Προς το περιεχόμενο

Να τολμησω μονο Linux


million_voices

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Cntrl+X (ωραιο username)

 

συμφωνω με ολα οσα λες, ακριβως ετσι ειναι

 

θα επιμεινω ομως στο Linuxaki γιατι

 

1) οταν καταφερεις να το στησεις ειναι Rock solid

2) μου αρεσει η ελευθερια του απο πολλες αποψεις

3) δεν θελω να αναβαθμιζω απλα για να τρεχω το νεο λειτουργικο της MS

 

αν και παλιοτερες διανομες Linux που ειχα δοκιμασει ηταν γρηγοροτερες απο τα Windows και οπως και τωρα χωρις Optimized drivers

 

δεν μπορω να καταλαβω γιατι αλλα το Linux εχει "βαρυνει" επικιδυνα πολυ και δεν μιλαω για απαιτησεις μνημης, μιλαω για την αποκριση του γενικως

 

Υγ με ξερεις απο καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

φταει και το linux , δηλαδη οχι το linux σαν δομη πυρηνα η σαν λειτουργικό αλλα ολο το κομποδεμα , πηρυνας, xorg, X enviroments

 

Εγω προσωπικά δεν αντιμετωπίζω καποιο ειδικό προβλημα αλλα βαζω το χερακι μου. Βλέπω την φιλη μου την εχω βαλει μονο με linux . Ολο και κατι δεν θα πηγαινει και με φωναζει να το διορθωνω. Ειδικά με την συμβατότητα μεταξυ των εφαρμογων δηλ, ανοιγει τα email και πολλες φορες οι συσχετισεις αρχειων δεν δουλευουν παντα , ο browser δεν ειναι συμβατος με όλες τις σελιδες, το youtube με προβληματα (ευτυχως υπάρχει η λύση opera και konqueror) και γενικά όλο και θέλει να βαλεις το χερακι σου.

 

Οσο μπορω στελνω bug reports, αλλα αντι να τελειωποιησουν το kde3 μου βγαζουν το kde4 αρων αρων, γιατι ρε παιδια τοση βιασυνη;

Και το kde4 δεν ειναι ετοιμο κλπ, αυτος που μπαχαλευει ειναι οκ αλλα ο ασχετος οπως η φιλη μου, αν στο κλικ που κανει δεν δουλεψει οπως πρέπει παει μπλοκαρε δεν ξερει να βρει λυση.

θα εχω λινουξ μια ζωη και στο σπίτι μου δεν μπαινει windows αλλα ρε γμτ κατι παιδικες αρρωστιες διορθωστετες , αμα πια σπανε τα νευρα

μια οι drivers μια το flash

να στειλουμε ενα petition στις εταιρειες που να λέει:

ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ . ΑΜΑ ΠΙΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!! ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φταει και το linux , δηλαδη οχι το linux σαν δομη πυρηνα η σαν λειτουργικό αλλα ολο το κομποδεμα , πηρυνας, xorg, X enviroments

 

στη συνειδηση του χρηστη,αλλα και επειδη στην πραγματικοτητα ετσι ειναι ,δε ξεχωριζει το ενα απο το αλλο,ολα αυτα μαζι αποτελουν τη καθε διανομη λινουξ και αυτα τα προβληματακια,κανουν απο οτι καταλαβαινω παλιοτερους χρηστες να προτεινουν σκληροπυρηνικες διανομες,αυτο ομως σημαινει οτι δεν εχει βγει κατι stable ,αλλα ολες οι πιο δημοφιλης τουλαχιστον διανομες ειναι μια beta καπως φαση με ολα τα μικροπροβληματακια που μπορει να σημαινει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη συνειδηση του χρηστη,αλλα και επειδη στην πραγματικοτητα ετσι ειναι ,δε ξεχωριζει το ενα απο το αλλο,ολα αυτα μαζι αποτελουν τη καθε διανομη λινουξ και αυτα τα προβληματακια,κανουν απο οτι καταλαβαινω παλιοτερους χρηστες να προτεινουν σκληροπυρηνικες διανομες,αυτο ομως σημαινει οτι δεν εχει βγει κατι stable ,αλλα ολες οι πιο δημοφιλης τουλαχιστον διανομες ειναι μια beta καπως φαση με ολα τα μικροπροβληματακια που μπορει να σημαινει αυτο.

 

οι ενοχοι ειναι αυτοι που βγαζουν κλειστους drivers και προγραμματα οπως το flash

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην αρχίσω καινούριο θέμα, επειδή έχω παρόμοιες απορίες, θα ήθελα κ εγώ να μάθω τι διανομή μου προτείνεται να βάλω. Έχω ξαναασχοληθεί με Linux στο παρελθόν αλλά κ στη δουλειά μου δουλεύουμε σε περιβάλλον Linux (Fedora κυρίως).

 

Μέχρι τώρα όσον αφορά τα windows, ήμουν (κ είμαι) κολλημένος με τα Windows2000.

Απλά επειδή τώρα τελευταία μου κάνουν νερά κ σκέφτομαι επιτέλους να ξεκολλήσω αλλά να μην συνεχίσω με την μικρομαλακή αλλά να περάσω στο άλλο στρατόπεδο.

 

<bla bla>

Άλλωστε ο μόνος λόγος για να έχω windows είναι 2-3 (παλιά) παιχνίδια που παίζω σπάνια καθώς και μερικές εφαρμογές (Photoshop, Pro/Engineer, ANSYS, MATLAB κτλ.) που χρησιμοποιώ ακόμα πιο σπάνια. Είναι κ αυτός ένας λόγος που μέχρι τώρα δεν έκανα ένα clean install είτε windows είτε Linux γιατί δεν έχω όρεξη να εγκαθιστώ εφαρμογές από την αρχή όταν είναι να τις ανοίγω 1 φορά στο τόσο, κ τώρα πια μάλιστα μόνο για "χαβαλε" αφού δεν τις χρειάζομαι πια (αλλά ας υπάρχουν).

</bla bla>

 

Η ερώτηση μου όμως έχει κ μια ακόμα "παγίδα". Ο υπολογιστής μου είναι κάπως (αρκετά) παλιός. Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλω μια πιο παλιά διανομή; Θα τη σηκώνει μια καινούρια διανομή;

Συγκεκριμένα έχω:

- motherboard: Gigabyte 7ZM

- cpu: Athlon Thunderbird 1Ghz

- ram: 512MB

- graphics: ATI Radeon 9200

- sound: Creative Soundblaster Live 5.1

(αν θέλετε να μάθετε κ άλλα στοιχεία ρωτήστε)

 

Ποια διανομή προτείνεται λοιπόν; Αυτό που με ενδιαφέρει τώρα πια είναι κυρίως internet (περνάω μέσα από ένα Linksys WAG200), λίγο μουσική, divx, dvd. Για προγραμματισμό δε λέω γιατί ξέρω ότι το Linux είναι ίσως ιδανικό περιβάλλον για αυτό. Έχω βάλει παλιότερα κ Mandrake, Slackware αλλά ποτέ δε το "γύρισα" σε Linux. Ίσως είναι καιρός λοιπόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα xubuntu γιατί το μηχάνημα είναι παλιό όπως είπες...αλλά ότι και να βάλεις δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα νομίζω.

 

Δες εδώ: https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα πρόσφατα σε PIII 550 + 320 ΜΒ μνήμη xUbuntu και πάει εξαιρετικά καλά . Θα σου πρότεινα να κάνεις και εσύ το ίδιο, αν και μπορείς να δοκιμάσεις τα αντίστοιχα live CD (Ubuntu & xUbuntu) και να δεις τι σε ικανοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ρε παιδια με

 

AMD ATHLON 64 X2 5000+ 2.60GΗZ

και 4GB ram

 

δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος με την αποκριση του Ubuntu ειδικα σε σχεση με Vista που δεν ειναι και οτι γρηγοροτερο

 

και δεν μιλαω για 3D

εφε εχω στο medium (οχι compiz)

εννοειται εχω βαλει ολα τα διαθεσιμα updates και τον driver της ATI

 

 

μηπως να εβλεπα καμια αλλη διανομη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάτι έχεις κάνει λάθος.

 

Όπως και να 'χει, μπορείς να δοκιμάσεις και xUbuntu που είναι πολύ πιο ελαφρύ και έχει όλα τα καλούδια του Ubuntu.

 

Y.Γ. Τώρα θυμήθηκα ότι έχεις την on board 3200. Μπορεί αυτός να είναι ο υπαίτιος. Βάλε xUbuntu, θα δεις σίγουρα διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάτι έχεις κάνει λάθος.

 

Όπως και να 'χει, μπορείς να δοκιμάσεις και xUbuntu που είναι πολύ πιο ελαφρύ και έχει όλα τα καλούδια του Ubuntu.

 

 

το 64bit εχω βαλει

 

και δεν εχω κανει τπτ ολα εγιναν αυτοματα

 

υποπτευομαι οτι φταιει ο Driver της ATI αλλα του φουστη δεν νομιζω οτι ζηταω τπτ περιεργο περα απο καλη αποκριση σε περιβαλλον 2D

 

edit

 

ειδα το edit σου

 

δεν χρειαζεται επανεγκατασταση σωστα απλα εγκαθιστω το XCFE περιβαλλον (αν το λεω σωστα) και χρησιμοποιω αυτο αντι του Gnome?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δυστηχώς είναι η ati κάρτα σου και η πολύ κακής ποιότητας driver που υπάρχουν για linux όσο για το περιβάλλων κάνε εγκατάσταση μέσω synaptic το xfce. Εγώ θα σου πρότεινα να δεις και το kubuntu που προσωπική μου γνώμη είναι ότι είναι πολύ ελαφρύτερο από το ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...