Προς το περιεχόμενο

[INFO] OpenSuse


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ενα σημειο που με "χαλασε" ηταν το μεγεθος των updates. Μετα απο μια μερα (19 κυκλοφορισε, 20 το εγκατεστησα) βρηκε 1,9 GB updates! Και αντε να κατεβουν οταν οι repos του OpenSUSE ηταν φορτωμενοι. Με 8αρα συνδεση εκανε 2,5 ωρες. Ειχαν ολο τον χρονο να βαλουν τις τελευταιες εκδοσεις στο DVD αλλα προτιμησαν να το κυκλοφορησουν την ημερομηνια που υποσχεθηκαν και πεταξαν το προβλημα στον χρηστη.Οποτε καλυτερα περιμενετε λιγες μερες για τα updates ωστε να μειωθει η κινηση στον server.

Αυτό με χάλασε και εμένα.Έκανα 2 ώρες με 768kbps για 1,08GB.Θα μπορούσαν να έχουν βάλει τις τελευταίες εκδόσεις των προγραμμάτων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με χάλασε και εμένα.Έκανα 2 ώρες με 768kbps για 1,08GB.Θα μπορούσαν να έχουν βάλει τις τελευταίες εκδόσεις των προγραμμάτων!!

 

Επίσης αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί και η διανομή τόσο μεγάλη. 4.3gb ενώ όποια άλλη έχω κατεβάσει είναι 1 cd-άκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί και η διανομή τόσο μεγάλη. 4.3gb ενώ όποια άλλη έχω κατεβάσει είναι 1 cd-άκι.

Υπάρχουν και cd εγκατάστασης αλλά καλύτερα πιστεύω είναι τα DVD για το λόγο που σου απάντησε ο dark_banishing!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

opensuse the ubuntu killer ??

 

Οι εγκαταστασεις opensuse αυξηθηκαν δραματικά διαβαστε εδω :

http://news.opensuse.org/2008/06/24/numbers/

 

65% περισσοτερες εγκατασταεις απο την προηγούμενη έκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα λίγο το opensuse11 και τελικά κατέληξα σε ubuntu.

Όχι ότι δεν είναι καλο, αλλά έμαθα με το ubuntu.

 

Μου έκανε εντύπωση που δεν βρήκα πως να εγκαταστήσω το EnvyNG για να περάσω ATI Drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν υπάρχει το envyng στο suse.Αυτό (νομίζω) είναι αποκλειστικά για ubuntu!!

 

Κι εγώ αυτό κατάλαβα googlίζοντας.

 

Πώς όμως περνάς τους ΑΤΙ drivers στο suse ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σήμερα που δοκίμασα το liveCD KDE ενθουσιάστηκα! Κατ'αρχάς από άποψη eye-candy το desktop τα σπάει. Τα προγράμματα δεν τα δοκίμασα ακόμα. Αν και νέος στο χώρο (1 μήνα ubuntu... όλοι από κει ξεκινάμε καλώς ή κακώς), θέλω να δοκιμάσω και άλλες διανομές, όπως η openSuse και η Mandriva. Και όλα αυτά χάρη στον κόπο ορισμένων μελών ( DIMITRISG ένας από τους πολλούς) που ανέχονται ( και θα ανεχτούν :-D ) τις ερωτήσεις για τα όποια προβλήματα προκύψουν στο λειτουργικό από εμάς τους noobs. Χαίρομαι που για κάθε διανομή υπάρχει τουλάχιστον ένας που ασχολείται με τους υπόλοιπους που έχουν πρόβλημα.

check2fire=ubuntu

suser=openSuse

DIMITRISG=Mandriva

Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι αλλά αυτά τα ονόματα μου έχουν μείνει ;)

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ λοιπόν σε όσους προσφέρουν τη βοήθειά τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...