Προς το περιεχόμενο

Να τολμησω μονο Linux


million_voices

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Ubuntu & XP

2) Ναι

3) OpenOffice

4) Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα

5) Ναι. gdesklets νομίζω (για gnome) - Δες και στο forum, υπάρχει thread με linux desktop screenshots

6) Γιατί δεν αποφασίζεις αφού τους δοκιμάσεις;

7) Ναι με αυτοματοποιημένη εγκατάσταση (1 click)

8) Εκατοντάδες.

9) Σωστά / Σωστά. Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα ασφάλειας, ακόμα και αν επισκέπτεσαι τις πιο "περίεργες" σελίδες...

10) Αυτοματοποιημένο update με ένα κλικ. (Για όλες τις εφαρμογές, όχι κάθε εφαρμογή το δικό της update όπως στα Win)

11) Αν έχεις πάνω από 3GB μνήμη, ναι. Αν όχι, καλύτερα να βάλεις 32 bit (π.χ. στα 64bit δεν υπάρχει flash player νομίζω)

12) Όχι απαραίτητα, αλλά καλύτερα να το κάνεις. (Κάποιες KDE εφαρμογές μπορεί να μην παίζουν σωστά).

13) Θα σου πρότεινα gnome. Είναι πιο ελαφρύ και νομίζω ότι θα βρεις καλύτερο support

14) Ανάλογα τον developer. Άλλες φορές έρχεται το πρόγραμμα σε πακέτο deb, οπότε μπαίνει με διπλό κλικ. Άλλες φορές μπορεί να σου δίνουν source code και να πρέπει να κάνεις compile. Πάντως το 99% του λογισμικού που μπορεί να χρειαστείς θα το βρεις από το "add/remove programs" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1)Έφυγες.... (Αν έχεις και winblows τα σβήνεις αργότερα)

(Προσωπικά προτιμώ kubuntu που απλά είναι ubuntu με kde, αλλά αν το είδες και δεν σου άρεσε πάω πάσο)

 

2)Gimp ή photoshop σε wine αν δεν μπορείς να το αποχωριστείς

 

3)OpenOffice ( OOo )

 

4)Acetoneiso2 , Dvdrip k.a.

 

5)gnome-look.org , screenlets

 

6)Βάζεις 2-3, και ότι σε βολεύει (Smplayer, totem, vlc)

 

7)??? Γενικά ναι , συγκεκριμένα δεν ξέρω

 

8)Ρίξε μια ματιά στην υπογραφή μου.

 

9)ναι, ναι!

 

10)One κλικ (maybe two)

 

11)Αν το υποστιρίζει ο επεξεργαστής σου ναι...

 

12)Μπορείς να εγκαταστήσεις σχεδόν ότι θές όπου θες , αλλά καλό είναι να μην γίνετε εγκατάσταση εφαρμογών άλλου Desktop Environment γιατί ψιλόβαρένει το σύστημα καθώς φορτώνονται οι βιβλιοθήκες και του άλλου Desktop Environment μαζί με το πρόγραμμα αυτό.

 

13)ubuntu - Kubuntu - xubuntu (Gnome - KDE -XFCE) , διάλεξε και πάρε . Και οι τρείς είναι official ubuntu διανομές.

Εκτός απο την ομορφιά κοίτα και τις εφαρμ0ογές που έρχονται με την κάθε μια για τον λόγο απου αναφέρω στο 12).

 

14)Λιανικά μόνο αν θές, απάντηση στην υπογραφή μου...

 

 

Welcome!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. εγώ έχω XP / Ubuntu dual boot γιατί:

 

1) Η ξεσκισμένη η Canon δε δίνει τα specs για να φτιαχτούν drivers για τον εκτυπωτή μου (μόνο μαύρο και υπό προϋποθέσεις μπορώ να τυπώσω)

 

2) Η ξεσκισμένη η Canon μπλα μπλα μπλα για το scanner μου

 

3) Το pda μου δεν αναγνωρίζεται

 

4) Το κινητό δεν μπορεί να συγχρονίσει

 

5) Παίζω games

 

να παρεις συσκευες που παιζουν με linux δεν θα κρατας τα windows για εναν εκτυπωτη και ενα scanner τι στιγμη που τα περισσότερα ειναι συμβατα με linux

για τα υπολοιπα που δεν παιζουν δεν ξερω τι λυσεις υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνοψιζω λιγο τις ερωτησεις μου για να μπορειτε να απαντατε συνολικα και ευκολα

 

1) να παω για Ubuntu standalone (αν οχι ποια αλλη διανομη?) η θα χρειαστω και παραθυρα?

2) το αντιστοιχο του Photoshop ειναι το Gimp? ποιο αλλο για επεξεργασια εικονας?

3) ποιο εναλλακτικο Office για πληρη συμβατοτητα με τα Office της MS?

4) υπαρχει καποιο αντιστοιχο του ΑΝΥDVD για Linux? ποιο θεωρειται καλυτερο?

5) υπαρχει κατι αντιστοιχο με την sidebar των Vista για Linux (με εχει βολεψει πολυ), πως λεγεται?

6) ποιον all in one media player?

7) για την ενσωματωμενη καρτα γραφικων στο Mobo ΑΤΙ HD3200 θα βρω drivers?

8) υπαρχει κανενας οδηγος που να απευθυνεται σε νεοφερμενους στο Linux και το Ubuntu?

9) Antivirus νομιζω δεν χρειαζεται σε Linux σωστα? Firewall εχουν ενσωματωμενα σωστα?

10) ποσο δυσκολη ειναι η αναβαθμιση σε νεο πυρηνα σε υπαρχουσα εγκατεστημενη διανομη?

11) Βαζω 64bit σωστα?

12) αν επιλεξω ενα γραφικο περιβαλλον πχ gnome τα προγραμματα που εγκαθιστω θα πρεπει να ειναι συμβατα με αυτο?

13) ποιο γραφικο περιβαλλον να προτιμησω? και ποιο ειναι ποιο συμβατο με τα repository του Ubuntu?

14) περα απο την ευκολη διαδικασια της εγκαταστασης μεσω repository πως αλλιως χοντρικα μπορεις να εγκαταστησεις προγραμματα?

 

1) Κολητά να πάς εκτός και αν θές να παίζεις παιχνίδια και πάλι πάρε ένα PS3.

2)To Gimp είναι πολύ καλό δεν θα χρειαστείς τίποτα παραπάνω

3)Open Office πλήρη συμβατότητα με Office 2007

4)ANYDVD γιατί για ripping BLURAY ή για Region Free.

5)Ερώτηση. Η Sidebar των Vista είναι κακό αντίγραφοαπό αντίστοιχα προγράμματα ..Unixοειδών συστημάτων. Πολλά αντίστοιχα προγράμματα.

6)Amarok για μουσική ( O καλύτερος ίσως όλων των OS) και VLC ή Totem με Gstreamer για ταινίες.

7)Υπάρχουν χαλαρά και μάλιστα και όλοι οι καινούργιοι με Catalyst Center.

8)Χιλιάδες....δοκίμασε το Ubuntu Wiki και ότι θές Google.

9)Antivirus όχι αλλά ένα απλό Firewall καλό είναι.

10)Ανάλογα την διανομή. Οι περισσότερες αυτόματα μέσω Update.

11)Σωστά αν έσεις 64bit επεξεργαστή.

12)Όχι, όλα τρέχουν παντού.

13)Gnome για σταθερότητα, KDE 4 για κάτι πιο εντυπωσιακό και σύγχρονο.

14)Μέσα από λογισμικά εγκαταστάσεων, όπως ο Synaptic Manager στην Ubuntu που ανανεώνεται διαρκώς και βέβαια με ευκολία κατεβάζοντας .dev πακέτα και με ένα απλό κλικ σαν τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4gb εχω οποτε αφου και ο AMD 5000+ ειναι 64bit καλυτερα λεω να παω σε 64bit Ubuntu

 

gnome θα βαλω, το εχω στο PS3 και ειναι μια χαρα και απο οτι διαβασα θα παιζουν και τα gdesklets

 

αυτα τα τρελα εφε του desktop που εχω δει κατα καιρους (κατι 3d) κλπ ειναι του gnome η χρειαζεται κανενα εξτρα προγραμμα και αν ναι ποιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε και μετά ρωτάς...

Και αυτά μπαίνουν με ένα κλικ.

 

Βασική πρόθεση είναι ιντερνετ πρόσβαση απο Ethernet modem/router καθώς τα usb έχουν διαδικασία για την εγκατάστασή τυος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα τρελα εφε του desktop που εχω δει κατα καιρους (κατι 3d) κλπ ειναι του gnome η χρειαζεται κανενα εξτρα προγραμμα και αν ναι ποιο?

 

χεχε!!!!

 

Compiz-Fuzion λέγεται και ενεργοποιείται με ένα κλικ από τα settings (για Ubuntu διανομή μιλάμε πάντα), αν το υποστηρίζει η κάρτα σου :-) . Δουλεύει και σε περιβάλλον gnome και σε KDE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το adobe flash εχει βγει για 64bit ;

 

όχι αλλά σε ubuntu βάζοντας το (k)ubuntu-restricted-extras μπαίνει αυτόματα και το npwrapper και κατά 90% δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

Ακόμα και σε 64 bit browser...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε και μετά ρωτάς...

Και αυτά μπαίνουν με ένα κλικ.

 

Βασική πρόθεση είναι ιντερνετ πρόσβαση απο Ethernet modem/router καθώς τα usb έχουν διαδικασία για την εγκατάστασή τυος.

 

Θα βαλω .... dismissed τωρα?:-D

 

εχω internet no problem

 

εχω δει και διαβασει αρκετα απο την υπογραφη σου, Ωραιος μαν:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε!!!!

 

Compiz-Fuzion λέγεται και ενεργοποιείται με ένα κλικ από τα settings (για Ubuntu διανομή μιλάμε πάντα), αν το υποστηρίζει η κάρτα σου :-) . Δουλεύει και σε περιβάλλον gnome και σε KDE

 

Ati HD3200 dx10 λογικα θα παιζει ανετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που μου αρεσει περισσοτερο ειναι η αλληλεγγυη των Linuxαδων:-D

 

Μα αυτήν είναι η όλη ουσία και φιλοσοφία ;).

 

Ειδικά για το ubuntu:

What does Ubuntu mean?

 

Ubuntu is an African word meaning 'Humanity to others', or 'I am what I am because of who we all are'. The Ubuntu distribution brings the spirit of Ubuntu to the software world.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...