Προς το περιεχόμενο

Το λινουξάκι μου κρασάρει πιό πολύ κι από windows 2000 Me!


leftermann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους.

Σε έναν παλιό υπολογιστή στο γραφείο (pentium 3 1000, 512 ram) χρησιμοποιώ linux, έχοντας εγκαταστήσει κατά καιρούς διάφορες διανομές (ubuntu, kubuntu, suse, pclos). Όλα ήταν μια χαρά. Τελευταία είχα pclos gnome edition, με την οποία άρχισαν τα προβλήματα. Δεν άνοιγε το open office (η μοναδική εφαρμογή που στην ουσία χρησιμοποιώ), άλλες φορές άνοιγε και μετά από λίγο κολλούσε, κολλούσαν κι άλλες εφαρμογές, γενικά τίποτε δεν πήγαινε καλά. Εγκατέστησα με κόπο pclos kde edition (με κόπο γιατί 3-4 φορές η εγκατάσταση κολλούσε στη μέση, άλλες φορές δεν ξεκινούσε σωστά το live cd, κλπ κλπ. Τα προβλήματα συνεχίζουν, και συνεχώς χειροτερεύουν. Το oo συνεχίζει να είναι προβληματικό, ο konqueror κολλάει, άλλες φορές δεν ανοίγει καν, το ίδιο το control center, οι ρυθμίσεις του desktop αλλάζουν σχεδόν κάθε φορά που ανοίγω το pc. Παίρνω μηνύματα όπως "the application kcminit crashed and caused signal 11", "the application kde session manager crashed and caused signal 6", και διάφορα άλλα. Άλλες φορές το pc κολλάει εντελώς και θέλει restart, άλλες απλά κάνει ότι θέλει.

Τέλος, έχει χάσει ένα partition του σκληρού (στον konqueror αρχικά φαίνεται, αλλά όταν πάω να το επιλέξω εξαφανίζεται), και δεν μπορεί να διαβάσει και να γράψει στο usb flash (ενώ το βλέπει σαν συσκευή).

 

Τέλος, σήμερα που προσπάθησα να εγκαταστήσω άλλη διανομή, γιοκ. Ούτε ubuntu, ούτε kubuntu, ούτε pclos. Στα πρώτα δύο δεν έτρεχε καν το live cd (έβγαζε σε κάποιο σημείο έναν κέρσορα και κολλούσε), ενώ το pclos φόρτωσε μεν, δεν μπορούσε να εγκατασταθεί δε.

 

Έχει κανένας καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Και τι μπορώ να κάνω; Να προειδοποιήσω πως δεν είμαι ιδιαίτερα ψαγμένος με το linux :-) .

 

Sorry για το τεράστιο ποστ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, σήμερα που προσπάθησα να εγκαταστήσω άλλη διανομή, γιοκ. Ούτε ubuntu, ούτε kubuntu, ούτε pclos. Στα πρώτα δύο δεν έτρεχε καν το live cd (έβγαζε σε κάποιο σημείο έναν κέρσορα και κολλούσε), ενώ το pclos φόρτωσε μεν, δεν μπορούσε να εγκατασταθεί δε.

Έχει κανένας καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Και τι μπορώ να κάνω; Να προειδοποιήσω πως δεν είμαι ιδιαίτερα ψαγμένος με το linux.

 

Το πρόβλημα ακούγεται για hardware. Έλεγξε τις μνήμες και τη θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Σκληρό είναι εύκολο να δοκιμάσω, θα βάλω έναν άλλον. Θερμοκρασίες και μνήμες πώς να ελέγξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Memory test περιλαμβάνουν οι περισσότερες live διανομές. Στο PcLinuxOS υπάρχει η επιλογή memtest οταν μπουτάρεις για πρώτη φορά απο το cd. Τις θερμοκρασίες μπορεις να τις δεις απο το BIOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα μπορούσες να γράψεις

 

γιατί ρε pc, δεν τρέχεις το λινουξάκι μου ;:mrgreen:

.

 

ε, ναι, έτσι φαίνεται... :-)

Μένει να αποδειχτεί και στην πράξη όμως :-)

Ελπίζω να το ξανατρέξει το λινουξάκι, γιατί το βλέπω στα σκουπίδια το πισάκι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πισάκι μπορεί να έχει πρόβλημα και σε επαφές καλωδίων και τέτοια

μπορεί να θέλει καθάρισμα

 

έχω ένα παλιό με cyrix και όταν κουνάω τα καλώδια, δουλεύει ο δίσκος

 

ακόμα πιό παλιά, για να ξεκινήσει ένα 286

κουνούσα τον άξονα του σκληρού με πένσα, αλλά γι'αυτό μάλλον φταίγανε τα τρισκατάρατα ! :mrgreen:

 

πες του ότι θα ξαναβάλεις windows, μήπως συμορφωθεί !

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά έφταιγε η ram. Έκανα το memtest του pclos, και σε ένα από τα 3 dimm μου έβγαλε καμιά 4000 λάθη. Το αφαίρεσα και όλα καλά. Έπρεπε βέβαια να επανεγκαταστήσω το λινουξάκι μου, γιατί στην αρχική μου εγκατάσταση όλα είχαν γίνει π**τάνα. Το κακό είναι ότι έμεινα με την μισή ram, 256 από 512, και το λινουξάκι μου σούρνεται ωσάν το φίδι. Οπότε πάμε ολοταχώς για καινούρια μνήμη...

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...