Προς το περιεχόμενο

Debian Testing (ποιο iso?)


paschalis.m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε,

 

θελω να εγκαταστησω το debian testing.

βρηκα ενα iso (απο το cd1) το οποιο και κατεβασα αλλα οταν παω να κανω install μου ζηταει και το δευτερο cd. ολα ειναι καμια 20αρια.

και ερωτω? μπορεις ενας καλος ανθρωπος να μου πει ποιο iso να κατεβασω για να εγκαταστησω την "διανομη των διανομων"?

θελω να πω πρεπει να κατεβασω καμια 10 gb για να κανω install ή υπαρχει και εκδοση των 700mb?

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι βέβαιος οτι υπάρχει και σε dvd iso

Εκτός και αν δεν έχεις dvd drive οπου μάλλον θα τα χρειαστείς όλα (cd's).

 

εδω ειναι ftp τους http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/i386/iso-dvd/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, προς θεου! Τα 20+ cd ειναι ΟΛΟ το repository του debian.

 

Για να κανεις μια απλη εγκατασταση με gnome περιβαλλον, κατεβαζεις και εγκαθιστας το cd1 μονο.

 

Αν θες kde ή xfce σαν περιβαλλον, αντι για το cd1 κατεβαζεις τα αντιστοιχα iso που ειναι κατω κατω στην ιδια σελιδα.

 

Μετα την βασικη εγκατασταση μπορεις να βαλεις οποιο πακετο θες απο το apt-get.

 

Αν ακομα και τα 700MB του ενος cd ειναι πολλα για σενα (μπορει να εχεις συνδεση 1MBps σαν εμενα), κατεβασε το netinstall.iso και μετα απο κει, αλλαζοντας τα repositories αναλογα, εγκατεστησε οτι θες απο το apt.

 

----edit

 

Εκει που λες οτι σου ζηταει και το 2ο cd, για ποιο λογο στο ζηταει?

Η μοναδικη στιγμη που ο installer ανακατευεται με αλλα cd εγκαταστασης ειναι οταν ζηταει να δει αν εχεις αλλα cd ωστε να τα εχει υποψη του για πακετα "τοπικα". Για να μην ψαχνει στον αναλογο server στο ιντερνετ δηλαδη.

H ερωτηση ειναι "Scan another medium ....". Εκει πατας "No"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...