Προς το περιεχόμενο

Η Novell έβαλε EULA στην OpenSuse 11.0b3!!!!


hasodikis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ αυτό που ήθελα να πω είναι πως γιατί να μην δούμε παρόμοιες κινήσεις αύριο μεθαύριο και από την canonical; Εταιρεία είναι, γιατί να μην τα κάνει πλακάκια με τη Novell π.χ.; Εταιρεία είναι και θα κοιτάξει το συμφέρον της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Από ότι διάβασα και αλλού η Novell το έχει ξανακάνει και σε προηγούμενες εκδόσεις και αφορά μόνο τα rc.

 

chek2fire, συμφωνώ μαζί σου για της εταιρίες και το FOSS. Συμφωνώ όμως και με αυτούς που λένε ότι το Ubuntu θα μπορούσε να είναι η αιχμή του δόρατος για το Debian. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το Ubuntu. Απλώς δεν μου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω η Novell να συνεχίσει να προσφέρει στο linux χωρίς να το καταστρεψει εντέλει. Σιγουρα το πολυ νταλαβέρι με την μαικροσοφτ ενοχλει τους users γιατι απλα δεν την θελουμε την μαικροσοφτ και δεν θελουμε να επωφελείται απο το λινουξ, ο καθενας με το σπαθί του. Οι εταιρειες λινουξ πολυ καλα κανουν και κερδιζουν χρηματα απο την τεχνικη υποστηριξη των εταιρειων , αναπτυσοντας εφαρμογες opensource και προσθέτοντας κωδικα στον πυρήνα . Εγω δεν ειμαι χρηστης που θα βαλω slackware και να αρχισω να compilαρω τα πάντα. Μου αρεσει να ασχολουμε με αυτα για να επωφελουμε μεχρι ενος σημειου αλλα θελω ενα desktop φιλικο και να εχω εργαλεια που να μου επιτρέπουν να κάνω με μεγαλυτερη ευκολία αυτα που εκανα πρωτα με windows , δηλαδη ηθελα εναν αντικαταστατη των windows και το έχω. Μπορει να μη συμφωνειτε και να μου πειτε το λινουξ δεν ειναι αυτο, ειναι για να μπεις στα βαθεια κλπ.

 

Ειναι προσωπικη μου επιλογη, και το θελω για home use.

 

Ειμαι συμφωνος η redhat και η canonical να βγαζουν χρηματα απο τις εταιρειες αλλα να ειναι υπο GPL πάντα. Τωρα η novell με ενοχλει να κανει συμφωνίες με την μαικροσοφτ και καλα θα κανει να τις κοψει!!!! Πολυ απλά δεν την χρειαζομαστε, δεν εχει τεχνολογια η μαικροσοφτ που μας δεσμεύει σε κατι, και το βασικοτερο δεν εχει πυρήνα. Εδω να σημειωσω οτι η novell συμβαλει πολυ στην αναπτυξη του πυρήνα

 

Αυτες οι εταιρειες συμβάλουν στην αναπτυξη του πυρήνα, βεβαια προς ωφελος τους για να αναγνωριζει πχ το hardware που βγαζουν αλλά ειναι και ωφελός μας αυτό

table4-companies.gif

http://www.linuxfoundation.org/publications/linuxkerneldevelopment.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω από που βγαίνει το συμπέρασμα της "βαρβάτης" διανομής. Και επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί ο ενθουσιασμός της κερκίδας για το yast. Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να μην σε απασχολεί το accept που ελαφρά τη καδία πατάει ο κάθε χρήστης όπου βρεί μπροστά του. Σε αυτήν τη περίπτωση γιατί να μην βάλει και windows, ένα accept είναι όλο κι όλο...

Please elaborate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγω που είμαι 2 χρόνια χρήστης του suse δεν έχω απολύτως κανένα παράπονο!!!

Από όσο θυμάμαι και το 10.1,10.2 και 10.3 είχαν και αυτά eula στα beta και στα rc.

Επειδή πρόσφατα εγκατέστησα την opensuse 11.0 beta 3 είδα αυτό το eula αλλά πιστεύω πως μέχρι την stable θα έχει βγει!!

Προσωπικά κρίνω ότι αυτά που ζητάει η novell ρε παιδιά δεν είναι και τίποτα το τρομερό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα δεν ειναι τρομερο,μια χαρα ειναι η διανομη.απλα εδωσε αφορμη για να βγαλει ο καθενας τη "κακια" του λογω ms+novell (ειναι της μοδας να τα χωνεις στην ms και οποιον εχει σχεση μαζι της βλεπεις..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι της μοδας να τα χωνεις στην ms και οποιον εχει σχεση μαζι της βλεπεις..

 

δεν είναι ¨της μόδας¨

 

η πρακτική της M$ είναι πραγματικότητα εδώ και χρόνια

 

δηλαδή ¨χούϊ¨ > συνήθεια > 2η φύση !

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ξεχναμε την SCO που μας πήγε στα δικαστηρια γιατι το Linux χρησιμοποιει UNIX © κώδικα που SCO προσπαθουσε να αποδηξει οτι της ανηκει. Και «καθάρισε» η μεγάλη Novell

 

On August 10, 2007 Judge Dale Kimball, hearing the SCO v. Novell case, ruled that "...the court concludes that Novell is the owner of the UNIX and UnixWare Copyrights"

 

http://en.wikipedia.org/wiki/SCO-Linux_controversies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"The Software may contain an automatic disabling mechanism that prevents its use after a certain period of time, so You should back up your system and take other measures to prevent any loss of files or data"

 

Αυτό δηλαδή δε σας φαίνεται και τόσο τρομερό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"The Software may contain an automatic disabling mechanism that prevents its use after a certain period of time, so You should back up your system and take other measures to prevent any loss of files or data"

 

Αυτό δηλαδή δε σας φαίνεται και τόσο τρομερό;

 

Απλά η Novell τελευταια εχει τασεις αυτοκτονίας αλλα θα το ξεπεράσει

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"The Software may contain an automatic disabling mechanism that prevents its use after a certain period of time, so You should back up your system and take other measures to prevent any loss of files or data"

 

Αυτό δηλαδή δε σας φαίνεται και τόσο τρομερό;

 

Να σου πώ την αλήθεια καθόλου εώς και καθόλου. Γιατί όλο μαζί βγάζει νόημα

 

Since the Software is of pre-release quality, You should not use the

Software in a commercial or production system. The Software has not

been fully tested and may contain errors and omissions. The Software

should be used only in a testing environment. Novell does not

guarantee that a commercial version of the Software will become

generally available to the public, that target dates will be met, or

that associated products will be released. The entire risk arising

out of Your use of the Software remains with You. The Software may

contain an automatic disabling mechanism that prevents its use after a

certain period of time, so You should back up Your system and take

other measures to prevent any loss of files or data. Use of the

Software is entirely at Your own risk.

 

Δεν μπορεί να το επιβάλει στο release version γιατί έχει αυτο-ακυρώνεται με την General Public Licence κτλ κτλ κτλ. Είναι δολοφονικά ηλίθιο απο μία άποψη αλλα, εκτός από το κομμάτι αυτό, είναι η ίδια άδεια απο το 2006.

 

Δεν είναι ούτε κάτι καινούργιο ότι η Novell συνεργάζεται με την MS και κακά τα ψέματα πολλά πράγματα που κάναν το Linux ποιο χρηστικό οφείλονται σε αυτην την συνεργασία έτσι. ΟpenOffice support,Samba tweakings Κτλ κλτ κλτ.

 

http://www.moreinterop.com/

 

Μέχρι εδώ να πω την αμαρτία μου δεν με πολύ έκαψε ποτέ.Το open source της το είχε. Τo community που δούλευε για την πληρωμένη έκδοση τους το είχε (το άπειρο beta-testing κοινώς) και σύμβαλλε αρκετά στην ανάπτυξη για να μήν λενε και οι άλλοι. Μια πιο corporate Red Hat. κλαιν μαιν.:X Σε όσους δεν αρέσει δεν χρείαζεται να την διαλέξουν. Εγώ θα αρχίσω πραγματικά να ανησυχώ όταν θα προσπαθίσει να τραβήξει το openSUSE τελείως μακρί:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...