Προς το περιεχόμενο

laptop κ ubuntu+κινητό ως modem


farfalinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρηκα αυτο και νομιζω ισως βοηθησει....αφου δωσετε την εντολη sudo gedit /etc/wvdial.conf...

 

"Now you will need to enter your username and password plus the dial number. If the username and password for your network is blank just ad A for the username and B for the password. Why? Well wvdial doesn't like it when they are blank. One important thing, you need to delete these signs ; behind Phone, Username, and password for it to work.

 

Now just click save, go back to the Terminal and type in wvdial"

 

περισσοτερες πληροφοριες εδω

 

http://www.techjamaica.com/forums/showthread.php?t=56614

 

 

αν και μου κανει connect μου λεει No Carrier....τεσπα δοκιμαστε και εσεις και βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν δεν ειμαστε wind χρηστες.... :(

 

Aν δεν είσαι wind χρήστης βάζεις τα αντίστοιχα username & password της εταιρείας στην οποία είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Y.Γ: Βασική προϋπόθεση να είναι συνδεδεμένο το κινητό με το pc!

 

ίσως αυτό να είναι το πρόβλημα, να μην είναι συνδεδεμένο το κινητό, ξέρει κανείς πως γίνεται σύνδεση κινητού στο ubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα τελικά τα παραπάνω, σύνδεσα το κινητό κανονικά με το ubuntu,έγινε κανονιkά και η σύνδεση dial up αλλά δεν φορτώνει καμία σελίδα ούτε με firefox ούτε με opera, έχω βάλει και τις ρυθμίσεις για proxy όπως και στα windows. Τι άλλο μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα τελικά τα παραπάνω, σύνδεσα το κινητό κανονικά με το ubuntu,έγινε κανονιkά και η σύνδεση dial up αλλά δεν φορτώνει καμία σελίδα ούτε με firefox ούτε με opera, έχω βάλει και τις ρυθμίσεις για proxy όπως και στα windows. Τι άλλο μπορεί να φταίει?

 

Πήγαινε System-->Preferences-->Network proxy και βάλτα και εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά άλλαξα τον αριθμό κλήσης σε *99***9# και ανοίγουν οι σελίδες μόνο με Opera και αυτές όχι όλες, κάποιες παρουσιάζουν κολήματα και άλλες ούτε που ανοίγουν, σε σχέση με τα windows ανοίγουν λιγότερες σελίδες πάντως

O firefoχ δεν ανοίγει τίποτα, δεν παίρνει χαμπάρι απο wind, ξέρει κανείς γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...