Προς το περιεχόμενο

Thunderbird, imap gmail και εργασία χωρίς σύνδεση


alkisg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελική αποτίμηση: και το imap του gmail και του thunderbird είναι κάπως ...ανώριμα για τα γούστα μου. Επομένως πάλι στο pop τελικά.

 

Αν και σκεφτόμουν να πάω σε thunderbird επειδή είναι cross-platform, τελικά προτίμησα evolution λόγω ενσωμάτωσης με το gnome desktop. Μέχρι στιγμής δεν έχω παράπονο:

  • Με καμιά 20.000 μηνύματα ανοίγει πιο γρήγορα από το Outlook, και αισθητά πιο γρήγορα μου δείχνει το επόμενο μήνυμα.
  • Υποστηρίζει εγγενώς google calendars, και μάλιστα τα events όλων των ημερολογίων φαίνονται και στην ώρα του συστήματος πάνω δεξιά. Στο ίδιο σημείο φαίνονται επίσης και οι εργασίες.
  • Οι επαφές έχουν πολλά πεδία, αντίθετα από το thunderbird που μου έλειπαν κάποια.
  • Τα γενέθλια και οι γιορτές των επαφών φαίνονται αυτόματα σε ειδικό ημερολόγιο "Birthdays & Anniversaries", το οποίο στη συνέχεια το στέλνω στο google calendar και με ειδοποιεί με SMS! :P
  • Υποστηρίζει ξεχωριστούς smtp servers ανά λογαριασμό.
  • Δεν φτιάχνει χωριστούς φακέλους για κάθε διαφορετικό λογαριασμό, μπορείς να ορίσεις που παραλαμβάνονται τα μηνύματα του καθενός με φίλτρα.

 

Με δυο λόγια, με βόλεψε πολύ καλύτερα και από Outlook και από Thunderbird.

 

Ξεκινάω το επόμενο task: συγχρονισμός επαφών με το windows mobile 2003 κινητό μου... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@apoikos

Για claws-mail έχω ξανακούσει πολύ καλά λόγια

Αλλά δεν έτυχε να το δοκιμάσω ακόμα ... με την ευκαιρία που το ανέφερες ας κάνω και γώ ένα τεστ

 

Πάντως αν ποστάρεις και έναν οδηγό ρυθμίσεων για mutt τότε θα είματε απείρως ευγνώμονες..:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...