Προς το περιεχόμενο

[INFO] Η δύναμη της Κονσόλας


Manos-Sx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 889
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω... υπαρχει καπιο Howto ?,tutorial ? κατι αλλο ετσι ωστε να το διαωασω για να καταλαβω τι γινετε και να αρχιζω και εγω να γραφω καπιο script.Γιατι ειμαι πολυ αρχαριος σε τετοια θεματα.Επισεις πρεπει να ξερω κατι αλλο για να ξεκινησω π.χ προγραμματισμο(δλδ καποια γλωσσα προγραματισμου) Ή τιποτα αλλο ?

Ειδα σε 1 προηγουμενο ποστ που ελεγε για tutorial απλα ξανα ροτω για επιβεβαιοση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν γνωριζεις βασικα πραγματα σε linux δεν εχει κανενα νοημα να κατσεις να γραψεις καποιο script.......

πριν γραψεις καποιο script,μαθε μερικες εντολες στην κονσολα,να εξοικειωθεις πρωτα και μετα,αν καποια εντολη δεν σε καλυπτει μπορεις να γραψεις ενα script που να κανει κατι πιο εξεζητημενο.

 

δες εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

πως κανουμε συμπιεση ενα φάκελο σε bz2 ;

βαζω tar -cfj arxeio.tar.bz2 onomafakeloy και μου βγαζει λαθος

 

>[dimitri@localhost ~]$ tar -cfj kmess.tar.bz2 kmess/
tar: kmess.tar.bz2: Δεν είναι δυνατή stat: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
tar: Καθυστέρησε το σφάλμα εξόδου από προηγούμενα σφάλματα
[dimitri@localhost ~]$

 

 

πως πρπεει να κανω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως κανουμε συμπιεση ενα φάκελο σε bz2 ;

βαζω tar -cfj arxeio.tar.bz2 onomafakeloy και μου βγαζει λαθος

 

>[dimitri@localhost ~]$ tar -cfj kmess.tar.bz2 kmess/
tar: kmess.tar.bz2: Δεν είναι δυνατή stat: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
tar: Καθυστέρησε το σφάλμα εξόδου από προηγούμενα σφάλματα
[dimitri@localhost ~]$

 

 

πως πρπεει να κανω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε με

 

>tar cfvj όνομα_αρχείου.tar.bz2 φάκελος

 

το δοκίμασα και μου δούλεψε μια χαρά

 

Δοκίμασα και με την εντολή που λες, αλλά και σε εμένα βγάζει το ίδιο σφάλμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε με

 

>tar cfvj όνομα_αρχείου.tar.bz2 φάκελος

 

το δοκίμασα και μου δούλεψε μια χαρά

 

Δοκίμασα και με την εντολή που λες, αλλά και σε εμένα βγάζει το ίδιο σφάλμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η -f είναι μια παράμετρος που απαιτεί όρισμα το όνομα του αρχείου που πρόκειται να δημιουργηθεί. Το όρισμα, όπως λέει η man page, πρέπει να μπει δίπλα της. Οπότε ουσιαστικά:

>$ tar -cfj kmess.tar.bz2 kmess/

σημαίνει:

 

Φτιάξε (-c) ένα tarball με όνομα "j" (-fj) που να έχει μέσα το "kmess.tar.bz2" και το "kmess/"

 

το οποίο χτυπάει επειδή όπως λέει δεν υπάρχει αρχείο με το όνομα "kmess.tar.bz2" για να το συμπεριλάβει στο tarball. Για να είσαι σωστός θα αρκούσε να βάλεις την -f στο τέλος των υπόλοιπων παραμέτρων, ώστε να είναι δίπλα στο όρισμά της.

 

Τα GNU core utilities είναι αρκετά ελαστικά στη σύνταξη και κάνουν κάποια προσπάθεια να καταλάβουν τι εννοεί ο χρήστης, τα αντίστοιχα utilities άλλων unix-like λειτουργικών όπως των *BSD και του Solaris είναι αυστηρά.

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η -f είναι μια παράμετρος που απαιτεί όρισμα το όνομα του αρχείου που πρόκειται να δημιουργηθεί. Το όρισμα, όπως λέει η man page, πρέπει να μπει δίπλα της. Οπότε ουσιαστικά:

>$ tar -cfj kmess.tar.bz2 kmess/

σημαίνει:

 

Φτιάξε (-c) ένα tarball με όνομα "j" (-fj) που να έχει μέσα το "kmess.tar.bz2" και το "kmess/"

 

το οποίο χτυπάει επειδή όπως λέει δεν υπάρχει αρχείο με το όνομα "kmess.tar.bz2" για να το συμπεριλάβει στο tarball. Για να είσαι σωστός θα αρκούσε να βάλεις την -f στο τέλος των υπόλοιπων παραμέτρων, ώστε να είναι δίπλα στο όρισμά της.

 

Τα GNU core utilities είναι αρκετά ελαστικά στη σύνταξη και κάνουν κάποια προσπάθεια να καταλάβουν τι εννοεί ο χρήστης, τα αντίστοιχα utilities άλλων unix-like λειτουργικών όπως των *BSD και του Solaris είναι αυστηρά.

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...