Προς το περιεχόμενο

The future of desktop...


digimyth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάλε αυτο ftp://ftp.pbone.net/mirror/carroll.cac.psu.edu/pub/linux/distributions/mandrakelinux/official/2008.1/i586/media/main/testing/firefox-3.0-3mdv2008.1.i586.rpm

 

αν δεν δουλευει βαλε του pclinuxos

ftp://ftp.pbone.net/mirror/www.pclinuxos.com/apt/pclinuxos/2007/RPMS.extra/firefox3-3.0-1pclos2007.i586.rpm

 

ειναι στο τεστινγκ ακόμα. Εχει και κάποιες εξαρτησεις απ οτι ειδα. για να μην μπερδευεσαι βαλε του pclinuxos και οταν μπει στα κανονικα ρεπος το βαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εντάξει εγκαταστάθηκε απο τον mirror. Απο την πρώτη τοποθεσία έβγαλε ένα σφάλμα. Πως όμως γίνεται εγκατάσταση του firefox-3.0.tar.bz2 απο την κονσόλα? Αυτό δεν είναι το αρχείο που περίεχει και τον κώδικα του firefox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις καλυτερα να βαλεις αυτο του mandriva ωστε να συνεχισεις με τα updates που θα ερθουν

Για να το κάνεις αυτο κανε ετσι :

Απο root

>urpme firefox3-3.0-1pclos2007

>urpmi.addmedia "testing" 'ftp://ftp.pbone.net/mirror/carroll.cac.psu.edu/pub/linux/distributions/mandrakelinux/official/2008.1/i586/media/main/testing/'

και μετα πατας στο πρωτο link που σου εδωσα και του λες ΟΚ να βαλει τις εξαρτησεις. Τωρα θα τις βρει γιατι προσθεσες το media "testing" το οποιο θα πρέπει να το ξετσεκαρεις μετα την εγκατασταση του firefox3 απο εδω :

>drakrpm-edit-media

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας στο mcc , share , samba client

εκει θα σου ζητησει να βαλεις πακετα , θα του πεις οκ και θα κατεβουν

πατας αναζητηση διακομιστων και λογικα πρεπει να τον βρει ή πας στον konqueror και πατας smb:// στην τοποθεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ξέφυγε το θέμα, τώρα το είδα, οπότε επιτρέψτε μου να πω κι εγώ τη γνώμη μου για την αρχική ερώτηση:

 

Το ποντίκι έχει μια φοβερή δύναμη, το "εκεί": πώς καμιά φορά δείχνουμε με το δάκτυλό μας "αυτό βρε!" γιατί θα χρειαστούμε ώρες να εξηγήσουμε με λόγια ποιο πράγμα δείχνουμε, έτσι και το ποντίκι μας δίνει αυτήν την δυνατότητα στους υπολογιστές.

Θεωρώ αρνητικό που δεν έχει υιοθετηθεί ακόμα σαν εναλλακτικό μέσο αλληλεπίδρασης με την κονσόλα, με το vi κτλ. Όχι μόνο σε xterm αλλά native, δεν υπάρχει τεχνικός λόγος που να αποτρέπει τη χρήση του. Και φυσικά όχι μόνο στο Linux, και στο dos prompt των Windows θα είχε πλεονεκτήματα.

 

Το πληκτρολόγιο, η κονσόλα και ο φυσικός λόγος (όταν με το καλό υποστηριχθεί σωστά) έχουν το πλεονέκτημα των πολλών διαφορετικών εντολών, και συνακόλουθα της δυνατότητας ομαδοποίησής τους και της δημιουργίας νέων εντολών. Έτσι μπορώ να αντιστοιχίσω σε μια συντόμευση πληκτρολογίου ή σε ένα νέο script εντολές που για να τις κάνω με απλό χειρισμό GUI θα ήθελα ώρες.

Θεωρώ αρνητικό που τα GUI περιβάλλοντα συνήθως δεν έχουν αντίστοιχη υποστήριξη. Θα έπρεπε όλα να είναι scriptable. Να μπορούσα εγγενώς με την υποστήριξη του λειτουργικού (και όχι με plugins) να φτιάξω ένα scriptάκι που θα κάνει copy το περιεχόμενο όλων των tabs που έχω ανοιχτά στον firefox, να το κάνει paste σε διαφορετικά αρχεία στο OpenOffice και να τα κάνει save με μια συγκεκριμένη λίστα ονομάτων που έχω σε ένα αρχείο κειμένου στο gedit. Τελικά όλη αυτήν την αλληλεπίδραση να με άφηνε να την αποθηκεύσω σαν GUI script.

 

Η touch screen δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε 10 δάκτυλα για αλληλεπίδραση αντί για 1 ποντίκι. Έτσι αν θέλουμε κάτι που χρειάζεται 2 διαφορετικά σετ συντεταγμένων (x,y), όπως το να φέρουμε ένα παράθυρο σε συγκεκριμένη θέση και μέγεθος στην οθόνη (πάνω αριστερή γωνία - κάτω δεξιά γωνία) προφανώς και θα είναι πιο γρήγορο να σηκώσουμε τα χέρια μας από το ποντίκι και να το κάνουμε. Από την άλλη είναι κουραστικό επειδή για την ώρα η οθόνη είναι ψηλά, και επίσης δεν έχει και την ακρίβεια που έχει το ποντίκι επειδή τα δάκτυλά μας είναι πιο χοντρά.

 

Το compiz, το aero και η λοιπή συνομοταξία δεν έχουν σκοπό την αλληλεπίδραση, αλλά μόνο την οπτικο-ακουστική ανατροφοδότηση του χρήστη. Πιστεύω ότι κάθε χρήστης θέλει σε κάποια σημεία ανατροφοδότηση, είτε πρόκειται για το απλό εφέ που βλέπουμε πού πήγε το παράθυρο που κάναμε minimize, είτε το να πατάγαμε το πλήκτρο Win και να βλέπαμε με glass effect αριθμημένα όλα τα παράθυρα ώστε με Win+3 να πάμε στο 3ο παράθυρο (αυτό π.χ. θα το ήθελα εγώ, το θεωρώ πιο γρήγορο και λιγότερο κουραστικό από το alt+tab αλλά δεν το έχω δει κάπου ακόμα). Το κλειδί εδώ είναι η δυνατότητα προσαρμογής, αφού κάθε χρήστης έχει διαφορετικές ανάγκες.

Από την άλλη, το eye candy έχει την ίδια χρησιμότητα με ένα ωραίο ρούχο σε αντίθεση με ένα χρηστικό - πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα προτιμούν κάποιο από τα δύο και για συγκεκριμένες εννοείται εργασίες.

 

Προφανώς υπάρχουν και άλλες τεχνολογίες αλληλεπίδρασης ανθρώπου-μηχανής, και μελλοντικά θα βγουν ακόμα περισσότερες. Θεωρώ ότι κάθε τεχνολογία έχει τα θετικά και τα αρνητικά της, και πρέπει να ξέρουμε που βολεύει κάθε μία από αυτές για να ξέρουμε ποια να επιλέγουμε σε κάθε περίπτωση. Επομένως όποιος υποστηρίζει ΜΟΝΟ το GUI ή ΜΟΝΟ την κονσόλα κτλ κατά τη γνώμη μου χάνει δυνατότητες (σαν το μικρό μου γιο που δεν έχει μάθει ακόμα κονσόλα [ομιλία] και χρησιμοποιεί μόνο ποντίκι [εκεί] :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(σαν το μικρό μου γιο που δεν έχει μάθει ακόμα κονσόλα [ομιλία] και χρησιμοποιεί μόνο ποντίκι [εκεί]

 

χρειάζεται να μάθει;

και γιατί;

 

τα είπες ωραία alkisg

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...