Προς το περιεχόμενο

KDE vs GNOME


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θελω να γινει flame μεταξυ KDE vs GNOME αλλα το αντίθετο. Μηπως θα ηταν καλυτερα ενα fusion των δυο, πιστευετε θα ηταν υπέρ του linux μια τετοια κίνηση, ή ειναι καλυτερα να υπάρχουν πολλες επιλογες για όλα τα γουστα.

 

Εγω θα ελεγα οτι ειναι καλυτερα να μπορει ο καθενας να επιλεξει αλλα δεν ξερω αν σε μια τετοια περιπτωση θα ελεγα οχι σε ενα και δυνατό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Προτιμώ το gnome ίσως είναι και απο συνήθεια,και απο εικαστικής αποψης μπορώ να πς,αλλα χρησιμοποιώ αρκετα kde apps όπως το amarok και Ktorrent,kdev (ακλόνητα στις προτιμήσεις μου),απο την άλλη η συγχώνευση δεν είναι και το πιό εύκολο πράμα,επίσης είναι παντα καλό να έχεις επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το gnome δημιουργήθηκε από ανάγκη τότε που το kde πήγε να κλείσει τον κώδικα του. Μια χαρά είναι πάντως να έχουμε επιλογές στο περιβάλλων εργασίας. Το πρόβλημα με το gnome ειναι ότι τους λείπει η έμπνευση πλέον για το project. Υπάρχουν διάφορες συζητήσεις για το θέμασε αρκετά blog και forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια το gnome βγήκε σχεδόν ταυτόχρονα με το KDE και στην αρχή είχε κυριαρχίσει στα DE για *nix. Κατα την ταπεινή μου πάντα γνώμη, ακόμα είναι πολύ καλύτερο όσον αφορά τα Desktop Enviroments από το KDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το gnome δημιουργήθηκε από ανάγκη τότε που το kde πήγε να κλείσει τον κώδικα του. Μια χαρά είναι πάντως να έχουμε επιλογές στο περιβάλλων εργασίας. Το πρόβλημα με το gnome ειναι ότι τους λείπει η έμπνευση πλέον για το project. Υπάρχουν διάφορες συζητήσεις για το θέμασε αρκετά blog και forum.

 

To KDE ποτέ δεν πήγε να κλείσει τον κώδικά του. Ήταν εξαρχής GPL και Free Software. Το πρόβλημα ήταν ότι οι εκδόσεις του QT στην αρχή είχαν non-free άδεια, μέχρι το 1998 οπότε και δημιουργήθηκε η QPL (QT Public License). Από το 2000 και μετά δε, το QT είναι GPL για το UNIX/Χ11 και το QT4 είναι GPL για όλες τις πλατφόρμες. Και ναι, το GNOME δημιουργήθηκε γι' αυτό το λόγο, επειδή το KDE βασιζόταν σε non-free βιβλιοθήκες.

 

Για την ιστορία, δεν πιστεύω ότι πρέπει να γίνει σύντηξη του GNOME και του KDE, κυρίως γιατί κάτι τέτοιο είναι αδύνατο. Τα 2 projects είναι γραμμένα με εντελώς διαφορετικές αρχές, βασισμένα σε εντελώς διαφορετικές βιβλιοθήκες και με τελείως διαφορετική αρχιτεκτονική. Επιπλέον το μεγάλο ατού του FOSS είναι ότι δίνει επιλογές. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να βελτιωθεί η συμβατότητα των 2 περιβαλλόντων σε επίπεδο εμφάνισης και interfaces, ώστε οι εφαρμογές του ενός να «παίζουν» όμορφα και διαφανώς στο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει σε κάποιο βαθμό να ενοποιηθούν και τα 2. Ούτε είναι όμορφο να έχεις 2 διαφορετικά look ανάλογα με το που φτιάχτηκε η εφαρμογή, ούτε να έχουμε 2 ειδών file managers, 2 είδη text editor, 2 είδη εργαλείων διαχείρισης κτλ. Ένα ακόμα κακό είναι ότι στο PC πρέπει να φορτώνονται libraries, εικονίδια κτλ και για τα 2 με ότι συνεπάγεται αυτό στην απόδοση.

 

Πρέπει να οι δημιουργοί να συντονιστούν για να μιλάμε για μια ολοκληρωμένη προσπάθεια προώθησης του linux. Προσωπικά προτιμώ gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@suser

 

Έχω περάσει από διάφορα περιβάλλοντα. Κυρίως KDE χρησιμοποιούσα, για χρόνια, με ενδιάμεσα διαλείμματα σε GNOME. Κάποια στιγμή κοίταξα την οθόνη μου, και άρχισα να αναρωτιέμαι κατά πόσο χρειάζομαι όλα αυτά τα πράγματα που εχει πάνω: εικονίδια στο desktop, taskbar, μενου κλπ και αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι πιο λιτό.

 

Εδώ και ένα 6μηνο λοιπόν είμαι με FVWM και ένα τελείως απλό desktop και το θεωρώ πολύ πιο παραγωγικό από το KDE και το GNOME

 

desktop-small.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω πως εννοείται ότι το kde έχει πιο ωραίο γραφικό περιβάλλον από το gnome και έχει πιο πολλές εφαρμογές, αλλά για να είμαι ειλικρινής λατρεύω το Gnome-Terminal, με gnome έκανα τα πρώτα μου βήματα στο Linux πριν 3 περίπου χρόνια αλλά τελικά κατέληξα σε kde παρόλο που είναι πιο ασταθές...

To gnome πιστεύω θα το διαλέξει κάποιος συνάδελφος Linuxokamenos (είμαι και γλωσσόπλαστης) επειδή θα θέλει κάτι πιο λυτό πιο σταθερό και πιο γρήγορο ή επειδή το μηχανάκι του είναι λίγο αργό και δεν έχει γκάζια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα την πρωτη μου εμπειρια με kde με την mandrake 7.2 το 2000.

χωρις να γνωριζω τιποτα τοτε απο DE αρχισα να σκαλιζω το linux με τον konqueror. επειτα εβαλα και gnome, δεν το εψαξα πολυ ομολογω, αλλα αμεσως καταλαβα οτι το enviroment για μενα ειναι το kde.

Και οταν ξαναπιαστηκα με mandriva πλεον δεν ειχα καμια αμφιβολια για το πιο desktop θα εβαζα.

Δεν ξερω αν ειναι μονο η συνηθεια ή η αγάπη της πρωτης γνωριμιας αλλα δεν εχω βρει καποιο λογο να βαλω gnome. Απο αισθητικης πλευρας βρισκω καλυτερο το kde. Απο θεμα εφαρμογων δεν θα κανω συγκριση θα ηταν αδικο γιατι δεν εχω δουλεψει GNOME παρα μονο μερικες επισκεψεις κανω σε virtualbox. Αλλα το KDE δεν με εχει απογοητευσει (το αντιθετο μαλιστα) στο θεμα εφαρμογων. Επίσης εχω μαθει να εχω file manager και browser τον konqueror, αυτη τη λειτουργικοτητα δεν προκειται να την βρω σε αλλο enviroment και μου αρεσει οπως εχει τα μενου το KDΕ και όχι το GNOME.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν έχω gnome, αλλά θα βάλω kde σε λίγο καιρό έτσι για την αλλαγή.

Επειδή και στο παρελθόν έχω δουλέψει το kde, πιστεύω πως στο kde έχει περισσότερες εφαρμογές, είναι πιο ωραίο εμφανισιακά αλλά και πιο βαρύ.

Μακάρι τα δυο περιβάλλοντα να γίνουν ακόμα πιο συμβατά μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ πολύ μου αρέσουν αυτά τα Versus threads! :P

 

Η ποικιλία και η επιλογή είναι σήμα κατατεθέν του ελεύθερου λογισμικού (της ελευθερίας γενικά) και πάντα θα υπάρχει όσο υπάρχει ελευθερία. Όσο και αν μας κατακλύζει, μας κουράζει ή μας μπερδεύει το πλήθος τον εναλλακτικών είναι καλύτερα να τις έχουμε και να μην κάνουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή, παρά να μην τις έχουμε και να μη μπορούμε να κάνουμε καν επιλογή. Όχι μόνο εμείς που μπορεί να μη θέλουμε να εκμεταλλευτούμε τη δυνατότητα επιλογής, αλλά και ο διπλανός μας που έχει διαφορετική αισθητική και άποψη περί εργονομίας και δεν θέλει να συμβιβαστεί.

 

Τόσο πολλές διανομές, είναι ανάγκη;

Τόσο πολλά γραφικά περιβάλλοντα, είναι ανάγκη;

Τόσο πολλές βιβλιοθήκες για τον ίδιο σκοπό, είναι ανάγκη;

Τόσο πολλά λειτουργικά, είναι ανάγκη;

Τόσο πολλές φυσικές γλώσσες και πολιτισμοί, είναι ανάγκη;

Τόσο πολλοί άνθρωποι, τόσες διαφορετικές απόψεις, είναι ανάγκη;

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται ανάλυση, δεδομένης της ελευθερίας, η φύση του ανθρώπου οδηγεί στο να υπάρχουν και δόξα τω θεώ υπάρχουν. Ριζική απόκλιση απόψεων που αποκλείει τη συνεργασία και γεννάει εναλλακτικές υπάρχει παντού, μία περίπτωση είναι το Gnome, το Kde και 20 ακόμη γραφικά περιβάλλοντα των δημιουργών των οποίων οι απόψεις δε φαίνεται να συγκλίνουν στο άμεσο μέλλον. Να είμαστε ευχαριστημένοι που υπάρχει απόλυτη συμβατότητα για τον χρήστη, η οποία θα μπορούσε κάλλιστα να μην υπάρχει. Μπορεί κάποιος να τρέξει ολόκληρο το ένα περιβάλλον, ή οποιαδήποτε εφαρμογή του, κάτω από το άλλο, χωρίς καμία παραχώρηση στη λειτουργικότητα. Πόσο καλύτερα θα μπορούσε να είναι;

 

Πρέπει να οι δημιουργοί να συντονιστούν για να μιλάμε για μια ολοκληρωμένη προσπάθεια προώθησης του linux.

Για να υπάρχουν παράλληλα projects λογισμικού προφανώς κάποιοι δεν καλύπτονται από τα υπάρχοντα, θεωρούν την πορεία που ακολουθούν αυτά ασυμβίβαστη με αυτήν που οραματίζονται και, το κυριότερο, το αποδεικνύουν με το να διαθέσουν το χρόνο τους στην δημιουργία αυτού που θέλουν. Αν τους ρωτήσεις, θα δεις ότι έχουν τεκμηριωμένες απαντήσεις για το γιατί δεν συμμετέχουν σε κάποιο άλλο εναλλακτικό Project. Κανείς δε μπορεί να πει ότι αυτοί "πρέπει" να κάνουν κάτι, ούτε πρέπει να θεωρούμε αυτονόητο ότι η μεγάλη τους έγνοια είναι η προώθηση του Linux, πόσοι χρησιμοποιούν Linux και πόσους ενοχλούν οι πολλές εναλλακτικές του. Άλλωστε πολλοί από αυτούς δεν χρησιμοποιούν καν Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είχα απόλυτη προτίμηση αλλά τώρα πια δε με απασχολεί καθόλου με τι μοιάζουν τα στοιχεία ελέγχου, τα panels, η διακόσμηση των παραθύρων και οι βασικές εφαρμογές τους, εφόσον είναι στοιχειωδώς ελαφρές και έχουν τις λειτουργίες που θέλω. Έτσι για αλλαγή, χρησιμοποιώ στην τύχη οτιδήποτε από Gnome, KDE, XFCE και Fluxbox κάθε φορά που επανεκκινώ το PC ή τον X server (το οποίο μπορεί να πάρει μήνες). Τις εφαρμογές QT3 τις συμπαθώ λιγότερο πάντως.

 

ΥΣ. Κάποια στιγμή θέλω να δοκιμάσω τον Xmonad ή κάποιον άλλον Tiling Window Manager, πολλοί πίνουν νερό στο όνομά τους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και ένα 6μηνο λοιπόν είμαι με FVWM και ένα τελείως απλό desktop και το θεωρώ πολύ πιο παραγωγικό από το KDE και το GNOME

 

Έτσι όπως πας, σε βλέπω αργά η γρήγορα με τον BWWM :-)

post-59210-129062969518_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...