Προς το περιεχόμενο

ποιά έκδοση Linux????


louros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν δουλευω κανεναν....

Τα CD κι αυτα ειναι μια χαρα γιατι σε αλλα PC δουλευουν μια χαρα...Ουτως ή αλλως ομως εγκατεληψα την προσπαθεια και τωρα πειραματιζομαι με Virtual Machines (VirualBox by Sun etc...)...

ok xsot

καλημέρα

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 3 μήνες μετά...

Είμαι εντελώς αρχάριος στο Linux,(Linux και πάλι Linux),Εχω βάλει Ubuntu Hardy στον Dell XPS M1530 και είμαι ευχαριστημένος! Αλλά κάνε και το test του benzina για να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να βαλω καμια διανομη Linux στο laptop μου....ΚΑΜΙΑ!!!!Γιατι ρε γαμωτο?Ακομα και το Ubuntu μεσα απ' τα Windows που προσπαθησα,μετα το reboot δεν κανει τπτ....Γιατι???

 

 

Καταρχήν σχετικά με το τόπικ.Να ξέρετε οτι υπάρχει και το Puppy linux.Πανάλαφρο και πολύ καλό.Το εχω στημένο σε λαπτοπ με σέλερον 500 και 128μβ μνήμης και παει σφαίρα.

 

σχετικά με το πρόβλημα του φίλου μας...

Να κατεβάσεις το puppy ...

πρόσεξε τι partitions κανεις... χρειάζεσαι μια primary στην οποια να βάλεις flag επάνω boot.. και ενα μικρό χώρο για swap., αν και τα κανει αυτόματα..

πιστευω οτι δεν θα εχεις πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ανοιγω αλλο θεμα

εβαλα μια εκδοση του puppy (τουτου) και τον δισκο τον εκανα ext3 format αλλα απ οτι βλέπω το puppy βαζει ext2, καλα δεν ειναι αυτο που θελω να ρωτησω αλλα αν πρεπει να βαλω flag: boot ;;;

σημ δεν υπαρχουν partitions , ολος ο δισκος 4gb ειναι για το puppy

 

 

και κατι αλλο που ειπωθηκε : δεν ειμαι σιγουρος αλλα μπορει να εχουμε μεχρι 4 partitions και τα άλλα ειναι logical ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά 4 κύρια, γιατί τόσα χωράει ο χώρος που άφησαν στον MBR (64 bytes 4x16 + 2 για "υπογραφή")

οπότε κάποιο/α απο τα 4 γίνονται extended και περιγράφουν logical partitions, και ξεπερνιέται η "αρχική αδυναμία"για περισσότερα απο 4

 

 

το puppy το ξεκινάω απο cd και έχω τις ρυθμίσεις στο δίσκο και σε usb

έχει επιλογή για install και εκει βλέπεις τις δυνατότητες που υπάρχουν

το έχω εγκαταστήσει μόνο σε μια κάρτα sd

 

είπαμε Puppy=Revolution ! :mrgreen:

 

μη βγάλεις το Mandriva και χάσουμε την αποικία ! :mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν!! Επειδή βαρέθηκα να ακούω συνέχεια για linux και να μην τo έχω δει αποφάσισα να τα δοκιμάσω.:devil:

Έχουμε και λέμε:

1) Δεν έχω ιδέα απο linux. Δεν τα έχω δοκιμάσει/δει ποτέ!

2) Έχω το εξής laptop:

ACER Aspire 5601 AWLMi

Intel Core Duo T2050 (1.6 GHZ)

ATI Mobility Radeon x1300 (up to 512MB)

100GB HDD

1GB DDR2

3) Δεν θέλω να τα κάνω install άρα (αν δεν κάνω λάθος!!!) θα πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο Live CD.

 

Άρα, όπως λέει και ο τίτλος του thread: Ποια έκδοση/διανομή....???? :-)

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν!! Επειδή βαρέθηκα να ακούω συνέχεια για linux και να μην τo έχω δει αποφάσισα να τα δοκιμάσω.:devil:

Έχουμε και λέμε:

1) Δεν έχω ιδέα απο linux. Δεν τα έχω δοκιμάσει/δει ποτέ!

2) Έχω το εξής laptop:

ACER Aspire 5601 AWLMi

Intel Core Duo T2050 (1.6 GHZ)

ATI Mobility Radeon x1300 (up to 512MB)

100GB HDD

1GB DDR2

3) Δεν θέλω να τα κάνω install άρα (αν δεν κάνω λάθος!!!) θα πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο Live CD.

 

Άρα, όπως λέει και ο τίτλος του thread: Ποια έκδοση/διανομή....???? :-)

Thanks!

OpenSUSEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!

.Ή περίμενε κανένα δίμηνο μέχρι να βγε ί η καινούργια stable έκδοση ή βάλε το openSUSE 11.0!!

Σου πρότείνω το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sabayon Sabayon και παλι Sabayon......!!!!!!!!!

Εχω δoκημασει παρα πολλες διανομες(Mandriva, Ubundu, OpenSuse.................και αλλες πολλες) και κατεληξα εκει.

Για το Ubundu πραγματικα δεν βρισκω λογο που ειναι τοσο διμοφιλες!!!!

Ειχα διαβασει πολυ καλα λογια για το OpenSuse το 11.0 αλλα οταν το δοκημασα, το στησιμο του δεν μου αρεσε καθολου, δεν ειχε και τα προγραμματα που ειχα συνηθησει απο το Sabayon!!!

Το Mandriva απο την αλλη κατι ελεγε, αλλα μπαααααααααα.........!!!!!!!

Το Sabayon τα εχει ολα(ετσι μου φενεται τουλαχιστον!!).

Και codecs.......:shifty::shifty::shifty:;);););););););););););););););)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sabayon Sabayon και παλι Sabayon......!!!!!!!!!

Εχω δoκημασει παρα πολλες διανομες(Mandriva, Ubundu, OpenSuse.................και αλλες πολλες) και κατεληξα εκει.

Για το Ubundu πραγματικα δεν βρισκω λογο που ειναι τοσο διμοφιλες!!!!

Ειχα διαβασει πολυ καλα λογια για το OpenSuse το 11.0 αλλα οταν το δοκημασα, το στησιμο του δεν μου αρεσε καθολου, δεν ειχε και τα προγραμματα που ειχα συνηθησει απο το Sabayon!!!

Το Mandriva απο την αλλη κατι ελεγε, αλλα μπαααααααααα.........!!!!!!!

Το Sabayon τα εχει ολα(ετσι μου φενεται τουλαχιστον!!).

Και codecs.......:shifty::shifty::shifty:;);););););););););););););););)

 

θα ήταν πιο σωστό να το συγκρίνεις με το ubuntu mint ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για καινούριους χρήστες που θέλουν να δουν τις δυνατότητες του linux κι εγώ θα πρότεινα το linux mint 5, μιας και τα έχει σχεδόν όλα έτοιμα και δεν χρειάζεσαι να κάνεις σχεδόν τίποτε.

Από κει και μετά, μόλις καταλάβεις πως λειτουργεί το λίνουξ , δοκιμάσεις διάφορες διανομές και όποια σου κάνει το κλικ και σε καλύπτει σε αυτά που θες να κάνεις , την κάνεις εγκατάσταση και μετά θα ξεχάσεις ότι ήξερες για υπολογιστές και δεν θα μπορείς να δουλέψεις με άλλο λειτουργικό. Θα πάθεις στην κυριολεξία εξάρτηση.

 

 

-----Προστέθηκε 28/10/2008 στις 11 : 18 : 34-----

 

 

Επίσης το mandriva 2009 δεν το συνιστώ ακόμη, γιατί το περιβάλλον kde4 ίσως σε μπερδέψει και σε δυσκολέψει λίγο για αρχή. Αργότερα το βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις.

Just a quick question. Τα live cd των παραπάνω διανομών συμπεριλαμβάνουν και κάποια software π.χ. για αναπαραγωγή mp3 ή κάποιον internet browser?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

internet broswer σου παρέχουν όλοι, τώρα εάν θέλεις κάποιον άλλον τον εγκαθιστάς από τα πακέτα άμα κάνεις την εγκατάσταση, εάν και οι περισσότεροι έχουν τον firefox.

 

Για mp3 νομίζω δεν έχουν όλοι, δεν είμαι σίγουρος, το mint απ' ότι θυμάμαι είχε και στο live cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...