Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με OpenGL


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα πρόβλημα με την κάρτα γραφικών και δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Χρησιμοποιώ τους legacy nvidia οδηγούς της σειράς 96.43.05.

Το πρόβλημα είναι πως σε μερικές εφαρφμογές openGl δεν έχω καθόλου επιτάχυνση.

Στo glxgears δε φαίνεται να γυρίζουν τα γρανάζια και αναφέρει τιμές γύρω στο 5 fps.

Το ίδιο και στο google earth, η γη πάει καρέ καρέ.

Το menu στο mythtv, όταν χρησιμοποιώ opengl.

Ο mplayer με -vo gl: πάλι το ίδιο, σχεδόν δε βλέπω να παίζει βίντεο αλλά ένα ένα frame να σχηματίζεται στην οθόνη.

Ταυτόχρονα η εφαρμογή που χρησιμοποιεί το opengl καταναλώνει όλους τους πόρους του επεξεργαστή και το σύστημα σέρνεται.

 

Απ'την άλλη το compiz δε φαίνεται να επηρεάζεται.

Έχω βγάλει και βάλει τους οδηγούς της nvidia, έχω βάλει και βγάλει το agpgart από τον πυρήνα, αλλά παρ'όλα αυτά το πρόβλημα παραμένει. Παλιότερα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα...

Επισυνάπτω το nvidia-bug-report για όποιον μπει στον κόπο να ρίξει μια ματιά.

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

nvidia-bug-report.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γρανάζια και σε μένα δεν φαίνονται να γυρίζουν αλλά τα fps είναι μια χαρά. Δοκίμασε την εντολή glxinfo | grep rendering και δες αν επιστρέφει direct rendering: Yes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχουν αλλάξει τίποτε APIs και πρέπει να προσθέσεις κάτι στο xorg.conf; Είναι fresh install; Δούλευε κανονικά και έσπασε μετά από κάποιο update για παράδειγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chek2fire δεν είναι τέτοιο πρόβλημα. Πριν κανα 2 εβδομάδες δεν είχα πρόβλημα.

firewalker, κάνω συνέχεια updates. Στα ξαφνικά άρχισαν αυτά τα κολλήματα. Μέχρι και νέο xorg.conf έφτιαξα με μόνο τα απολύτως απαραίτητα. Το xorg.log δεν αναφέρει κάποιο πρόβλημα. Λέτε να ψήθηκε από τη ζέστη; Την ψύξη της την κοίταξα, δεν έχει πρόβλημα. Εκτός κι αν χάλασε έτσι στο άσχετο.

 

Αλλά μου κάνει εντύπωση που το compiz δεν έχει πρόβλημα και γι' αυτό θέλω να πιστεύω πως κάποια ρύθμιση φταίει, την οποία δε μπορώ να βρώ.

 

Προς στιγμής νόμιζα πως έφταιγε το kde4, αλλά τελικά δοκίμασα και gnome και xfce4 και κάνει τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορεί να είναι και θέμα δυνατοτήτων της κάρτας και θέμα driver.

Καλά, όσο γι'αυτό (αν και μάλλον άσχετο με το πρόβλημά μου) η nvidia έχει δηλώσει πως δεν πρόκειται να βελτιώσουν τους οδηγούς καρτών σαν τη δική μου (legacy) ή να προσθέσουν νέες δυνατότητες. Το μόνο που θα κάνουν είναι να βγάζουν patches ώστε να είναι συμβατοί με τους νέους πυρήνες που θα βγαίνουν κατά καιρούς. Αυτά έχει ο κλειστός κώδικας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...