Προς το περιεχόμενο

The future of desktop...


digimyth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα γουστάρω αυτά τα topic

Και προφανώς δεν είσαι ο μόνος -φτάσαμε στις 60 απαντήσεις!

Ίσως τελικά έχουμε μαζοχιστικές τάσεις -απλά όχι λόγω του vim :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ένα άλλο θέμα μιας που είπες χρόνο ... είναι ότι μισώ να κάνω format γιατί μισώ να ξαναφτιάχνω το σύστημά μου! Ίσως άλλη μια παράμετρος που θα έπρεπε να κοιτάξουν στις μελλοντικές εκδόσεις είναι να γίνεται backup με τις τροποποιημένες ρυθμίσεις ώστε όταν κάνεις format (λέμε τώρα) ή θες να το εγκαταστήσεις σε άλλο Η/Υ να μπορείς να πας με τιε ίδιες ρυθμίσεις ή έστω να βάζεις μόνο οδηγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγούς δε χρειάζεται να βάλεις (με πολύ ελάχιστες εξαιρέσεις υπάρχουν στον kernel), format δε χρειάζεται να κάνεις και backup το configuration ή και ολόκληρο το σύστημα μπορείς να κάνεις πολύ εύκολα όποτε θέλεις ή και προγραμματισμένα.

 

Θα τα δεις στην πορεία, όχι απ' την πρώτη μέρα! :)

 

Μόνο προσπάθησε να ξεχάσεις τις ιδιοσυγκρασίες των Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο που έχω να προσθέσω, αν και δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω vim, αλλά έπειδή χρησιμοποιώ LaTeX πάρα πολύ, είναι το εξής: Είμαι μαθηματικός (φοιτητής-έστω). Κάτσε να γράψεις 20 σελίδες εργασία σε οποιοδήποτε Word/Writer με το καλύτερο equation editor. Νομίζω ότι το 20 ώρες δεν είναι υπερβολικός χρόνος. Κάτσε να γράψεις το ίδιο κείμενο σε LaTeX. Η διαφορά ταχύτητας, ευκολίας, και ποιότητας αποτελέσματος είναι τρομακτικά μεγάλη. Το μόνο που απομένει είναι να διαθέσεις στον εαυτό σου κάποιες ώρες να μάθεις και να συνηθίσεις το πρόγραμμα, οι οποίες ώρες όμως θα αποσβεσθούν πραγματικά πολύ γρήγορα. Προσωπικά χρησιμοποιώ πλέον το LaTeX ακόμα και αν έχω να γράψω σχετικά απλά κειμενάκια (π.χ. το πρόγραμμα της εξεταστικής μου).

Όσο για το command line χρησιμοποιούσα ακόμα command prompt στα xp, πόσο μάλλον τώρα που έμπλεξα με linux έχω βρει τη χαρά μου! Μπορεί να μην ξέρω πολλά ακόμα αλλά... όρεξη και χρόνος να υπάρχει!(αλήθεια τι ωραίο το sudo apt-get, απ'το να ψάχνεις στο microsoft update ή οτιδήποτε άλλο...και download και save as και install... τς τς τς).

Επίσης θα ζητούσα από τους σεβάσμιους παλαιότερους πληροφορίες-link για τον vim(ναι βαριέμαι για κάθε τι που θέλω να κάνω να πρέπει να πιάσω το ποντίκι να ψάξω στο gui που είναι π.χ. η μεσαία στοίχιση κλπ, να το πατήσω να ξαναεπιστρέψω...). Κακά τα ψέμματα όταν θες να κάνεις παραγωγική εργασία πρέπει τα χέρια σου να βγαίνουν όσο λιγότερο γίνεται από το πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια τεράστια απορία. Γιατί τα windows που είναι αντιγραφές του linux (βλ. Linux != Windows) είχαν τόσο μεγάλη επιτυχία εφόσον τα linux είναι χωρίς κόστος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια τεράστια απορία. Γιατί τα windows που είναι αντιγραφές του linux (βλ. Linux != Windows) είχαν τόσο μεγάλη επιτυχία εφόσον τα linux είναι χωρίς κόστος??

Που ακριβώς γράφει ότι τα Windows αντιγράφουν το Linux; Μακάρι να το αντέγραφαν, world would be a better place!

 

Και πέρα από τις μονοπωλιακές τακτικές ή και την απλή διαφήμιση (το Linux δεν είχε τα μέσα και τους πόρους να προβάλει τον εαυτό του, το ίδιο το Internet είχε ελάχιστη δημοτικότητα, οπότε πρακτικά ο μόνος τρόπος διάδοσης ήταν από στόμα σε στόμα), τα Windows θα ήταν ούτως ή άλλως πιο ελκυστικά στη μεγάλη μερίδα των ανθρώπων που θέλουν να κάνουν πράγματα χωρίς να έχουν καθόλου κατανόηση του πώς γίνονται εσωτερικά. Είναι ένας τομέας στον οποίον το Linux υστερούσε (ίσως να υστερεί και ακόμα, οι απόψεις διίστανται) έναντι των Windows, κυρίως επειδή είναι σε μεγάλο βαθμό ασυμβίβαστος με άλλες προτεραιότητες που έχει θέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα ζητούσα από τους σεβάσμιους παλαιότερους πληροφορίες-link για τον vim

 

Δύο πολύ ωραία links

Σε Λίστα και σε image

Αυτό που πρέπει να κατανοήσει κανείς στον vi είναι τα 3 διαφορετικά modes και τι προσφέρει το καθένα. Εδώ νομίζω πως τα εξηγεί αρκετά καλά. Το ενσωματωμένο help του vim είναι επίσης τεράστια πηγή πληροφοριών. Για να το διαβάσεις γράφεις σε command mode :help.

Θα καταλάβεις περισσότερα για το θέμα αν ρίξεις μιά ματιά στα παραπάνω links

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά όχι. Σε vim θα τη γράψεις ;-)

 

 

Kαι δεν αστειεύομαι, απλά προφανώς δεν έχεις γράψει ακόμα LaTeX. Αυτό ακριβώς είναι ένα δείγμα συμπεριφοράς που δεν καταλαβαίνω: γιατί απορρίπτεις την ιδέα του να γράψεις μια μελέτη σε έναν command-line editor, τη στιγμή που δεν το έχεις δοκιμάσει πρώτα; Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι κάτι ανέφικτο; Υπάρχει κόσμος που έχει γράψει πτυχιακές, δημοσιεύσεις και διδακτορικά σε vim και εξακολουθεί να προτιμά vim + tex από οποιονδήποτε word processor που «μπουκώνει» με κείμενα των 30 σελίδων.

Επίσης, υπάρχει κόσμος που θα έχει δοκιμάσει vim + tex και δε τον βολεύει! Είναι θέμα επιλογής... Δικαίωμα του καθενός είναι.

 

LateX δεν έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί δεν είχα το χρόνο (και επ' ευκαιρία λέω να ρίξω τώρα μια ματιά) και δεν την έχω απορρίψει σε καμία περίπτωση, όπως λες. Αντιθέτως, ψάχνω την ευκαιρία να την... εισάγω στη ζωή μου και σκοπεύω να γράψω εκεί τη διπλωματική μου, αν όλα πάνε καλά, σε λίγους μήνες!

 

Δεν απορρίπτω κάτι όταν δεν το γνωρίζω. Λέω ότι όσο γνωρίζω κάτι και με βολεύει το χρησιμοποιώ! Κάποια πράγματα, όμως, θέλουν GUI, πως να το κάνουμε! Θα κάνεις browsing σε κονσόλα; Προτιμήσεις να γράψεις κώδικα (C++, έστω) σε κονσολάτο περιβάλλον ή σε κάποιο IDE στυλ Code::Blocks με τις ευκολίες που σου δίνει (όχι όταν πρόκειται για μικρό προγραμματάκι, αλλά για project με μπόλικες γραμμές και header files); Ακόμα και LateX με ένα GUI πιθανότατα θα τη χρησιμοποιήσω! Ή, το να δω μία ταινία από κονσόλα δεν το βρίσκω λογικό, αφού με διπλό-κλικ τη βλέπω μια χαρά! Από την άλλη, πολλές φορές προτιμώ να εγκαθιστώ κάτι (apt-get, emerge) από κονσόλα, να αλλάζω conf αρχεία με το χέρι κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, υπάρχει κόσμος που θα έχει δοκιμάσει vim + tex και δε τον βολεύει! Είναι θέμα επιλογής... Δικαίωμα του καθενός είναι.

Ναι, αλλά το έχει δοκιμάσει ;-) Δεν είμαι κανένας σταυροφόρος, αλλά έχω ως ελάχιστη απαίτηση από τους συνομιλητές μου να αφορίζουν πράγματα που τουλάχιστον έχουν δοκιμάσει. Π.χ. δεν έχω κάτσει ποτέ να ασχοληθώ με τον Emacs, γιατί ο vim κάνει μια χαρά αυτό που θέλω να κάνω. Δε λέω όμως ότι ο Emacs είναι για μαζοχιστές που θέλουν να τραυματίσουν το μικρό δαχτυλάκι τους πατώντας το control 4 φορές το δευτερόλεπτο. Θεωρώ όμως απολύτως έγκυρο επιχείρημα το «με το vim κάνω όλα όσα θέλω χωρίς να με εκνευρίζει, δε θέλω να ασχοληθώ με τον emacs».

 

Θα κάνεις browsing σε κονσόλα;

Έχει χρειαστεί να κάνω browsing και από κονσόλα, αρκετές φορές κιόλας. Δεν έχουν όλα τα μηχανήματα X ούτε όλες οι συνδέσεις το bandwidth για να φορτώνουν εικόνες και javascript.

 

Προτιμήσεις να γράψεις κώδικα (C++, έστω) σε κονσολάτο περιβάλλον ή σε κάποιο IDE στυλ Code::Blocks με τις ευκολίες που σου δίνει (όχι όταν πρόκειται για μικρό προγραμματάκι, αλλά για project με μπόλικες γραμμές και header files);

Έχω γράψει αρκετό κώδικα μέχρι τώρα, και ποτέ δε με βόλεψαν τα IDE. vim και πάλι vim. Και σε περίπτωση που αναρωτιέσαι, χρησιμοποιώντας ctags και τις δυνατότητες του vim μπορείς να κάνεις τα πάντα, από jump προς και από declarations, μέχρι αυτόματη συμπλήρωση συναρτήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά το έχει δοκιμάσει ;-) Δεν είμαι κανένας σταυροφόρος, αλλά έχω ως ελάχιστη απαίτηση από τους συνομιλητές μου να αφορίζουν πράγματα που τουλάχιστον έχουν δοκιμάσει.

Καλά, προφανώς ο αφορισμός και η απόρριψη του αντίθετου με εμάς δεν είναι σωστή λογική. Συμφωνούμε απόλυτα ;)

 

Έχει χρειαστεί να κάνω browsing και από κονσόλα, αρκετές φορές κιόλας. Δεν έχουν όλα τα μηχανήματα X ούτε όλες οι συνδέσεις το bandwidth για να φορτώνουν εικόνες και javascript.

Ναι, αλλά εδώ μιλάμε για την καθημερινότητα και την πρακτικότητα! Δε συζητάμε το να επιλέξεις να κάνεις browsing από κονσόλα σε περίπτωση ανάγκης επειδή δεν έχεις τη δυνατότητα (για το ΧΥ λόγο) να το κάνεις με έναν φυσιολογικό browser... Το ότι η κονσόλα είναι παντοδύναμη και μπορεί να κάνεις τα πάντα (ή σχεδόν τα πάντα) είναι σίγουρο!

 

Έχω γράψει αρκετό κώδικα μέχρι τώρα, και ποτέ δε με βόλεψαν τα IDE. vim και πάλι vim. Και σε περίπτωση που αναρωτιέσαι, χρησιμοποιώντας ctags και τις δυνατότητες του vim μπορείς να κάνεις τα πάντα, από jump προς και από declarations, μέχρι αυτόματη συμπλήρωση συναρτήσεων.

Δε λέω ότι δεν μπορείς να κάνεις τα πάντα, αλλά είναι λογικό κάποιους να τους βολεύει IDE, εν προκειμένω. Και στα windows έχω γράψει σελίδες HTML/PHP σε notepad, αλλά δε σημαίνει ότι είναι πάντα ενδεδειγμένο :P Πάντως αφού σε βολεύει σε vim καλά κάνεις, δε λέω όχι....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την άλλη υπάρχουν και IDE περιβάλλοντα που δεν έχουν ούτε auto complete. Κανονικά θα έπρεπε όλα να έχουν γιατί αυξάνει κατακόρυφα την παραγωγικότητα. Το να γράφεις σε ένα editor πχ notepad που δεν έχει τίποτα απολύτως είναι τελείως μη παραγωγικό (αν και σε αναγκάζει να αποστηθίζεις τα ονόματα των συναρτήσεων). Ο καθένας γράφει εκεί που τον βολεύει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια κακα τα ψεματα δεν θα δεις ποτε advanced κομπιουτερα να θελει γραφικό εργαλείο. Διαφορετικά ειναι low level. Όπου και να κοιταξεις τα μεγάλα ονόματα ειναι σε κονσολες. Και ειδικά emacs. Εχω ακούσει απο παιδι επιπέδου πανεπιστημίου και προγραμματιστης C να λέει : τι αχρηστο το emacs ενα ασπρο πράγμα ειναι. εκει καταλαβαινεις οτι ο τυπος προορίζεται για δημοσιος υπάλληλος και κατα τυχη κανει τετοιες σπουδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...