Προς το περιεχόμενο

KDE vs GNOME


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και με ελάχιστα crash στις εφαρμογές του:-D

 

Απορια: τι διαφορα εχουν τα crash των εφαρμογων του Λινουξ απο αυτα των εφαρμογων των Windows, και καθιστουν το πρωτο 'σταθερο'; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

GNOME+XFCE. Το KDE είναι μόνο για eyecandy. Αν υπήρχε ένας μαγικός τρόπος το Qt να συγχωνευτεί με το GTK θα είναι όλα τέλεια.

 

Απορια: τι διαφορα εχουν τα crash των εφαρμογων του Λινουξ απο αυτα των εφαρμογων των Windows, και καθιστουν το πρωτο 'σταθερο'; :)

Οταν κρασάρει μια εφαρμογή σε Λίνουξ, κρασάρει η εφαρμογή. Όταν κρασάρει μια εφαρμογή σε Windows μπορεί να κρασάρει μέχρι και το kernel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια: τι διαφορα εχουν τα crash των εφαρμογων του Λινουξ απο αυτα των εφαρμογων των Windows, και καθιστουν το πρωτο 'σταθερο'; :)

 

Απο οτι εχω δει, στας windows οταν κρασαρει κατι, και πατας να τερματιστει, περιμενεις αρκετη ωρα, δεν κουνιεται τιποτα, και οταν τελικα καταφερει να τερματισει την προβληματικη εφαρμογη, εχει τερματισει και 2-3 ακομα που τρεχανε στο background και δεν ειχαν καμια σχεση με την 1η εφαρμογη.

Αν συμβει κατι στον explorer και κολλησει, για να ξεκολλησει, αν ξεκολλησει, πρεπει να κλεισει την tasbar, το tray, το desktop, οτι παραθυρο βρει ανοιχτο και μερικα ασχετα με τον explorer στοιχεια.

Στο linux αντιθετα, αν κολλησει κατι, δινεις εντολη να τερματιστει και κλεινει μεσα σε 3 δευτερολεπτα το πολυ (υπαρχει και βιαιος τερματισμος που σκοτωνει μια κι εξω), και δεν επηρεαζει καμια αλλη εφαρμογη που τρεχει εκεινη τι στιγμη.

Αν πχ χρειαστει να τερματισω τον nautilus, κανω ενα killall nautilus, τερματιζεται ΜΟΝΟ αυτος και οχι το gnome-panel η καποια αλλη εφαρμογη του gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεωρια ολα αυτα...

 

Στην πραξη μου εχουν κρασαρει τα Χ συμπεριλαμβανομενης της εφαρμογης που ειναι υπευθυνη για το ctrl-alt-F[1-4], χωρις να μπορω να γραψω καμια εντολη, με μονη διεξοδο το reset... πραγματικα δε μου καηκε καρφι για το αν ο σταθεροτατος κερνελ του Λινουξ εξακολουθουσε να τρεχει απο πισω και δεν μπλοκαρε οπως των Windows :)

 

(δεν ειναι το σεναριο της νεας ταινιας X-files, οντως μου εχει συμβει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως! Δεν τερματιζουμε ΠΟΤΕ το linux με αυτο τον τροπο. Υστατη λυση ειναι το REISUB παντα. "Μιλαει" απευθειας με τον kernel και κανει τα παντα προβλεπομενα και με σειρα για να γινει reboot.

 

Επισης, δεν ειναι καμια εφαρμογη υπευθυνη για το ctrl+alt+F* γιατι αυτη ειναι λειτουργια του πηρυνα (τα virtual terminals). Μαλλον θα σου κολλησε το compiz ή κατι αναλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως! Δεν τερματιζουμε ΠΟΤΕ το linux με αυτο τον τροπο. Υστατη λυση ειναι το REISUB παντα. "Μιλαει" απευθειας με τον kernel και κανει τα παντα προβλεπομενα και με σειρα για να γινει reboot.

To Magic SysRq key μπορεί να μη δουλέψει αν ο πυρήνας σου έχει πάει για πίτσα (που είναι πιθανότατο στο 99% των crashes που οφείλονται σε buggy drivers κάρτας γραφικών). Γενικά δεν έχω συναντήσει ποτέ πρόβλημα με hard reset, ούτε σε ext3 ούτε σε reiser, έχω ακούσει όμως για προβλήματα σε XFS. Σε κάθε περίπτωση, αν μπορείς να κάνεις REISUB, το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...