Προς το περιεχόμενο

Τα Mandriva δε μπαίνουν στο desktop


digimyth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν χαίρετε.

 

Εγκατέστησα τα Mandriva 2008 spring τα οποία πραγματικά τα θεωρώ τέλεια ή σχεδόν, τέλος πάντων... Πολύ καλύτερα απο suse και ubuntu που έχω δουλέψει.

 

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι σταμάτησαν να μπαίνουν στο desktop. Όταν πάνε να κάνουν login εμφανίζεται μαύρη οθόνη και το ποντίκι κάνει ότι φορτώνει αλλά τίποτα.

Πως πιστεύω πως έγινε:

Πιστεύω όλα ξεκίνησαν απο τα γραφικά... δηλαδή είχα το fusion compliz (ή όπως λέγεται) και όταν πάταγα στο εικονίδιο του logout μου εμφανιζόταν μόνο μία επιλογή για τερματισμό session νομίζω... χωρίς τίποτα άλλο. Όμως αυτό δε συνέβενε όταν είχα χωρίς γραφικά-εφφέ(τα εμφάνιζε όλα, επανεκκίνση,τερματισμός...).

Μετά λοιπόν για να δω αν το σύστημα του 3D desktop ευθυνόταν επέλεξα τη μεσαία επιλογή (δε θυμάμαι πως λέγεται όχι fusion compliz γιατί είναι η 3 επιλογή). Μετά απο αυτό δεν έμπαινε στο desktop!:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει πως ειναι το Mandriva, υποθετω ομως οτι εχει gdm ή kdm.

 

Πριν κανεις login λοιπον, πατα κατω κατω που λεει Sesstion και επελεξε Failsafe Gnome ή Failsafe KDE αναλογα με το τι εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μαλλον θελουν επανεγκατασταση οι drivers της καρτας γραφικων.

Εαν εχεις Ati μπορω να βοηθησω.

 

Πατας CTRL+ALT+F1 (σε βαζει σε κονσολα)

μετα κανεις login (username και μετα Password), μετα παιρνεις δικαιωματα root (su και μετα password) και μετα πατας XFdrake και επιλεγεις τη καρτα σου και τους εγκαθιστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δοκίμασα δε δουλεύει, πιστεύω φταίει το ίδιο το 3D Desktop, δε ξέρω ίσως δεν είναι συμβατό... Υπάρχει καμιά εντολή για να αλλάξω το 3D απο την κονσόλα?

Όταν πατάω CTRL+ALT+F1 μετά αν θέλω να βγω τι πατάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα αντίστοιχο θέμα σε ξένο forum:

I am in a bit of a jam. I was experimenting with Mandriva the other night after installing it for the first time. It was the first distro to support my nVidia GeForce 5200 FX "out of the box." (dual-view at last!) I then wanted to give the 3D effects a try, and, apparently I did not learn fom past experiences. The 3D desktop did not load. On log in, the busy cursor shows for about twenty seconds, and then the login screen re-appears. How can I disable the 3D desktop and get back to my normal KDE from the command line? I no absolutely nothing about bash, so any help would be greatly appreciated.

Τελικά μέσα απο τον bash με CTRL+ALT+F1 και αφού πάρεις τα δικαιώματα διαχειριστή με su γράφεις drak3d off και μετά δουλεύει.

 

Όμως αν θες να βγεις, πως βγαίνεις απο τον bash?

ΔΙΚΤΥΟ

Επίσης μου έχει προκύψει ένα άλλο πρόβλημα με τις ρυθμίσεις δικτύου αν και δε ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω εδώ ή να δημιουργήσω καινούργιο θέμα, ωστόσο έχω πρόβλημα με το δίκτυο. Μου βγάζει συνεχώς WPA shared key2 (κάπως έτσι) ενώ εγώ έχω WPA Personal και δε ξέρω τι ρυθμίσεις να βάλω, όλο μου το αλλάζει σε WPA shared key2.:mad: Πως να το ρυθμίσω επιτέλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δοκίμασα δε δουλεύει, πιστεύω φταίει το ίδιο το 3D Desktop, δε ξέρω ίσως δεν είναι συμβατό... Υπάρχει καμιά εντολή για να αλλάξω το 3D απο την κονσόλα?

Όταν πατάω CTRL+ALT+F1 μετά αν θέλω να βγω τι πατάω?

 

γι'αυτό χρειάζονται τα πραγματικά κουμπιά

 

αν σου ζητάει ονομα και κωδικό, τα δίνεις απο πληκτρολόγιο

μετα πληκτρολογείς shutdown now πατάς enter στο πληκτρολόγιο και μάλλον κλείνει το μηχάνημα

 

ή πληκτρολογείς reboot και νομίζω ξαναφορτώνει το λειτουργικό, οπότε κάνεις αλλη επιλογή, όπως σου έγραψαν πιό πάνω

 

αν εννοείς να ξαναβρεθείς στο ¨ατυχές¨ γραφικό περιβάλλον, πατάς (στο πληκτρολόγιο) alt+F7

 

ή το γνωστό alt+ctrl+del για reboot

 

edit:άρα όλα οκ με το πληκτρολόγιο

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε ο gtroza με alt+f7 γυριζεις πισω στο γραφικό περιβαλλον

 

Σε κάθε περιπτωση πρέπει να εχεις ρυθμισει τα sources. Αν δεν το εχεις κανει μπορεις να το κανεις απο εδω : http://easyurpmi.zarb.org/?language=el

Και τα official και τα PLF

 

Για το wifi δεν θα πρεπει να εχεις προβλημα , ολο next πατας, βαζεις το κλειδι και οκ

ασε τις defaults ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όμως με το wifi έχω πρόβλημα παρόλο που βάζω κλειδί και τις ip διευθύνσεις που έχω στα windows! Λέει ότι η εγκατάσταση έγινε κανονικά (επιτυχώς) αλλά internet yok!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εικονιδιο κατω δεξια δειχνει οτι εχεις συνδεθει με τον router ? (ή βλεπεις αν κανει ping απο κονσολα ping 192.168.1.1 ή οτι ip εχει ο router) καπου λέει ενεργοποιηση της θυρας eth01 , με δεξι κλικ στο εικονιδιο του wifi. αν υπαρχει δυνατοτητα συνδεσης με ethernet εχεις σύνδεση ;

 

 

γιατι δινεις εσυ ip και δεν το αφηνεις να παίρνει απο τον router αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ ανοίγω τον firefox και επιλέγω τη διεύθυνση του router αλλά δεν την ανοίγει. Αυτό προφανώς σημαίνει ότι δε βλέπει το router. Δίνω δικιά μου ip γιατί είμαι σε δίκτυο και δε μπορώ να πάρω όποια να 'ναι. Δε μπορώ να συνδεθώ απο θύρα ethernet μόνο απο wifi. Το πρόβλημα ή στις ρυθμίσεις θα είναι ή στο ότι δεν αλλάζει το WPA shared key2 σε WPA Personal που έχω (και λέει το router)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν βρεις ακρη απο το γραφικό περιβαλλον μπορεις να χρησιμοποιησεις και την κονσολα

μπορεις να διαμορφωσεις την συνδεση χειροκινητα με την εντολή iwconfig απο root

η συνταξη της εντολης θα ειναι κατι σαν

iwconfig eth1 essid "όνομα δικτύου" key restricted κωδικός

μαλλον η θυρα eth1 θα είναι αλλα επιβεβαίωσε το.

 

Για να δεις τι ρυθμισεις υπάρχουν cat /proc/net/wireless

και το script με τις ρυθμισεις ειναι εδω

/etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth1

(αν βαλεις χειροκινητα τις ρυθμισεις και δουλεψει το wifi θα πρεπει να ειναι αποθηκευμενες εδω για να ξεκινησει η συνδεση στην επανεκκινηση)

 

Απο το laptop της φιλης μου :

[root@localhost myriam]# cat /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth1

DEVICE=eth1

BOOTPROTO=dhcp

ONBOOT=yes

METRIC=35

MII_NOT_SUPPORTED=no

USERCTL=no

RESOLV_MODS=no

WIRELESS_MODE=Managed

WIRELESS_ESSID=Livebox-761c

WIRELESS_ENC_KEY=fe7ad24415a76dca21d3345654

WIRELESS_ENC_MODE=open

IPV6INIT=no

IPV6TO4INIT=no

DHCP_CLIENT=dhclient

NEEDHOSTNAME=no

PEERDNS=yes

PEERYP=yes

PEERNTPD=no

[root@localhost myriam]#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...