Προς το περιεχόμενο

Μορφοποιήσεις Δίσκου


johnykim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω διαβάσει το άρθρο..Ναι το ξέρω οτι δεν είναι ίδιο με τα Windows αλλά έχω συνηθίσει αυτά..

 

 

Αν έχω καταλάβει καλά το particion /home βρίσκεται μέσα στο δίσκο "σύστημα αρχείων"?

Οταν δημιουργούσα το particion /home σκεφτόμουνα για particion όπου θα είναι ξεχωριστός δίσκος στον "υπολογιστή μου".

 

Αν τελικά συμβαίνει αυτό όταν κάνω δεξί κλικ στο particion "σύστημα αρχείων" μου βγάζει το χώρο που έχει χωρίς το /home.Σωστά?

 

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά έχω μπερδευτεί πολύ.Στα Windows έκανες απλά particion ntfs κ έκανες απλά επιλογή που θα βάλεις το λειτουργικό.Τα άλλα πέρνανε γράμματα D,E κ ήταν ξεχωριστά στο my computer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, στο linux τα πράγματα είναι διαφορετικά. Δεν υπάρχουν γράμματα για κάθε partition που υπάρχει στο σύστημα. Υπάρχει όμως ένα filesystem hierarchy το οποίο στο linux ακολουθεί το λεγόμενο Filesystem Hierarchy Standard στις περισσότερες περιπτώσεις. Αυτό ορίζει και ένα directory structure στο οποίο ορίζεται οτι όλα τα directories που υπάρχουν στο σύστημά σου θα "κρέμονται" κάτω από το root directory (/)

Το /home είναι ένα από αυτά και όπως δηλώνει το forward slash μπροστά από το όνομά του, βρίσκεται αμέσως κάτω από το root. Άλλα τέτοια directories είναι το /bin, το /proc, το /lib κ.ο.κ. Σχηματικά πάει κάπως έτσι

>/
|_bin
|_home
    |_johndoe
              .
              .
|_proc
   |_1
.
.
.

Φυσικά μέσα σε κάθε dir υπάρχουν ή μπορούν να δημιουργηθούν και άλλα sub directories τα οποία προστίθενται σε αυτό το tree.

Το μυστικό βρίσκεται στο εξής. Οποιοδήποτε από τα directories μέσα σε ένα filesystem μπορεί να ζεί σε ξεχωριστό partition και το που βρίσκεται το καθένα το βλέπεις από το /etc/mtab το οποίο είναι ένα superset του /etc/fstab (άλλη κουβέντα αυτή).

Δεν πρόκειται ποτέ να δείς με κάποιον visualised τρόπο partitions (ή μάλλον mount points, θα εξηγήσω παρακάτω) που βρίσκονται στο standard tree.

Μπορείς όμως να φτιάξεις ένα partition και να το κάνεις mount στο /randomname (δηλαδή ένα dir με όνομα randomname ακριβώς κάτω από το root) και να το βλέπεις στο Desktop του KDE ή του Gnome με το όνομα randomname.

Τί είναι τα mount points:

Το partition είναι ένας τρόπος διαχωρισμού των sectors του σκληρού δίσκου και τίποτα περισσότερο. Δεν είναι χώρος από μόνο του για να αποθηκεύεις αρχεία (αυτό είναι υπεραπλουστευμένο αλλά εν μέρει ισχυεί). Για να μπορέσει κάποιο πρόγραμμα να δημιουργήσει αρχεία μέσα σε αυτό το partition, και εννοώ στο επίπεδο του δισκου σαν hardware device) πρέπει κάποιος να του εξηγήσει με ποιές διαδικασίες μπορεί να γραφτεί κάτι πάνω στην πλακέτα. Και επειδή δεν υπάρχει σφυρί και καλέμι μέσα στο PC αυτή τη διαδικασία την αναλαμβάνει το λειτουργικό μέσα από το file system.

Το file system είναι ένα "πρόγραμμα" που αναλαμβάνει αυτή τη δουλειά, δηλαδή να γράψει σε κάποιο μέρος του σκληρού τους άσσους και τα μηδενικά. Για να γίνει αυτό όμως το λειτουργικό πρέπει να ξέρει ποιο directory στο οποίο θέλεις να γράψεις ένα αρχείο μέσα καταλαβαίνει ποιά γλώσσα (τι file system υπάρχει μέσα σε αυτό το directory). Και αυτό το καταλαβαίνει κάνοντας mount το partition, με την φυσική έννοια του όρου, ξέρει οτι από αυτό μέχρι αυτό το sector του σκληρού (και τους sectors το filesystem τους φτιάχνει) μιλάω την NTFS γλώσσα ή την reiserfs 4 γλώσσα.

Έτσι λοιπόν πρέπει να πείς στο σύστημα οτι "για αυτά τα sectors που είναι το τάδε partition πάρε access μέσα από το /home ή το C: directory"

Έτσι το /home ή το C γίνονται mount points γιατί εκεί μέσα ζεί ένα ξεχωριστό file system απ' ότι στο υπόλοιπο σύστημα.

 

Ξέρω οτι αυτά που έγραψα δεν είναι πολύ σωστά σε απόλυτους τεχνικούς όρους αλλά θα το διορθώσω αν υπάρχει ζήτηση ή ανάγκη διευκρίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μπορώ να πάρω για παράδειγμα έναν φάκελο "τα έγγραφά μου"οπου ανήκει στο root/,αλλά να του αλλάξω το mount point και να εμφανίζεται έξω σαν ξεχωριστό particion?

 

Θα κάνω άρα 2 particion.Το ένα θα είναι το βασικό /root και το άλλο /random name.Αλλά ο,τι particion και να κάνω θα είναι "μέσα"στο /root και απλός θα εμφανίζεται έξω.

 

Οταν λες /rantom name μπορείς δηλαδή στην αρχή εγκατάστασης του Ubuntu να δημιουργήσεις / με οτι όνομα θες?Γιατί θυμάμαι είχε να επιλέξεις /home κ.α

 

O φάκελος root γιατί υπάρχει μέσα στο /,αφού το / είναι το ίδιο το root.

 

 

Η νooτροπία είναι αρκετά διαφορετική σε σχέση με Windows,αλλά ελπίζω να τα συνηθισω!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, το /root είναι το home directory του χρήστη root. Το root του filesystem είναι το /.

Μπορείς να του πείς να σου κάνει mount οποιοδήποτε directory θες αλλά θα πρέπει να φροντίσεις ώστε να υπάρχει. Αν δεν είναι από τα standard, θα πρέπει να πάς και να το δημιουργήσεις μετά μόνος σου.

Πρέπει οπωσδήποτε να του πείς πού θα κάνει mount το / και οχι το /root, μην τα μπερδεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O φάκελος root γιατί υπάρχει μέσα στο /,αφού το / είναι το ίδιο το root.

 

η έννοια root χρησιμοποιείται με 2 σημασίες

μία σαν

αρχή της ιεραρχίας του filesystem

και μία σαν

όνομα των αρχείων του ¨αρχηγού¨ του συστήματος

 

ο δάσκαλος NullScan

θα τα εξηγήσει πιό σωστά

.

http://www.december.com/unix/tutor/filesystem.html

και αυτό του άλλου δάσκαλου

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=217456

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...