θα κατέβαζα το xUbuntu live cd και θα έκανα clean install.

 

 

 

 

 

φρεσκοστημενο ειναι

 

ενταξει δεν ειναι windows απλα αντι για Gnome θα φορτωνει XFCE

 

αν εννοεις για τον χωρο στον δισκο ε δεν υπαρχει προβλημα

 

μπορεις να εξηγησεις γιατι καινουργια εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ρε παιδια με

 

AMD ATHLON 64 X2 5000+ 2.60GΗZ

και 4GB ram

 

δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος με την αποκριση του Ubuntu ειδικα σε σχεση με Vista που δεν ειναι και οτι γρηγοροτερο

 

και δεν μιλαω για 3D

εφε εχω στο medium (οχι compiz)

εννοειται εχω βαλει ολα τα διαθεσιμα updates και τον driver της ATI

 

 

μηπως να εβλεπα καμια αλλη διανομη?

 

 

Λες εδώ "εφε εχω στο medium (οχι compiz)".

Μα αν τα έχεις στο medium δεν έχεις και compiz?

Δοκίμασε να τα απενεργοποιήσεις αν σε νοιάζει τόσο η απόκριση.Το ίδιο έκανα και εγώ.

Προτιμώ την απόκριση απο τα εφέ.

 

ΥΓ: μια χαρά είναι το μηχάνημα σου, δεν χρειάζεται να του βάλεις xfce.αν θές περίμενε λίγο καιρό για kde4.1 που είναι ΣΦΑΙΡΑΤΟ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες εδώ "εφε εχω στο medium (οχι compiz)".

Μα αν τα έχεις στο medium δεν έχεις και compiz?

Δοκίμασε να τα απενεργοποιήσεις αν σε νοιάζει τόσο η απόκριση.Το ίδιο έκανα και εγώ.

Προτιμώ την απόκριση απο τα εφέ.

 

δεν εγκατεστησα το compiz (δεν ξερω αν ενεργοποιειται αυτοματα οταν δει VGA με επιταχυνση 3D ικανη για compiz)

 

απλα με δεξι κλικ στο desktop στα εφε διαλεξα medium (οχι τπτ τρελο δλδ) οτι κανουν και τα XP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για όσους απάντησαν στην ερώτησή μου καθώς επίσης ένα ευχαριστώ κ στον δημιουργό αυτού του θέματος που δεν πειράχτηκε που μπήκα σφήνα στις δικές του ερωτήσεις :Ppp

 

Απλά θα ήθελα να ρωτήσω γιατί όλοι επιμένετε με UBUNTU. Δεν υπάρχει καμία άλλη διανομή να προτείνετε;

Από εκεί κ πέρα επειδή γενικότερα προτιμώ μάλλον KDE μου άρεσε που κάποια παιδιά εδώ υποστηρίζουν ότι είναι πιο ελαφρύ από GNOME. Αν γίνεται θα ήθελα να ακούσω περισσότερα για αυτό...

 

Υ.Γ.: Προς τον φίλο που ανέφερε τα XP που τρέχουν χωρίς πρόβλημα με 512MB μνήμη. Θα πρέπει εδώ να σου πω ότι αυτό είναι απόλυτα λογικό αφού όταν βγήκαν τα XP κανένας μέσος χρήστης δεν έβαζε πάνω από 512 μνήμη (άντε έστω 1GB). Οπότε θα έλεγα αλίμονο αν δεν τρέχαν τα XP me 512 μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπτωματικά, πριν λίγο κοίταξα το pc του παππού μου και έχει 256 mb ram και όχι 512 :-)

 

Και το μηχανάκι πάει πολύ καλά με ΧΡ. Άρα μια χαρά θα είναι και το linux.

 

Σκέφτομαι να του βάλω ακόμα 256 να είναι άνετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για όσους απάντησαν στην ερώτησή μου καθώς επίσης ένα ευχαριστώ κ στον δημιουργό αυτού του θέματος που δεν πειράχτηκε που μπήκα σφήνα στις δικές του ερωτήσεις :Ppp

 

Απλά θα ήθελα να ρωτήσω γιατί όλοι επιμένετε με UBUNTU. Δεν υπάρχει καμία άλλη διανομή να προτείνετε;

Από εκεί κ πέρα επειδή γενικότερα προτιμώ μάλλον KDE μου άρεσε που κάποια παιδιά εδώ υποστηρίζουν ότι είναι πιο ελαφρύ από GNOME. Αν γίνεται θα ήθελα να ακούσω περισσότερα για αυτό...

 

Υ.Γ.: Προς τον φίλο που ανέφερε τα XP που τρέχουν χωρίς πρόβλημα με 512MB μνήμη. Θα πρέπει εδώ να σου πω ότι αυτό είναι απόλυτα λογικό αφού όταν βγήκαν τα XP κανένας μέσος χρήστης δεν έβαζε πάνω από 512 μνήμη (άντε έστω 1GB). Οπότε θα έλεγα αλίμονο αν δεν τρέχαν τα XP me 512 μνήμη.

 

Γιατί ubuntu? Γενικά ότι λέει εδώ.

 

Το kde είναι ποιο ελαφρύ , πράγμα που δεν είναι απολυτό.Αν το παραφορτώσεις και του βάλεις και 3-4 GTK εφαρμογές θα βαρύνει.

Αυτά για το 3.5.9.

Το 4.1 όταν βγεί θα είναι άνετα ποιο ελαφρύ και γρήγορο σε σχέση με το gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που λένε τόσα άτομα ότι το KDE είναι πιο ελαφρύ από το gnome... Στο δικό μου pc μάλλον κάτι δεν του άρεσε... Fresh install, χωρίς τίποτα εγκατεστημένο (μόνο Firefox) και μετά από 2-3 ώρες χρήσης χτύπαγε 750mb από την ram... Δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δε συμφωνώ ότι το kde είναι ελαφρύτερο. Το gnome, τουλάχιστον στο δικό μου το μηχάνημα, φυσάει. Με κάνει να νομίζω ότι άλλαξα μηχάνημα σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που λένε τόσα άτομα ότι το KDE είναι πιο ελαφρύ από το gnome... Στο δικό μου pc μάλλον κάτι δεν του άρεσε... Fresh install, χωρίς τίποτα εγκατεστημένο (μόνο Firefox) και μετά από 2-3 ώρες χρήσης χτύπαγε 750mb από την ram... Δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιγε...

 

Αυτό που λες δεν έχει σχέση με το DE.Το linux κάνει διαφορετική διαχείριση στη μνήμη.

Ότι DE και να χρησιμοποιήσεις η μνήμη θα γεμίσει και θα απελευθερωθεί μόνο όταν την χρειαστεί κάποια άλλη εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[million_voices]

Εγω παντως ρε παιδια με

 

AMD ATHLON 64 X2 5000+ 2.60GΗZ

και 4GB ram

 

δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος με την αποκριση του Ubuntu ειδικα σε σχεση με Vista που δεν ειναι και οτι γρηγοροτερο

 

και δεν μιλαω για 3D

εφε εχω στο medium (οχι compiz)

εννοειται εχω βαλει ολα τα διαθεσιμα updates και τον driver της ATI

 

 

μηπως να εβλεπα καμια αλλη διανομη?

 

=================================================================================

 

 

Να σημειώσω τη δική μου εμπειρία...

Όταν πρωτοέβαλα ubuntu, και σε μένα, το σύστημα σερνόταν κυριολεκτικά. Προφανώς δεν είχα ακολουθήσει σωστά τη διαδικασία εγκατάστασης. Μετά από μέρες και μετά από σωστή συμβουλή φίλου το ξαναεγκατέστησα. Αυτή τη φορά και ο driver της ΑΤΙ έκατσε σωστά και όλα τα άλλα επίσης. Τώρα, κάθε φορά που ξεκινάω το σύστημα νιώθω μεγάλη ικανοποίηση και έχω την αίσθηση ενός κυριολεκτικά καινούργιου μηχανήματος (ενώ τα έχει τα χρονάκια του...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...