Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Hardy - Opera 9.50 - Insomnia Forum


Charis.a

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@cygnus: Πηγαινε στο opera:config, βρες που λεει "Enable Core X Fonts" και απενεργοποιησε το. Save και κλεινεις και ξανανοιγεις το opera.

 

@charis.a: Για μπες στο opera: plugins (χωρις κενο αναμεσα) και δες μηπως εχει 2 διαφορετικα plugin για την ιδια δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cygnus: Πηγαινε στο opera:config, βρες που λεει "Enable Core X Fonts" και απενεργοποιησε το. Save και κλεινεις και ξανανοιγεις το opera.

 

@charis.a: Για μπες στο opera: plugins (χωρις κενο αναμεσα) και δες μηπως εχει 2 διαφορετικα plugin για την ιδια δουλεια.

 

Ναι, 2 έχει ...

 

>Shockwave Flash
application/futuresplash	spl
application/x-shockwave-flash	swf
/usr/lib/mozilla/plugins/flashplugin-alternative.so

Shockwave Flash
application/futuresplash	spl
application/x-shockwave-flash	swf
/usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τοτε ειναι προφανες οτι πρεπει να σβησεις το ενα απο τα 2. Μαλλον το alternative.

>sudo rm /usr/lib/mozilla/plugins/flashplugin-alternative.so

 

To αλλο μαλλον ειναι το μαμα της adobe, γιαυτο δεν το σβηνω.

 

 

Μηπως, μια στις εκατο, εχεις 64-bit και χρειαστηκε να κανεις κατι παραπανω για να παιζει το flash?

Αν ναι, τοτε πρεπει να σβησεις το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τοτε ειναι προφανες οτι πρεπει να σβησεις το ενα απο τα 2. Μαλλον το alternative.
>sudo rm /usr/lib/mozilla/plugins/flashplugin-alternative.so

 

To αλλο μαλλον ειναι το μαμα της adobe, γιαυτο δεν το σβηνω.

 

 

Μηπως, μια στις εκατο, εχεις 64-bit και χρειαστηκε να κανεις κατι παραπανω για να παιζει το flash?

Αν ναι, τοτε πρεπει να σβησεις το αλλο.

 

32-bit έχω. Δε χρειάστηκε να κάνω κάτι. Απλά εγκατέστησα Οπερα 9,50 και είχα φλας.

Αν σβήσω αυτό που λες, δε θα επηρεαστεί ο firefox ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εισαι 100% σιγουρος, δες που ειναι το αναλογο plugin για τον FF (about: plugins).

 

Σ'εμενα παντως, στο /usr/lib/mozilla/plugins/ εχει ΜΟΝΟ τα plugins του mplayer.To flash ειναι στο /usr/lib/firefox/plugins. Απο αυτο εξυπηρετουνται και ο ff και η opera. Επισης εχει και ονομα libflashplayer.so. Τι αλλο θες για αποδειξη?

 

Firefox

Shockwave Flash

Όνομα αρχείου: libflashplayer.so ...

 

Opera

Shockwave Flash

...

/usr/lib/firefox/plugins/libflashplayer.so

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου εμφανίζει με "περίεργη" γραμματοσειρά τις ελληνικές σελίδες..Όχι κινέζικα, κανονικά ελληνικά αλλά κάπως ενοχλητικά...:fear:

 

Κι εμένα το έκανε αυτό (πχ στο insomnia στις στήλες αριστερά) και στο page style ενεργοποίησα τις επιλογές "page style sheet" και "page fonts and colors" και έστρωσε.

Κάτι άλλο που μου κάνει στο gmail όταν γράφω όνομα και κωδικό και πατάω enter με ξαναβγάζει στην αρχική σελίδα του gmail.Αν κάνω refresh τότε με βάζει στο inbox. :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω παθει και γω αυτο με το mail.Κατι με εκτροπη ειναι.

 

Πας Προτιμησεις > Για προχωρημενους > Δικτυο > Ενεργοποιηση αυτοματης εκτροπης και το τικαρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...