Προς το περιεχόμενο

Κατευθείαν στην πηγή;


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι της canonical αυτό το πρόγραμμα η κάνω λάθος?

Aυτό εδώ δεν είναι το πρόγραμμα

 

http://www.simonzone.com/software/guidance/'>http://www.simonzone.com/software/guidance/

 

o ίδιος έχει γράψει και άλλα αξιόλογα προγράμματα

 

http://www.simonzone.com/

 

Αυτός είναι και developer του kde.

 

http://www.kdedevelopers.org/blog/1195

 

Γιατί απαξιώνουμε προσπάθειες προγραμματιστών και δεν μιλάμε στους χρήστες για την ανάγκη που υπάρχει για bug test από τους ίδιους? Πως περιμένουμε να βελτιωθούν τα προγράμματα χωρίς συμμετοχή δικιά μας? Γιατί είμαστε τόσο εγωιστές ώστε να περιμένουμε να μας προσφέρουν και ένα τελείως free λειτουργικό από θέμα κόστους και να παίζει όμως χωρίς καμία συμμετοχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι το πρόγραμμα το έχει γράψει το ubuntu. Αυτό που είπα είναι ότι μπήκε στη διανομή και εκτόπισε τα εσωτερικά frameworks του KDE χωρίς να λειτουργεί εξίσου καλά. Προς θεού, δεν απαξιώνω κανένα project, αλλά δεν είναι δυνατόν μη-δοκιμασμένα πράγματα να αντικαθιστούν σταθερότερες υποδομές, επειδή έχουν μισό feature παραπάνω και μετά να τις πλασάρουμε στο desktop του «κάθε άσχετου» (για να δανειστώ ορολογία από άλλο θέμα). Απλά δε γίνεται.

 

Επιπλέον έχει τύχει να έχω κάνει submit upstream patches στο KDE και σε 2-3 άλλα projects, οπότε νομίζω ότι έχω μια ίδια άποψη του τι και πως μπορεί να κάνει ένας χρήστης για να βοηθήσει. (Περιαυτολογώ και μου τη δίνει).

 

Στην τελική μετράω κάμποσα χρόνια ενασχόλησης, έχω δουλέψει σοβαρά σε περιβάλλον εργασίας 6-7 διανομές (redhat, suse, gentoo, slackware, debian, mandrake, arch linux), συντηρώ ένα πλήθος μηχανημάτων που κάνουν σοβαρές δουλειές και θέλω να πιστεύω ότι έχω μια άλφα πείρα που μπορώ να χρησιμοποιήσω ως μέτρο σύγκρισης. Αντίθετα, υπάρχει αρκετός κόσμος που έχει δουλέψει μόνο Ubuntu και επιμένει - χωρίς ουσιαστικά να έχει μέτρο σύγκρισης - ότι πρόκειται για την καλύτερη διανομή του σύμπαντος (και όλων των παράλληλων συμπάντων ενδεχομένως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απαξιώνουμε προσπάθειες προγραμματιστών και δεν μιλάμε στους χρήστες για την ανάγκη που υπάρχει για bug test από τους ίδιους? Πως περιμένουμε να βελτιωθούν τα προγράμματα χωρίς συμμετοχή δικιά μας? Γιατί είμαστε τόσο εγωιστές ώστε να περιμένουμε να μας προσφέρουν και ένα τελείως free λειτουργικό από θέμα κόστους και να παίζει όμως χωρίς καμία συμμετοχή?

 

Η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι και δεν έχω και τόσο χρόνο για να βοηθήσω μια οποιαδήποτε διανομή με bug test ή bug report αλλά δε φταίμε μόνο εμείς, ίσως θα έπρεπε να μας παροτρύνουν πιο πολύ. Για παράδειγμα στα suse ((μπορεί να τα βρίζουμε από μεσά μας αλλά τα suse είναι suse, είναι η πιο σταθερή διανομή που έχω δοκιμάσει.Kubuntu έχω μην αρχίσετε να με βρίζεται)) που είχα, όταν κάποιο πρόγραμμα είχε πρόβλημα και το "σκότωνα" ή αυτοκτονούσε μόνο του μετά μου πεταγόταν ένα παράθυρο με 2 επιλογές... 1) Send Bug Report 2) cancel

 

Στην τελική μετράω κάμποσα χρόνια ενασχόλησης, έχω δουλέψει σοβαρά σε περιβάλλον εργασίας 6-7 διανομές (redhat, suse, gentoo, slackware, debian, mandrake, arch linux), συντηρώ ένα πλήθος μηχανημάτων που κάνουν σοβαρές δουλειές και θέλω να πιστεύω ότι έχω μια άλφα πείρα που μπορώ να χρησιμοποιήσω ως μέτρο σύγκρισης. Αντίθετα, υπάρχει αρκετός κόσμος που έχει δουλέψει μόνο Ubuntu και επιμένει - χωρίς ουσιαστικά να έχει μέτρο σύγκρισης - ότι πρόκειται για την καλύτερη διανομή του σύμπαντος (και όλων των παράλληλων συμπάντων ενδεχομένως).

 

Συμφωνώ μαζί σου apoikos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μα ποτέ δεν υσχηρίστικά ότι μια διανομή είναι καλύτερη. Αυτό που υσχηρίζομαι πάντα και το φωνάζω είναι ότι όλες οι διανομές είναι ίδιες. Οτι αργά η γρήγορα προβλήματα που παρουσιάζονται στην μια θα παρουσιαστούν και στην άλλη. Και πάντα λέω ότι ένα προγραμμα βελτιώνετε μόνο με την δικιά μας συμμετοχή. Εδώ μεγάλες εταιρείες σαν την microsoft με χιλιάδες υπαλλήλους δίνει προγράμματα για να τα τεσταρουν χρήστες. Πως θα βελτιωθεί αλλιώς ένα πρόγραμμα στο ελεύθερο λογισμικό αν δεν το τεστάρουμε εμείς σε πραγματικές συνθήκες εργασίας. Και τελικά τα bug report σε ποιόν πάνε? Μένουν στου κλειστού κώδικά launchpad όπως κατηγορούν την canonical η πηγαίνουν και στους δημιουργούς τους? Τα εργαλεία έχουν βελτίωση από την στιγμή που θα δημιουργηθούν η όχι. Θα το δούμε αν κρίνουμε την κατάσταση που βρίσκετε το συγκεκριμένο που ανέφερε ο apoikos στην έκδοση του τώρα μετά από 12 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...