Προς το περιεχόμενο

Minix


moterakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως γνωρίζει κανείς ρε παιδιά πως μπορώ να τρέξω μια νέα δική μου εντολή από οποιοδήποτε σημείο του προγράμματος και όχι κάθε φορά να δίνω ./εντολή;

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να στείλω τα δεδομένα του κώδικα αντί για το αρχείο μέσα στο Minix που τα στέλνω τώρα,να τα στέλνω σε ένα εξωτερικό αρχείο txt και να ανοίγει το αρχείο αυτό να το βλέπω

-που θα πρέπει να το βάλω αυτό το txt αρχείο;

(δίνω cat filename > filename.txt,δεν δημιουργείται txt αρχείο όμως,προφανώς κάτι δεν γνωρίζω εδώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κανείς ρε παιδιά πως μπορώ να τρέξω μια νέα δική μου εντολή από οποιοδήποτε σημείο του προγράμματος και όχι κάθε φορά να δίνω ./εντολή;

Είτε θα κάνεις move/copy/link το ./εντολή σε κάποια από τις διαδρομές που αναφέρονται στην μεταβλητή περιβάλλοντος $PATH, είτε θα τροποποιήσεις τη μεταβλητή περιβάλλοντος $PATH για να περιέχει τη διαδρομή όπου υπάρχει η εντολή.

 

Δε ξέρω το shell (ash) και τις εντολές που έχει το minix αλλά λογικά κάποιες από τις παρακάτω εντολές θα έχουν εφαρμογή (και man page):

>[b]echo[/b] $PATH
[b]cp[/b] ./εντολή /usr/bin
[b]mv[/b] ./εντολή /usr/bin
[b]ln[/b] -s ./εντολή /usr/bin/εντολή
[b]printenv[/b] PATH
[b]export[/b] PATH=$PATH:/new/path
[b]setenv[/b] PATH = $PATH:/new/path

 

τα δεδομένα του κώδικα αντί για το αρχείο μέσα στο Minix που τα στέλνω τώρα,να τα στέλνω σε ένα εξωτερικό αρχείο txt και να ανοίγει το αρχείο αυτό να το βλέπω

-που θα πρέπει να το βάλω αυτό το txt αρχείο;

(δίνω cat filename > filename.txt,δεν δημιουργείται txt αρχείο όμως,προφανώς κάτι δεν γνωρίζω εδώ)

Τι εννοείς;

 

Με ">" μπορείς να στείλεις ό,τι γράφει ένα πρόγραμμα στο stdout σε ένα οποιοδήποτε αρχείο, το οποίο αν δεν υπάρχει θα δημιουργηθεί.

 

Αν υπάρχει το αρχείο "filename" και έχεις δικαιώματα εγγραφής, δίνοντας "cat filename > filename.txt" θα γεμίσει (δημιουργόντας το αν δεν υπάρχει) το αρχείο "filename.txt" με ό,τι περιέχει το αρχείο "filename" (ουσιαστικά θα το κάνει copy).

 

Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό θέλεις να κάνεις. Για εξήγησε λίγο τι περιέχει το αρχείο και τι θέλεις να κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να τρέχω 1 εντολή:όταν δίνω "εντολή" εμφανίζονται οι λογαριασμοί που υπάρχουν στο σύστημα

όταν δίνω εντολή -s εμφανίζονται οι υπηρεσίες που τρέχουν στο σύστημα.

Όταν δίνω εντολή εμφανίζονται τα περιεχόμενα που θέλω

Όταν όμως δίνω εντολή -s τα περιεχόμενα είναι πολλά κι έτσι φαίνονται μόνο τα τελευταία,γι'αυτό σκέφτηκα να προβάλλω την έξοδο σε txt αρχείο

-που θα βρίσκεται όμως αυτό το αρχείο;

 

Δουλεύει το cp ./εντολή /usr/bin nske ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όμως δίνω εντολή -s τα περιεχόμενα είναι πολλά κι έτσι φαίνονται μόνο τα τελευταία,γι'αυτό σκέφτηκα να προβάλλω την έξοδο σε txt αρχείο -που θα βρίσκεται όμως αυτό το αρχείο;

># εντολή -s > list

Το αρχείο "list" στην συγκεκριμένη περίπτωση θα γραφτεί στην τρέχουσα διαδρομή (αυτήν που επιστρέφει η εντολή "pwd", που αποθηκεύεται στη μεταβλητή περιβάλλοντος $PWD, και στην οποία είναι hard-linked το σημείο "."). Την τρέχουσα διαδρομή μπορείς να την αλλάξεις με την εντολή "cd νέα_διαδρομή". Εφόσον είσαι root μπορείς να γράψεις το αρχείο σε όποια διαδρομή του filesystem θέλεις. Π.χ. αν ήθελες να το βάλεις στο / :

># εντολή -s > /list

 

Αφού το γράψεις, μπορείς να το προσπελάσεις κανονικά.

 

Π.χ. να τυπώσεις την έξοδό του στο stdout:

 

># cat ./list

 

ή να το ανοίξεις με τον vi editor:

># vi ./list

 

Επίσης, αν είναι πολύ και θέλεις απλά να το δεις όλο λίγο-λίγο, μπορείς να κάνεις pipe το stdout σε έναν pager, ο οποίος παγώνει την ροή του κειμένου ανά οθόνη μέχρι να πατήσεις κάτι.

 

Π.χ.:

 

># cat ./list | more
ή
# εντολή -s | less

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ nske,πειραματίστηκα λίγο και κατέληξα:

 

-αν θέλω απλώς να δω το δεύτερο μεγάλο αρχείο,που προκύπτει από την εντολή -s,δίνω: εντολή -s | more και το βλέπω

-τώρα για την επεξεργασία του,το κάνω με τον mined στο ανάλογο μονοπάτι του: mined αρχείο.c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...