Προς το περιεχόμενο

[INFO] Η δύναμη της Κονσόλας


Manos-Sx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όντως η κονσόλα είναι μεγάλη δύναμη τελικά :)

 

είχα ένα πρόβλημα το οποίο εμφάνιζε το πληκτρολογίο μου ανα πχ 2 μήνο ενώ το έβλεπε το BIOS

όταν φόρτωνε το λειτουργικό Windows αρχικά δεν δούλευε και έτσι δεν μπορούσα να βάλω κωδικό

 

με την βοήθεια του Linux μέσω της "μετατροπής" και εμφάνισης των μηνυμάτων του πυρήνα

κατά την διάρκεια εκκίνησης του H/Y βρέθηκε ο ύποπτος

 

/respect λοιπόν στο Linux η πολυπλόκητα του συγκεκριμένου λειτουργικού πολλές φορές

με λίγο διάβασμα γίνεται ένα τέλειο παιχνίδι για αποσφαλμάτωση ελλατωματικού υλικού

 

/respect και πάλι

 

ΥΓ: αν υποστήριζε και παιχνίδια θα ήταν τέλειο αλλά βλέπω βήματα θετικά προς σε αυτήν την κατεύθυνση με την

βοήθεια της Valve/Steam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 889
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eνα σχετικό με το θέμα βιβλίο που τελείωσα πρόσφατα είναι το The Linux Command Line από William Scotts. Οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το κατεβάσει σε pdf. Είναι πλήρης και κάνει μια πολύ σωστή εισαγωγή στον πυρήνα των linux.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

 

Εχω μια standalone εφαρμογη που ζηταει την libssl.so.0.9.8 και την libcrypto.so.0.9.8, βιβλιοθηκες εποχης 2011. Ψαχνοντας αριστερα δεξια, ειδα πως καποιος με utorrent-server, το οποιο ζηταει τις ιδιες ακριβως βιβλιοθηκες σε αυτες τις εκδοσεις, ελυσε το προβλημα του κανοντας symlink τις αντιστοιχες libssl.so.1.0.0 και libcrypto.so.1.0.0 με τα παραπανω ονοματα, μεσα στο /usr/lib.

Το εκανα και η εφαρμογη μου γκρινιαξε για την εκδοση!

/usr/lib/libssl.so.0.9.8: version `OPENSSL_0.9.8' not found
/usr/lib/libcrypto.so.0.9.8: version `OPENSSL_0.9.8' not found

Τι αλλο μπορω να κανω?

 

Η εφαρμογη ειναι ενας text only client καποιου παιχνιδιου και εχει να ανανεωθει χρονια. Δεν μπορω να βαζω τον κανονικο client με 3d και φρου φρου για πολλους λογους (fullscreen που εμποδιζει, τζαμπα καταναλωση πορων κλπ). Επισης δεν υπαρχει καποια αλλη αντιστοιχη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζιμη , ενας τυπος σε ubuntu που ειχε το ιδιο προβλημα λογω του utorrent-server.... εγκατεστησε στο τελος και το openssl-0.9.8 και ελυσε το προβλημα του...

 

μηπως και συ?  http://packages.debian.org/search?keywords=openssl

 

βεβαια αν υπαρχει ηδη εγκατεστημενη μεταγενεστερη εκδοση..ισως υπαρξει θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το openssl το εχω ηδη εγκατεστημενο. Δεν ξερω για το ubuntu, παντως εδω κανενα πακετο δεν μπορει να μου παρεχει τις libssl.so.0.9.8 και libcrypto.so.0.9.8.

Προβλημα δεν νομιζω να υπαρχει μιας και η καθε βιβλιοθηκη θα εχει το δικο της ονομα και δεν εχουν πχ κοινα symlinks, αλλα δεν λεει τωρα να παρω ενα ξεκαρφωτο πακετο απο το stable για μια εφαρμογη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να έχω ενα πιστο αντίγραφο ενός δίσκου σε κάποιον αλλο, σαν software raid 1 αλλά κάτι δε γίνεται σωστά...  O destination δισκος έχει γεμίσει ενώ είναι μεγαλύτερος από τον source. Νόμιζα οτι με το --delete θα έσβηνε τα παλιά αλλά δε γίνεται. λείπει τίποτα? 

 

 

#!/bin/bash
 
Source_1="/Volumes/Big3disks"
Destination_1="/Volumes/BackUp"
 
rsync --stats --progress -av --delete "$Source_1" "$Destination_1"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να έχω ενα πιστο αντίγραφο ενός δίσκου σε κάποιον αλλο, σαν software raid 1 αλλά κάτι δε γίνεται σωστά...  O destination δισκος έχει γεμίσει ενώ είναι μεγαλύτερος από τον source. Νόμιζα οτι με το --delete θα έσβηνε τα παλιά αλλά δε γίνεται. λείπει τίποτα? 

 

 

#!/bin/bash

 

Source_1="/Volumes/Big3disks"

Destination_1="/Volumes/BackUp"

 

rsync --stats --progress -av --delete "$Source_1" "$Destination_1"

 

Δοκίμασε

 

Source_1="/Volumes/Big3disks/"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανας τρόπος να καταλαβαίνει τι σβήνει και τι προσθέτει?

 

Εννοώ οτι: Αν πχ αλλάξω όνομα σε ένα directory να μην το σβήνει και το ξαναγράφει στο  destination αλλά να καταλάβει οτι απλά άλλαξε το όνομα και να κάνει μετονομασία και στο destination, το ίδιο και όταν μεταφέρω αρχεια απο dir σε dir στο source να κάνει την αντίστοιχη μεταφορά στο destination

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο το btrfs send/recive και zfs τo κάνουν αυτό

 

https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Design_notes_on_Send/Receive

 

[offtopic] to btrfs-progs πέρασε σε rc1, άντε επιτέλους να μπει σε κάποια διανομή [/offtopic] 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοηθεια.

 

Θελω με rsync να μεταφερω μονο τα κρυφα αρχεια πολλων directories που βρισκονται στον /home

 

Εχω λοιπον /home/koko και /home/kiki

 

κανω:

rsync -aAXv /home/*/.[^.]* /mnt/target/home/*/

 

αλλα μεταφερει μονο τα κρυφα του koko, και αγνοει τον kiki.

 

Πως μπορει να γινει να παιρνει απο ολους του φακελους που βρισκονται στον /home ? ( χωρις ξεχωριστη εντολη για καθε φακελο εννοειται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...