Προς το περιεχόμενο

[INFO] OpenSuse


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

καλησπερα. εχω κατεβαση 2 φορες το dvd και μια φορα το livecd

και τα 3 στο check sum δινουν προβλημα και δεν μπορει να γινει η εγκατασταση

υπαρχει κανενασ ποιο σιγουρος τροπος η μποει να φταιει ο εγραφεας μο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρα πολυ καλη διανομη,προσωπικα επελε3α την εκδοση Gnome, αφου εφαγα τα μουτρα με KDE 4 που κρασερνε 3 & 2.

Σε Gnome αντιθετα ,συναντισα φανταστικες αλλαγες, απλουστερο και φιλικοτερο περιβαλλον , αμεση προσβαση σε εργαλεια ελεγχου του συστηματος ,και δουλευει και το cOMPIz. !!! (YEAAAAA)) και λιγα ειπα! +10

 

e40bj295n43mogq0kz6a_thumb.pngscreenshotapplicationbruc3.th.pngscreenshotapplicationbryl4.th.pngscreenshotoz1.th.png

screenshotot9.th.pngscreenshothl3.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρα πολυ καλη διανομη,προσωπικα επελε3α την εκδοση Gnome, αφου εφαγα τα μουτρα με KDE 4 που κρασερνε 3 & 2.

Σε Gnome αντιθετα ,συναντισα φανταστικες αλλαγες, απλουστερο και φιλικοτερο περιβαλλον , αμεση προσβαση σε εργαλεια ελεγχου του συστηματος ,και δουλευει και το cOMPIz. !!! (YEAAAAA)) και λιγα ειπα! +10

 

Συμφωνώ εγώ είπα να ρισκάρω και μετά από πολλή καιρό με Gnome είπα να πάρω και φεύση από KDE4. Νομίζω πώς μετά από δοκιμή όλων των νέων διανομών αυτή την βδομάδα (Fedora 9, Linux Mint 5 και τώρα Open Suse 11) νομίζω πώς η τελευταία είναι αρκετά μπροστά και θα σίγουρα θα δημιουργήσει ντόρο! Τώρα από σταθερότητα ναί η KDE4 θέλει δρόμο ακόμα αλλά ρε παιδιά αν δεν την δοκιμάσουμε και μάθουμε τα bugs της, πώς θα βελτιωθεί; Εγώ θα παραμείνω σε KDE 4 και ελπίζω πως μέρα με την μέρα θα βελτιωθεί. Σίγουρα όμως δεν συνιστώ το Open Suse 11 σε αρχάριους και ειδικά σε χρήστες που βαριούνται το ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ακολουθω και εγω Suse εδω και αρκετα χρονια (απο την 6-7;) εβαλα την 11. Σε μερικα σημεια με δυσκολεψε γιατι εκανε αλλαγες σε αυτα που ειχα συνηθισει. Η καρτα του ασυρματου δικτυου (atheros) ακομα δεν υποστηριζεται σωστα (ξερω δεν ειναι θεμα suse) και το βασικο προγραμμα που χρησιμοποιω μετα απο μια μιση μερα ακομα δεν λεει να εγκατασταθει σωστα (MIDAS) αλλα θα το φτιαξω δεν μπορει.

Κατα τα αλλα το KDE 4 ειναι πανεμορφο.

 

Ερωτηση σε αυτη την εκδοση δεν γινεται να εχω διαφορετικο wallpaper σε καθε desktop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλεύω να ανεβάσω Samba Server εδώ και ώρες. Βλέπω το Net bios name του Server αλλά δεν έχω δικαιώματα πρόσβασης σε αυτό. Έβαλα smbpassw και πάλι τίποτα. Κανείς βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλεύω να ανεβάσω Samba Server εδώ και ώρες. Βλέπω το Net bios name του Server αλλά δεν έχω δικαιώματα πρόσβασης σε αυτό. Έβαλα smbpassw και πάλι τίποτα. Κανείς βοήθεια...

 

Και βέβαια "κούνια που με κούναγε" έλειπε απ' το smb.conf η παράγραφος με το όνομα του χρήστη και τα δικαιώματα του

 

[username]

path = /home/username

public = yes

writable = no

browsable = yes

guest ok = no

 

Και μετά ενα rcnmb restart και rcsmb restart για να ξεξινήσουν τα daemons του samba και όλα ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν δυο σημαντικα θεματα τουλαχιστον στο δικο μου συστημα. Το πρωτο εχει να κανει με την κρυπτογραφηση Wpa2 η οποια δεν υπαρχει στο Network Settings ως επιλογη και κατα συνεπεια δεν μπορει να κανει συνδεση ο υπολογιστης στο διαδυκτιο μεσω wireless αφου στο router wpa2.Δοκιμασα και με wpa αλλα δεν εγινε τιποτα με dchp και ολα στο αυτοματο , οπως και με manual settings.To chipset της καρτας ειναι Atheros. Το δευτερο εχει να κανει μ' εναν εσωτερικο σκληρο δισκο με συστημα αρχειων ntfs ο οποιος δεν υπαρχει πουθενα στο λειτουργικο συστημα. Εξαιρετικο λειτουργικο αν και κανει crash καμια φορα με το gnome ( στο kde τα πακετα εβγαζαν μυνηματα σφαλματος ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Πείτε με καθυστερημένο αλλά αποφάσισα να δοκιμάσω και 'γω opensuse 11 - μετά από μερικούς μήνες εισαγωγής με ubuntu . Με την εγκατάσταση όλα καλά, (πολύ ωραίος installer θα έλεγα) αλλά το πρώτο που μου άφησε άσχημη εντύπωση είναι οι πολύ χαμηλές ταχύτητες στα updates (δεν ξέρω μήπως φταίνε τα resources μου?- γι'αυτό όποιος έχει κάποια συμβουλή plz ας βοηθήσει).

Επίσης έκανα εγκατάσταση από το cd που είχα κατεβάσει όταν βγήκε η διανομή, με KDE 4.0. Το update σε 4.1 θα γίνει μόνο του;

Αυτές είναι οι πρώτες απορίες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έκανα εγκατάσταση από το cd που είχα κατεβάσει όταν βγήκε η διανομή, με KDE 4.0. Το update σε 4.1 θα γίνει μόνο του;

 

Όχι, όσα update και να βγούνε δεν πρόκειτε να αλλάξουν την έκδοση κανενός προγράμματος. Αν θες KDE 4.1 δες εδώ http://en.opensuse.org/KDE/KDE4#Factory_KDE_Project_.28KDE_4.1.x.29.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...