Προς το περιεχόμενο

Δικτυο υπολογιστων???


sixlibixlis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται παιδια!!!ΕΠροσπαθω να κανω δικτυο μεταξυ του laptop και του σταθερου pc!!!και στα 2 εχω τα ubuntu 8.04!!!!Τι πρεπει να κανω????Ελπιζω να με βοηθησεται οπως παντα!!!Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά,

1. Πας Τοποθεσίες, Αρχικός κατάλογος.

2. Επιλέγεις τον κατάλογο που θέλεις να διαμοιράσεις.

3. Κάνεις δεξί κλικ στον κατάλογο, επιλέγεις Sharing Options. Βάζεις αυτά που ζητάει

4. Από το άλλο μηχάνημα πας στο Τοποθεσίες/Δίκτυο και προσπαθείς να δεις το πρώτο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά,

1. Πας Τοποθεσίες, Αρχικός κατάλογος.

2. Επιλέγεις τον κατάλογο που θέλεις να διαμοιράσεις.

3. Κάνεις δεξί κλικ στον κατάλογο, επιλέγεις Sharing Options. Βάζεις αυτά που ζητάει

4. Από το άλλο μηχάνημα πας στο Τοποθεσίες/Δίκτυο και προσπαθείς να δεις το πρώτο μηχάνημα.

 

Το εκανα αυτο φιλε μου στα sharing oprions αλλα μου λεει οτι δεν επιτρεπεται να το κανω!!!Θελει λεει εγκριση!!!!Ουτε που καταλαβαινω τι θελει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα αυτο φιλε μου στα sharing oprions αλλα μου λεει οτι δεν επιτρεπεται να το κανω!!!Θελει λεει εγκριση!!!!Ουτε που καταλαβαινω τι θελει????

 

Έγκριση; Θέλουμε στιγμιότυπο οθόνης (screenshot) ;-).

Μπορείς να το βάλεις στο imageshack.gr και να στείλεις εδώ το URL για να το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

net usershare' returned error 255: net usershare: cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error Permission denied

You do not have permission to create a usershare. Ask your administrator to grant you permissions to create a share.

 

αυτα γραφει φιλε μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το /etc/samba/smb.conf και πήγαινε στο σημείο που αρχίζει να δηλώνει τα shares. Εκεί θα δείς την γραμμή που λέει /var/lib/samba/usershares. Αυτήν την αλλάζεις σε όποιο dir θέλεις να κάνεις share στο δίκτυό σου. 2 πραγματάκια πρώτα.

1. Το αρχείο πρέπει να το ανοίξεις σαν root δηλαδή ή θα δώσεις στην κονσόλα su και τον κωδικό του root και μετά ανοίγεις το αρχείο όπως θέλεις (πχ. διαλέγεις έναν editor από τους παρακάτω ή όποιον σε βολεύει [vi/emacs/joe/nano/kate/gedit] /etc/smb/smb.conf) ή θα δώσεις την εντολή αυτή με sudo μπροστά και θα σου ζητήσει τον κωδικό του χρήστη σου, οχι του root.

2. Θα πρέπει να σταματήσεις και να ξεκινήσεις το samba service. Συνηθέστερα αυτό γίνεται με /etc/init.d/samba restart. Αν το path δεν είναι σωστό θα πρέπει να ψάξεις στο documentation της διανομής σου για το που είναι το path που υπάρχουν τα startup scrtipts των services/daemons (αυτή η ορολογία θα σε βοηθήσει στο google, χρησιμοποίησέ την αυτούσια).

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

net usershare' returned error 255: net usershare: cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error Permission denied

You do not have permission to create a usershare. Ask your administrator to grant you permissions to create a share.

 

αυτα γραφει φιλε μου!!!

 

Τα μηνύματα αυτά είνα πολύ σημαντικά για να βρεις τη λύση.

 

α. Κάνουμε αναζήτηση στο Google με

"net usershare: cannot open usershare directory" (διατηρούμε τα "")

 

β. Πρώτο αποτέλεσμα:

'net usershare' returned error 255: net usershare: cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error Permission denied

https://answers.launchpad.net/ubuntu/+source/nautilus/+question/31818

 

Βίνγκο!

 

γ. Διαβάζουμε την απάντηση που δόθηκε, και βλέπουμε ότι παραπέμπει στο

"Unable to create shares"

https://bugs.edge.launchpad.net/ubuntu/+bug/219892

 

""easy" file sharing not notifying about logout/login"

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/nautilus-share/+bug/212098

 

Νομίζω ότι η περισσότερη δουλειά έγινε, χρειάζεται να ρίξεις μια ματιά στις σελίδες αυτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...