Προς το περιεχόμενο

Κάτι δεν πάει καλά....


MagicDeSpell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε notebook Acer εχω Ubuntu 8.04 με full updates.Το προβλημα ειναι οτι οταν ανοιγω τον firefox το συστημα κρεμαει [ π.χ. αν εχω ενα tab να παιζει μουσικη απο youtube και προσπαθησω να ανοιξω ακομα ενα , στρεσαρεται ολο το μηχανημα , η μουσικη lagαρει και το led δραστηριοτηας του σκληρου αναβει για πολυ ωρα ....] παραθετω το hardware μηπως δεν πληρει τα minimum req. του ubuntu

 

CPU: AMD Turion 1,6 Ghz

Ram: 512

GPU: ATI X600 Radeon~64MB VRam

HDD: Eνας 60αρης

 

Καποιο tweak που να ελαφρυνει το συστημα? Ευχαριστω παιδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε notebook Acer εχω Ubuntu 8.04 με full updates.Το προβλημα ειναι οτι οταν ανοιγω τον firefox το συστημα κρεμαει [ π.χ. αν εχω ενα tab να παιζει μουσικη απο youtube και προσπαθησω να ανοιξω ακομα ενα , στρεσαρεται ολο το μηχανημα , η μουσικη lagαρει και το led δραστηριοτηας του σκληρου αναβει για πολυ ωρα ....] παραθετω το hardware μηπως δεν πληρει τα minimum req. του ubuntu

 

CPU: AMD Turion 1,6 Ghz

Ram: 512

GPU: ATI X600 Radeon~64MB VRam

HDD: Eνας 60αρης

 

Καποιο tweak που να ελαφρυνει το συστημα? Ευχαριστω παιδες...

 

Είχα παρόμοιο πρόβλημα σε 7.10 αλλά με 8.04 λύθηκε. Ας περιμένουμε να σε βοηθήσει κάποιος άλλος που θα ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρακτηριστικά του PC σου είναι πολύ παραπάνω απ' όσα χρειάζεται το linux για να τρέξει. Μήπως το πρόβλημα είναι μόνο σε flash εφαρμογές; Με 2 οποιεσδήποτε σελίδες που δεν έχουν flash παρατηρείς πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατεβαζεις και τον καινουργιο opera να τον δοκιμασεις να δεις αν ειναι απλα προβλημα του firefox?

ο 9.50 δεν ξερω αν υπαρχει στα repos.κατεβασε το αμα θες απο το site τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δείχνει να χρησιμοποιεί το σκληρό συνέχεια δοκίμασε να ανοίξεις 2 σελίδες και στην κονσόλα δώσε:

>lsof | grep firefox

Πόσταρε το output.

Επίσης, μήπως έχεις βάλει κανένα περίεργο plugin;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο plugin δεν νομιζω παιδες , απλα εκανα τα update που προτεινει τπτ παραπανω . Θα δοκιμασω τον Opera και αν βελτιωθει εχει καλως. Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι προβλημα του HDD? Ρωταω γτ μου εκανε κατι παρομοιες κονξες οταν ειχα XP αλλα οχι σε αυτο το χάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά ο ένοχος είναι το pulseaudio η καλύτερα ο flash που δυστηχώς δεν συνεργάζετε στην 9 έκδοση καλά με το pulse. Η 10 έκδοση του υπόσχετε καλύτερη συνεργασία για να δούμε.. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πας στο μενού Σύστημα>προτιμήσεις>Ηχος και στην πρώτη καρτέλα να αλλάξεις ότι λέει pulseaudio σε alsa και μετά ένα restart τον xserver και πες μας τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...