Προς το περιεχόμενο

Πως απεγκαθιστώ το SUSE;


digimyth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά heeeeelp!!!! Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δε μπορώ να βγάλω τα σκατο SuSE!! Έλεοοοος!!!!

 

Λοιπόν καταρχήν έχω Vista και SuSE 9.3 με partition C:, D: και 17GB σε reisef για τα linux. Δεύτερον έχω προσπαθήσει μέσα απο τα SuSE αλλάζοντας ρυθμίσεις απο εδώ απο εκεί αλλά τίποτα. Έχω καταφέρει να βγάλω τον bootloader grub τρέχοντας bootable DOS αλλά το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι με την εντολή fdisk /mbr φεύγει ο bootloader(ωραία) αλλά εγκαταστεί boot record για XP! Και φυσικά δεν εκκινάν τα vista γιατί έχουν διαφορετικό boot record. Επίσης έχω φορμάρει τα linux μέσα απο το partitioning των suse αλλά και πάλι τίποτα. Ουσιαστικά τον bootloader θέλω να βγάλω μόνο και τα ξεσκίζω απο windows τα κωλό Suse.:X

 

Τέσπα ξέρει κανείς πως διάολο μπορώ να βγάλω τα καταραμένα? Έφαγα μια ολόκληρη μέρα με όλους τους συνδιασμούς που έχω κάνει και όλες τις φορές που επανεγκατέστησα τα κωλό SuSE και ακόμα δε μπορώ να τα ξεφορτωθώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για μένα η καλύτερη λύση είναι να κατεβάσεις ενα live cd Gparted να το έχεις γιατί πάντα θα σου χρειάζεται.

Με αυτό θα μπορείς να διαχειρίζεσαι όλες σου τις κατατμήσεις σε όλους σου τους δίσκους και τους ntfs και εννοείται και των linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά κωλοφαρδία όταν πόσταρα το αρχικό κείμενο είδα σε ένα άλλο forum την αντίστοιχη εντολή των XP για επανεγγραφή του boot master record: fdisk /mbr η οποία είναι bootrec.exe /fixmbr και δόξασι ο θεός Ξ Ε Φ Ο Ρ Τ Ώ Θ Η Κ Α Τ Ο Ν G R U B!!!!. Βέβαια μπακαλίστικος τρόπος αλλά δε βαριέσαι σημασία έχει ότι τον ξεφορτώθηκα!!

 

Λύση: Βάζω το δισκάκι των Vista και κάνω εκκίνηση απο αυτό. Όταν μου βγάλει για να τα εγκαταστήσει πάω στο επιδιόρθωση... μετά στο μενού κάτω κάτω έχει το ψευτο-DOS. Το ανοίγω και πατάω την εντολή bootrec.exe /fixmbr η οποία επανεγγράφει το boot master record των vista χωρίς τον ηλίθιο grub! ΤΕΛΟΣ

 

Thanks για τις απαντήσεις. Αν δε κατάφερνα να βγάλω τον grub θα το έβαφα μπλε και θα το πέταγα στη θάλασσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρίζω γιατί το φτιάξανε να το εγκαθιστάς αλλά όχι να το απεγκαθιστάς! Για να βρω τρόπο να βγάλω τον boot loader μου έφαγε μια ολόκληρη μέρα! Εκτός αυτού είναι σκατά... απο την αρχή δε μπορούσα να βρω drivers για το suse! Το ubuntu είναι καλύτερο...

 

Sorry suser δε μου αρέσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρίζω γιατί το φτιάξανε να το εγκαθιστάς αλλά όχι να το απεγκαθιστάς! Για να βρω τρόπο να βγάλω τον boot loader μου έφαγε μια ολόκληρη μέρα! Εκτός αυτού είναι σκατά... απο την αρχή δε μπορούσα να βρω drivers για το suse! Το ubuntu είναι καλύτερο...

 

Sorry suser δε μου αρέσει!

 

Ειναι πολιτική του linux να βαζει restrinctions ωστε να μην μπορεις να το απεγκαταστησεις. Αλλα εσυ το σπασες!!!!

:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ubuntu έχω στο μηχανάκι μου αλλά αν δε μπορείς να βρεις οδηγούς για suse στα ubuntu θα αποτύχεις παταγοδώς! Τα 9.3 που έβαλες κυκλοφόρησαν πριν 2-3 χρόνια! Τώρα είναι 10.3 (stable)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά heeeeelp!!!! Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δε μπορώ να βγάλω τα σκατο SuSE!! Έλεοοοος!!!!

 

Λοιπόν καταρχήν έχω Vista και SuSE 9.3 με partition C:, D: και 17GB σε reisef για τα linux. Δεύτερον έχω προσπαθήσει μέσα απο τα SuSE αλλάζοντας ρυθμίσεις απο εδώ απο εκεί αλλά τίποτα. Έχω καταφέρει να βγάλω τον bootloader grub τρέχοντας bootable DOS αλλά το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι με την εντολή fdisk /mbr φεύγει ο bootloader(ωραία) αλλά εγκαταστεί boot record για XP! Και φυσικά δεν εκκινάν τα vista γιατί έχουν διαφορετικό boot record. Επίσης έχω φορμάρει τα linux μέσα απο το partitioning των suse αλλά και πάλι τίποτα. Ουσιαστικά τον bootloader θέλω να βγάλω μόνο και τα ξεσκίζω απο windows τα κωλό Suse.:X

 

Τέσπα ξέρει κανείς πως διάολο μπορώ να βγάλω τα καταραμένα? Έφαγα μια ολόκληρη μέρα με όλους τους συνδιασμούς που έχω κάνει και όλες τις φορές που επανεγκατέστησα τα κωλό SuSE και ακόμα δε μπορώ να τα ξεφορτωθώ!

 

Πρωτον δεν σε υποχρεωσε κανεις να βαλεις suse δευτερον δεν σεβεσαι την κοινοτητα στην οποια απευθυνεσαι για βοηθεια μιλωντας ασχημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το θέμα του σεβασμού.

Βρίζοντας, ενοχλείς πολύ κόσμο.

Κι εγώ δουλεύω xp, ubuntu αλλά και vista, αλλά δε βρίζω άμα κολλήσω. Στρώνομαι και διαβάζω λιγάκι. Και τις καλύτερες λύσεις σε προβλήματα τις βρίσκω σε περιβάλλον linux. Η κοινότητα είναι όντως καταπληκτική. Φοβερή διάθεση για βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδί μου και εγώ όταν το διάβασα λέω μα καλά τόσο πολύ τον πείραξε το suse και το βρίζει!!

 

Ερώτηση:Πως σου ήρθε και έβαλες suse 9.3???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...