Προς το περιεχόμενο

amsn


SirBlindness

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ποιο tab των επιλογων ειναι? Δεν βλεπω καπου αυτο που λες. (Στα αγγλικα εχω τον amsn, αλλα δεν βλεπω τπτ σχετικο)

Στα ελληνικά είναι Προβολή->Ταξινόμηση Επαφών κατά-><επιλογές> (εγώ προσωπικά διαλέγω τον υβριδικό τρόπο).

Φαντάζομαι στο αγγλικό θα είναι του τύπου View->Sort Contacts by->...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οποιος εχει mandriva και θέλει amsn , επειδη όπως πολυ σωστα επισημανε ο georgeman εχει προβλημα η εκδοση του πακέτου και απασχολει ολη τη cpu, μπορει να κατεβασει τον packager απο το site του amsn. Αφου το κανουμε εκτελεσιμο , διπλο κλικ και κανει εγκατασταση.

Το δοκιμασα και ειναι οκ, πιάνει 0.2% με 1.5%

http://www.amsn-project.net/linux-downloads.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ σειρά μου τώρα... Επειδή χρησιμοποιούσα και το emesene γιατί δεν είχα καταλήξει ακόμα, σήμερα που πήγα να βάλω εικόνα στο amsn με το που πάτησα την επιλογή για την αλλαγή έκανε logout! Η οθόνη μαύρισε και μετά μου έδειξε το login screen. Έχει τύχει σε κανέναν; Είχα την έκδοση 0.97, σε Ubuntu 8.04. Το δοκίμασα μετά και το ξανάκανε :( . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχμμμ πήγα να βάλω την φώτο του μυστικού δείπνου που είχε βγει πρόσφατα στο internet - μερικά δισεκατομμύρια pixels νομίζω...

:P Xexe

Όχι μια φωτογραφία πήγα να βάλω, αλλά την ίδια ακριβώς το emesene την δέχεται κανονικότατα και το original msn στα windows... Μου φαίνεται θα παραμείνω στο emesene... (Φήμες φέρνουν το επόμενο pidgin με full audio and video support, άντε να δούμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ σειρά μου τώρα... Επειδή χρησιμοποιούσα και το emesene γιατί δεν είχα καταλήξει ακόμα, σήμερα που πήγα να βάλω εικόνα στο amsn με το που πάτησα την επιλογή για την αλλαγή έκανε logout! Η οθόνη μαύρισε και μετά μου έδειξε το login screen. Έχει τύχει σε κανέναν; Είχα την έκδοση 0.97, σε Ubuntu 8.04. Το δοκίμασα μετά και το ξανάκανε :( . . .

 

Tι κάρτα γραφικών έχεις ποιούς driver και πες μου αν χρησιμοποιείς και compiz. Είναι σύνθετο πρόβλημα που αναφέρετε μερικές φορές με τους driver της nvidia και όταν τρέχεις compiz. Υπάρχει λύση όμως..

Aνακοινώθηκε και η έκδοση του amsn 2

 

http://www.amsn-project.net/forums/viewtopic.php?t=5299

 

Aπό τι λένε θα συνεργαστούν με το emesene να φτιάξουν ένα κοινό πρόγραμμα. Ενδιαφέρων και βλέπω να γίνονται μεγάλες βελτιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχμμμ πήγα να βάλω την φώτο του μυστικού δείπνου που είχε βγει πρόσφατα στο internet - μερικά δισεκατομμύρια pixels νομίζω...

:P Xexe

Όχι μια φωτογραφία πήγα να βάλω, αλλά την ίδια ακριβώς το emesene την δέχεται κανονικότατα και το original msn στα windows... Μου φαίνεται θα παραμείνω στο emesene... (Φήμες φέρνουν το επόμενο pidgin με full audio and video support, άντε να δούμε)

Δοκίμασες να την μικρύνεις ;

 

Tι κάρτα γραφικών έχεις ποιούς driver και πες μου αν χρησιμοποιείς και compiz. Είναι σύνθετο πρόβλημα που αναφέρετε μερικές φορές με τους driver της nvidia και όταν τρέχεις compiz. Υπάρχει λύση όμως..

Aνακοινώθηκε και η έκδοση του amsn 2

 

http://www.amsn-project.net/forums/viewtopic.php?t=5299

 

Aπό τι λένε θα συνεργαστούν με το emesene να φτιάξουν ένα κοινό πρόγραμμα. Ενδιαφέρων και βλέπω να γίνονται μεγάλες βελτιώσεις.

 

baahhh πότε θα αρχισουμε να μιλάμε όλοι μεσο jabber;; :whistle:

 

Πέφτει τετοια παραποντιά στο msn με μπλοκαρισματα κλπ , εισαι στο έλεος τους θεού εντελως :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τους 169.12 της Nvidia με 8800gt και compiz...

Δεν πειράζει υπομονή μου :P

Για να δούμε τι θα λέει το aMSN2

(αλήθεια το jabber τι είναι;;;)

(είμαι newby στο Linux)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γενικό το πρόβλημα και περιγράφετε εδώ

 

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux-restricted-modules-2.6.24/+bug/212648

 

εγώ το έλυσα δίνοντας στην κονσόλα

 

sudo ln -sf /usr/lib/nvidia/libwfb.so.xserver-xorg-core /usr/lib/xorg/modules/libwfb.so

 

Nick B. wrote on 2008-04-28: (permalink)

 

Does somebody want to try this?

sudo ln -sf /usr/lib/nvidia/libwfb.so.xserver-xorg-core /usr/lib/xorg/modules/libwfb.so

Restart X and see if you can reproduce the crash.

Someone had a very similar issue here

http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=112098

This is the explanation according to Nvidia

http://www.nvnews.net/vbulletin/showpost.php?p=1639245&postcount=13

 

Για δες αν σου δουλέψει και σένα με τιν παραπάνω εντολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα πράγματα έγιναν χειρότερα... πολύ χειρότερα...

Μετά την εντολή αυτή που πήγα να ανοίξω το amsn κράσαρε όλο το μηχάνημα έκανε restart μόνο του και δεν μπορούσε να φορτώσει γραφικά. Έβγαινε μόνο ένα κομμάτι του desktop σε πολύ χαμηλή ανάλυση όλα μαύρα χωρίς background με ένα παράθυρο που δεν φαινόταν κ ολόκληρο και έγραφε κάτι για low resolution κλπ. Μετά τη φρίκη έκανα ρεσταρτ και τα ίδια. Στο επόμενο restart επέλεξα το kernel με recovery mode και στις επιλογές πάτησα fix X server και fix broken packages και μετά normal boot. Το σύστημα κάνει boot αλλά ανοίγει χωρίς compiz και χωρίς τους drivers της Nvidia ενεργοποιημένους. Με το που τους ενεργοποιούσα και έκανα restart η ίδια μαυρίλα κ το ίδιο error. Ξαναρεσταρτ και ξανά φιξ to X server. Κάνω reinstall ότι package είχε σχέση με την Nvidia από το Synaptic, ενεργοποιώ τους drvers restart και πάλι τα ίδια. Καμιά ιδέα; ότι κατάλαβα έκανα βοηθήστε plz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια τα πράγματα...

Μπήκα στα 2 folders που αναφέρει η εντολή που χρησιμοποίησα και βρήκα 2 broken link, κ μέσα στην απελπισία μου πήρα το θάρρος και τα έσβησα. Ξαναενεργοποίησα τους drivers της κάρτας ξανά το ίδιο. Συγκεκριμέα αυτό το μισό παράθυρο που φαίνεται γράφει Ubuntu is running in low resolution mode graphics adapter not detected ή κάτι τέτοιο... Plz heeeeeeelp!

EDIT: Κατ'αρχήν σόρρυ στον πανικό πριν δεν συνειδητοποίησα το double post. Τη λύση την βρήκα Link.png Site: εδώ ξαναεγκατέστησα δλδ τους drivers της Nvidia χειροκίνητα. Ευτυχώς μου δούλεψε.

Μια παρενέργεια μετά απ'όλ'αυτά είναι ότι δεν είχα ελληνικά στο πληκτρολόγιο. Φυσικά διορθώθηκε μια ρύθμιση είναι μόνο απλά αναρωτιέμαι γιατί έγινε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry έπρεπε να σου πω και τρόπους για recovery αν κάτι πήγαινε στραβά. Πάντως ένα κρασάρισμα του xserver δεν είναι και τόσο τραγική κατάσταση στο linux. Σου προτείνω για τους driver να τους ξαναεγκαταστήσει μέσω του εργαλείου εγκατάσταση των driver της διανομής η μέσω envyng. Τραγικό μου λάθος πάντως που πρότεινα κάτι τέτοιο χωρίς να σου έχει πει τα βασικά βήματα για recovery...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Δεν θα με πείραζε να γίνεις και λίγο πιο αναλυτικός γιατί το μηχάνημα δεν έχει συνέλθει. Έκανα restart και πάλι έχασα το πληκτρολόγιο ενώ δεν μπορώ να ενεργοποιήσω ούτε advanced/extra visual effects ή το compiz...

EDIT: Οκ νομίζω όλα καλά. Ακολούθησα τις οδηγίες του Envy απεγκατέστησα τους drivers που είχα βάλει χειροκίνητα, εγκατέστησα το EnvyNG-gtk και τους drivers ξανά μέσα από αυτό (απλά νομίζω μπήκαν οι πιο παλιοί αλλά δεν με αγχώνει αυτό προς το παρόν) και όλα δουλεύουν καλά προς το παρόν :)

Πάντως μην τρελαίνεσαι για τα περί recovery οκ έβγαλα άκρη ;) (νομίζω δλδ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...