Προς το περιεχόμενο

ubuntu nvidia


kriti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ubuntu στο laptop με καρτα γρφικων nvidia geforce 7400 το προβλημα μου ειναι οτι καθε φορα πρεπει να κανω ρυθμισεις για να βλεπω την εξωτερικη οθονη μονο γινεται με ποιο απλο τροπο?

δηλαδη με 1-2 κλικ και οχι καθε φορα configuratotion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατέστησε αν δεν έχει το nvidia-settings και άνοιξέ το με δικαιώματα root.

Κάνε ρυθμίσεις και πάτα το Save to X configuration που θα βρείς εκεί πριν το κλεισεις.

Αν πατήσεις Apply και δεν δεις το αποτέλεσμα που περίμενες κάνε πρώτα αυτό που είπα πιο πάνω και μετά logout και login.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εγκαταστησει το nvidia x server settings αυτο ενοεις ?και πως το ανοιγω ως root? και μετα αν θελω να ξαναδω την οθονη του λαπτοπ τι κανω ?

αρχαριος ειμαι στο ubuntou μολις 2 βδομαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εγκαταστησει το nvidia x server settings αυτο ενοεις ?και πως το ανοιγω ως root? και μετα αν θελω να ξαναδω την οθονη του λαπτοπ τι κανω ?

αρχαριος ειμαι στο ubuntou μολις 2 βδομαδες

 

Κάνεις αυτό που σου λεέι πάνω ο @chek2fire.

Αν δεν σου ανοίξει το πρόγραμμα ίσως δεν το έχεις εγκαταστήσει.

Για να το εγκαταστήσεις εκτελείς σε τερματικό:

>sudo apt-get install nvidia-settings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις αυτό που σου λεέι πάνω ο @chek2fire.

Αν δεν σου ανοίξει το πρόγραμμα ίσως δεν το έχεις εγκαταστήσει.

Για να το εγκαταστήσεις εκτελείς σε τερματικό:

>sudo apt-get install nvidia-settings

το εχω εγκαταστησει αλλα δεν ξερω πως να το ρυθμιζω καθε φορα χρειαζεται ρυθμιση απο την αρχη και ρωταω αν γινεται με 2-3 κλικ να επιλεγω οθονη και οχι οπως το κανω τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε σε τερματικό sudo nvidia-settings

Κάνε ρυθμίσεις και πάτα το Save to X configuration File που θα βρείς εκεί πριν το κλεισεις.

Μην πατήσεις Apply. Απλά κλείστο και μετά κάνε logout και ξανά login.

Αν μετά το login δεν έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα ξανακάνεις την διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε σε τερματικό sudo nvidia-settings

Κάνε ρυθμίσεις και πάτα το Save to X configuration File που θα βρείς εκεί πριν το κλεισεις.

Μην πατήσεις Apply. Απλά κλείστο και μετά κάνε logout και ξανά login.

Αν μετά το login δεν έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα ξανακάνεις την διαδικασία.

τι ενοεις logout και ξανά login δεν μου ζηταει καθε φορα που το ανοιγω η το ρυθμιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα καταλαβα τι ενοεις και το εκανα αλλα δεν αποθηκευει τις ρυθμισεις με βλεπω να το ρυθμιζω καθε φορα παντως ευχαριστω για την βοηθεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον δεν κατάλαβες για να μήν σου κρατάει τις ρυθμίσεις. Αρχικά άνοιξε το terminal και γράψε

 

sudo nvidia-settings

 

πάτα enter και στο πρόγραμμα που θα ανοίξει πήγαινε στις ρυθμίσεις x server display configuration και εκεί αριστερά βάλε στο resolution την ανάλυση που υποστιρίζει η οθόνη σου και στο διπλανό βάλε το refresh rate. Πάτα μετά appy και μετά save to Χ Configuration File και μετά κάνε ένα restart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον δεν κατάλαβες για να μήν σου κρατάει τις ρυθμίσεις. Αρχικά άνοιξε το terminal και γράψε

 

sudo nvidia-settings

 

πάτα enter και στο πρόγραμμα που θα ανοίξει πήγαινε στις ρυθμίσεις x server display configuration και εκεί αριστερά βάλε στο resolution την ανάλυση που υποστιρίζει η οθόνη σου και στο διπλανό βάλε το refresh rate. Πάτα μετά appy και μετά save to Χ Configuration File και μετά κάνε ένα restart.

 

τωρα ειναι οκ με τις οδηγειες σου ευχαριστω

ειχα βαρεθει καθε φορα να το ρυθμιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον δεν κατάλαβες για να μήν σου κρατάει τις ρυθμίσεις. Αρχικά άνοιξε το terminal και γράψε

 

sudo nvidia-settings

 

πάτα enter και στο πρόγραμμα που θα ανοίξει πήγαινε στις ρυθμίσεις x server display configuration και εκεί αριστερά βάλε στο resolution την ανάλυση που υποστιρίζει η οθόνη σου και στο διπλανό βάλε το refresh rate. Πάτα μετά appy και μετά save to Χ Configuration File και μετά κάνε ένα restart.

 

τωρα ειναι οκ με τις οδηγειες σου ευχαριστω

ειχα βαρεθει καθε φορα να το ρυθμιζω

 

μα αριθμος μηνυματων ειναι αυτος που εχω:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...