Προς το περιεχόμενο

(K)UBUNTU8.04 απενεργοποίηση services?


kokotas kokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους

Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει ποια είναι τα services που μπορώ να απενεργοποιήσω με ασφάλεια στο kubuntu ούτως ώστε να αυξηθεί η ταχύτητα του laptop μου?

Το Laptop μου είναι ένα Dell csx H500XT, PIII 500Mhz 368MB memory (δεν παίρνει περισσότερη). Ενδεικτικά αναφέρω ότι με την αντίστοιχη απενεργοποίηση κάποιων services στα XP Pro (γνήσια και με SP3) έτρεχε καλύτερα απ ότι με το KUBUNTU και το γεγονός αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Αν δηλ. είναι "βαρύτερο" λειτουργικό το τελευταίο βάσει αυτών που προανέφερα, ή χρειάζεται κάποιο "πείραγμα" από εμένα. Ως εντελώς αρχάριος στο kubuntu το μόνο που "τόλμησα" να απενεργοποιήσω είναι το bluetooth service αλλά με σχεδόν μηδενικό αποτέλεσμα. Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα, θα ήταν ευχής έργο για όλους όσους έχουν μηχανάκια αντίστοιχης δυνατότητας, να τα χρησιμοποιήσουν με το kubuntu γιατί πραγματικά έχει γίνει καλή δουλειά και δεν υπάρχουν conflicts με hardware κλπ. Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα xp είχες εγκαταστήσει όλα τα αντίστοιχα προγράμματα που εγκαταστάθηκαν μαζί με το kubuntu ή ήταν καθαρή εγκατάσταση;

 

Ήταν καθαρή εγκατάσταση XP με την προσθήκη office και των απαραίτητων codecs video - audio.

Επίσης τα kubuntu εγκαταστάθηκαν μόνα τους (clean install) από το live cd τους και χρησιμοποίησα όλο το σκληρό δίσκο (40GB) στο ίδιο μηχανάκι. Δεν το χρησιμοποιώ ως κύριο μηχάνημα, απλά για βοηθητικό (browsing κλπ), δηλαδή θέλω να είναι τουλάχιστον όσο γρήγορο ήταν με τα xp.

Να σημειώσω ότι με τα xp φόρτωνε σε 1'15'' εντελώς και με τα kubuntu σε 2'20''(!!)

Επίσης στα τελευταία αργεί αρκετά να φορτώσει π.χ. τον text editor (20"").

Αυτά και ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τρέχεις εφαρμογές gnome,wine,java,flash, firefox φυσιολογικά τα βρίσκω...

 

Αν θες το μηχάνημα σου να πετάει σε σχέση μετ τώρα: clean install με -kubuntu kde4.1 σε ένα μήνα,

-browser konqueror (και opera να θές).

-αποφυγή αν γίνετε του flash.

-Όχι gtk και grnome εφαρμογές

-Όχι java και wine εφαρμογές

-Κλείσιμο του ασύρματου και ότι άλλο ψάχνει συνεχώς όταν δεν χρησιμοποιούνται.

 

Τα 2'20' θα τα δεις να γίνονται 20'(λέμε τώρα! :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου δεν χρειάζετε να απενεργοποιήσεις κανένα service και δεν θα δεις και συμαντική διαφορά ταχύτητας. Το kubuntu ιδίως το hardy πάει μια χαρά. Εχω δει λεγόμενες ελαφριές διανομές που δεν τρέχουν πολλά service όπως το sidux να σέρνοται στην κυριολεξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το χρησιμοποιώ ως κύριο μηχάνημα, απλά για βοηθητικό (browsing κλπ), δηλαδή θέλω να είναι τουλάχιστον όσο γρήγορο ήταν με τα xp.

 

βάλε puppy 4.0

να το κάνεις πύραυλο !

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε puppy 4.0

να το κάνεις πύραυλο !

.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Αν κάποιος έχει δοκιμάσει τις λύσεις που μου προτείνατε σε παρόμοιο μηχανάκι, ας γράψει εντυπώσεις.

Με ενδιαφέρει πάντως να έχω πρόσβαση στην ασύρματη σύνδεσή μου, όπως επίσης και στο τοπικό μου δίκτυο (οπότε δεν ξέρω με αυτές τις προϋποθέσεις αν "παίζουν" τα puppy linux ή τα Damn Small Linux τα οποία ήδη έχω δοκιμάσει και έφαγα μεγάλη ήττα).

Καλό θα ήταν να ξέρουμε τι "σηκώνουν" παρόμοια μηχανάκια όπως το δικό μου. Εντύπωση πάντως μου κάνει ότι τα xp pro sp3 που προανέφερα έτρεχαν ποιο άνετα στο μηχανάκι αυτό. Τι να πω:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο σπίτι έχω ένα presario 2800 με 512 ram και ασύρματη κάρτα της linksys

τρέχω puppy 4.0 απο livecd

σώζω τα δεδομένα μου σε usb ή σε αρχείο στον σκληρό

και το χρησιμοποιώ για αυτά που ζητάς

 

έχω ένα Desktop AMD K6 128 ram και τρέχω puppy 2.17

και το χρησιμοποιώ για αυτά που ζητάς

 

κάνε μιά δοκιμή

είναι 88mb

ίσως δείς φώς

 

σε ένα HP notebook με celeron και 256 ram

έτρεχα knoppel 0.4

 

δοκίμασε σε livecd

 

δές και το austrumi

http://en.wikipedia.org/wiki/Austrumi

.

δεν πρόσεξα ότι σε νίκησε το pc !:mrgreen:

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=256521

ξαναπαλέψτε

με τόσες νέες "λαβές", μάλλον θα νικήσεις

 

μερικές λαβές ακόμα

http://polishlinux.org/choose/linux-on-old-hardware/

 

στο forum έχει ξανασυζητηθεί το θέμα

ψάξε λίγο (πχ στα post του hasodikis)

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να έριχνες μια ματία και στο Χ(ubuntu). Αντικειμενικα τα Χfce είναι πιο ελαφρύ ως desktop και παραμένεις στα Ubuntu.

 

Όσον αφορά γενικά την απόδοση ίσως πάρει κάποιες ίδεες απο εδώ :-) http://lifehacker.com/software/feature/slim-down-and-speed-up-linux-333798.php

 

Αα. Το compiz θα γονατίσει το μηχάνημα οπότε αν δεν το έχεις κάνει ήδη απενεργοποιήσε το καλύτερα.

Χρείαζεται να κατεβάσεις το utility του απο το add/remove programm. Advanced desktop effects settings

 

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...