Προς το περιεχόμενο

Audacious: σπασιμο μετα απο update


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτό με τα ελληνικά ονόματα είναι καθαρά θέμα των αρχείων που έχουν δημιουργηθεί μέσω windows και δεν μπορούν να διαβαστούν από το linux. Υπάρχει σε αυτό το forum θέμα για την μετατροπή των αρχείων αυτών ώστε να διαβάζονται κανονικά.

Οσο για το ubuntu τα προβλήματα που λέτε αναφέρονται πάντα λόγο της απειρίας που έχει μέγαλο ποσοστό που χρησιμοποιεί την διανομή. Ενας έμπειρος χρήστης που ξέρει τουλάχιστον να βασικά δεν θα αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικός μια και δεν με ενδιαφέρει τι διανομή τρέχει ο καθένας σηντηρώ ένα σύστημα με 2 upgrade κοντά στα δύο χρόνια και χωρίς να έχω σημαντικά προβλήματα. Και η συντήρηση του έχει γίνει αρκετά εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικά ονόματα αρχείων εννοείς; Και που «πουθενά»;

 

Ναι, ελληνικα ονοματα αρχειων. ΟΛΟΙ οι players που δεν εχουν επιλογη περι κωδικοποιησης μου τα βγαζουν "κινεζικα".

 

Αρε ποσο το παω το audacious!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρχεια ειναι σε ntfs, δεν τα δημιουργησα εγω, απο το ιντερνετ τα κατεβασα (προφανως καποιος χρηστης windows τα εφτιαξε) και πριν πανε στο ntfs(μεγαλο partition) αποθηκευονται στο ext3 (μικρο partition)

>jim@lenny:~$ locale
LANG=el_GR.UTF-8
LC_CTYPE="el_GR.UTF-8"
LC_NUMERIC="el_GR.UTF-8"
LC_TIME="el_GR.UTF-8"
LC_COLLATE="el_GR.UTF-8"
LC_MONETARY="el_GR.UTF-8"
LC_MESSAGES="el_GR.UTF-8"
LC_PAPER="el_GR.UTF-8"
LC_NAME="el_GR.UTF-8"
LC_ADDRESS="el_GR.UTF-8"
LC_TELEPHONE="el_GR.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="el_GR.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="el_GR.UTF-8"
LC_ALL=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ελληνικα ονοματα αρχειων. ΟΛΟΙ οι players που δεν εχουν επιλογη περι κωδικοποιησης μου τα βγαζουν "κινεζικα".

Αν εννοείς τα στοιχεία που βγάζουν οι players για το κάθε mp3 κομμάτι, συνήθως δεν προέρχονται από το όνομα του αρχείου αλλά από το id3 tag που υπάρχει μέσα στο αρχέιο. Υπάρχει ένα sticky thread όπου εξηγείται τι πρέπει να προσεχθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα λες. Μολις παρατηρησα οτι μου βγαζει 12 κομματια στα ελληνικα κανονικοτατα.

Εντελως "συμπτωματικα", αυτα τα 12 τα ειχα κανει απο variable σε constant bitrate (ή καποια μετατροπη τελοσπαντων στο linux)!!! Να κανω και τα υπολοιπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση η κωδικοποίηση του ήχου, το id3 tag είναι ανεξάρτητο. Εκτός αυτού, επειδή το mp3 είναι απωλεστικό, σε κάθε επανακωδικοποίηση του ήχου το αποτέλεσμα θα έχει χειρότερη ποιότητα -σε constant bitrate ακόμη περισσότερο γιατί δεν γίνεται προσπάθεια έξυπνης κατανομής των bits ανά τον χρόνο-, οπότε απόφυγε να το κάνεις για οποιοδήποτε λόγο.

 

Μπορείς να μετατρέψεις την κωδικοποίηση χαρακτήρων του id3 tag σε utf8 για να εμφανίζονται σωστά τα ελληνικά όπως εξηγείται στο sticky του Eusebius σε αυτό το Forum (λογικά θα σου τα διορθώσει και το script του Apoikou που υπάρχει στο 2ο post, αν θέλεις δοκίμασέ πρώτα αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα σημερα και το audacious-plugins με το χερι οπως προτεινε ο apoikos, αλλα και παλι τιποτα. Ανοιγει κανονικα, φορτωνει τραγουδια στη λιστα (που δεν το εκανε πριν) αλλα δεν παιζουν.Τι αλλο να κανω, θα περιμενω να μπει κανονικα.

 

Αλλαξα και τα tags των αρχειων, εβαλα και το alsaplayer που ειναι πιο σβελτο απο ολα τα αλλα players με databases, και επιτελους βλεπω ελληνικα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...