Προς το περιεχόμενο

KDE vs GNOME


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το laptop μου που τρέχει awesome WM είναι μιά χαρά μιάς και δεν είναι πολύ δυνατό.

Δεν είναι μόνο το KDE και το Gnome φυσικά, αν προσθέσουμε στη συζήτηση και τα projects Enlightenment και XFCE που είναι πλέον πλήρη DE το πράγμα χοντραίνει. Όπως έχς ξαναπεί σε αυτό το forum πάντως, προσωπική μου επιλογή είναι οι Window Managers και με μερικά extra applications έχουν αποδειχθεί για μένα πολύ πιο εύχρηστα από οποιοδήποτε Desktop enviroment.

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να πω πως συμφωνώ με τον nske και τον apoiko στο οτι δεν χρειάζεται να ενωθούν 2 μεγάλα projects ωστε να γίνει πιο απλή η "επιλογή" από τον τελικό χρήστη γιατί απλούστατα δεν θα υπάρχει πλέον επιλογή αλλά μονόδρομος. Αυτό δεν ισχυεί μόνο στα DEs αλλά στα περισσότερα applications στο *nix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

[offtopic]

Επειδή είμαι λίγο τεμπέλης και βαριέμαι να γράφω "unixοειδή", *nix όπου *=U,Mi,Li, etc και το Solaris μέσα όπως και τα BSD που πάνε στην κατηγορία Unix.

Εντάξει το ξέρω οτι το Linix δεν κολάει αλλά μην το κάνουμε και θέμα. :P

[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανα δύο φορές δούλεψα με KDE αλλά με το παραμικρό κολλούσε και έτσι το παράτησα και γύρισα στο Gnome :-)

 

Με το Gnome πάντως είμαι αρκετά ευχαριστημένος :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ πλέον να αποχωριστώ το kde και τα feautures του.

Αν είχα πιο παλιό μηχάνημα θα έβαζα openbox που μου αρέσει αρκετά.

 

Τώρα για την ένωση kde και gnome δεν θα έλεγα όχι, αρκεί να ήταν μόνο σε θέμα εφαρμογών και feautures.

Να προσπαθούσαν δηλαδή να μείνουν μόνο στη διαφορά gtk και qt, πράγμα δύσκολο, εάν όχι ακατόρθωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά χρησιμοποιώ gnome είμαι υπέρ της λιτότητας.Το KDE με κουράζει στο μάτι μου φαίνεται πολύ φωρτωμένο.Αν και οι εφαρμογές του είναι εξαιρετικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδώ και ένα 6μηνο λοιπόν είμαι με FVWM και ένα τελείως απλό desktop και το θεωρώ πολύ πιο παραγωγικό από το KDE και το GNOME

 

desktop-small.png

 

Δεν τόχω δοκιμάσει ...

Είναι ακόμα ευχρηστότερο και απλούστερο απ το xfce??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά χρησιμοποιώ gnome είμαι υπέρ της λιτότητας.Το KDE με κουράζει στο μάτι μου φαίνεται πολύ φωρτωμένο.Αν και οι εφαρμογές του είναι εξαιρετικές.

 

Συμφωνώ ... με μία μόνο εξαίρεση

Το KDE-3.5.9 στο fedora 8 είναι κάτι το ονειρεμένο για την δική μου αισθητική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ... με μία μόνο εξαίρεση

Το KDE-3.5.9 στο fedora 8 είναι κάτι το ονειρεμένο για την δική μου αισθητική

 

Αν και σε fedora έχω τρέξει μονο gnome πιστεύω ότι θα έχεις δίκιο.Η fedora είναι μακράν η πιο όμορφη διανομή που έχω δει ότι D.E και να έχει είναι απλά υπέροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σε fedora έχω τρέξει μονο gnome πιστεύω ότι θα έχεις δίκιο.Η fedora είναι μακράν η πιο όμορφη διανομή που έχω δει ότι D.E και να έχει είναι απλά υπέροχο.

 

Έτσι ακριβώς!

Έχω τρέξει και γώ σχεδόν όλες - αν όχι όλες - τις γνωστές διανομές έστω και λίγο. Desktop σαν του fedora ειλικρινά δεν βρήκα σε καμμία διανομή. Και το gnome σε fedora είναι κλάσεις ανώτερο απ' το gnome κάθε άλλης διανομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς!

Έχω τρέξει και γώ σχεδόν όλες - αν όχι όλες - τις γνωστές διανομές έστω και λίγο. Desktop σαν του fedora ειλικρινά δεν βρήκα σε καμμία διανομή. Και το gnome σε fedora είναι κλάσεις ανώτερο απ' το gnome κάθε άλλης διανομής.

 

Να φανταστείς όταν είχα τρέξει το 9 δεν πίστευα ότι αυτό που τρέχω είναι gnome.Ολα ήταν τέλεια theme,wallpaper,gdm theme,splash.

 

Μακάρι στο ubuntu να πάρουν κάνενα μάθημα από το fedora γιατί αυτό το καφέ ξεκούραστω δεν λέω αλλά δεν παλεύται άλλο.

 

Περιμένουμε το 8.10 που υποσχέθηκαν αλλάγη να δούμε θα την κάνουν αυτή την φορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Introduction

People continue to ask "which Desktop Environment should I choose?" and the answer still is "It depends". It depends what you do with your DE and which apps you commonly use.

Kde4 is very fast and responsive (thanks Qt4), it has some new concepts behind and a new framework, but it still not complete and it is still a beta.

Gnome is a consolidated DE which adds some new features every 6 months. It also has interesting things to show but it needs a lot of time to make them mainstream. Somebody says it is in decadence.

Philosofical differencies

Kde offers to the user every settings a normal system could provide.

Gnome offers to the user only the settings a normal user could need.

There is not a correct approch, but a correct balance.

Every day usage differencies

Most of the useful features are avalaible for both desktop. You can surf smb://, ssh:// shares, send an email, organize your photos with both DEs.

Some applications are more intuitive or more featured for one DE, so you can to adapt to the app your DE provide or choose the other one equivalent.

Every DE provide an Office, Web Browser, Email client.. alternative but if you need a full-featured app, probably You'll continue to use some DE agnostic apps like Openoffice.org, Firefox, Thunderbird,..

 

http://grigio.org/kde4_1_immature_vs_gnome_decadence

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι η εννοια της επιλογης ειναι δωρον αδωρον αν εχουμε να επιλεξουμε μεταξυ ημιμέτρων.

 

(Χαρακτηριστικο παραδειγμα, στο Λινουξ δεν εχω βρει κανενα image viewer που να εχει ΟΛΑ τα χαρακτηριστικα του freeware irfanview των Windows. Πρεπει να χρησιμοποιω 2-3 το καθενα για τη δουλεια του)

 

ΠΑντως, το γραφικο περιβαλλον της Fedora Core δεν ειναι μειξη αυτων των δυο; τουλαχιστον ετσι νομιζα στην αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

(Χαρακτηριστικο παραδειγμα, στο Λινουξ δεν εχω βρει κανενα image viewer που να εχει ΟΛΑ τα χαρακτηριστικα του freeware irfanview των Windows. Πρεπει να χρησιμοποιω 2-3 το καθενα για τη δουλεια του)

...

 

Ούτε το irfanview διαθέτει ΟΛΑ τα χαρακτηριστικά ενός αντίστοιχου προγράμματος , είτε για linux είτε για windows.

 

Ένας απλός image viewer κάνει αυτό που πρέπει να κάνει.

Αν θες κάτι παραπάνω, τότε picasa, digiKam, F-Spot .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ το Gnome, το οποίο θεωρώ απλούστερο και πιο λειτουργικό (και με ελάχιστα crash στις εφαρμογές του:-D). Σαφώς και το KDE 4 σηκώνει ψηλά τον πήχη στην εμφάνιση, αλλά πιο πρακτικό παραμένει το Gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...