Προς το περιεχόμενο

Wired & wireless router, βάζω δύο gateways;


alkisg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα laptop, ένας adsl router, θέλω να συνδέομαι είτε wired είτε με wireless. Ποιος είναι ο σωστός *manual* τρόπος;

 

Τώρα έχω:

wired: 192.168.0.10, gw 192.168.0.1 (=router)

wireless: 192.168.0.20, gw 192.168.0.1 (=router)

 

Εντωμεταξύ με manual ρυθμίσεις (χωρίς τον network manager του Ubuntu) δεν μπορεί να καταλάβει αν το καλώδιο είναι συνδεδεμένο ή αν δεν έχω συνδεθεί στο wireless.

 

Το πρόβλημα με όλα αυτά είναι ότι αρκετές φορές το λειτουργικό διαλέγει τη μη-συνδεδεμένη-εκείνη-τη-στιγμή κάρτα και δε βλέπω Internet, οπότε πρέπει κάθε φορά να κάνω ifdown την αποσυνδεδεμένη κάρτα για να το δει.

 

Τώρα θα μου πείτε γι' αυτά τα προβλήματα βγήκε ο network manager (νομίζω), αλλά άμα εγώ θέλω να έχω και tap interfaces και bridge br0 και alias br0:1, λίγο δύσκολο να τον καταφέρω να μου μανατζάρει αυτόματα την br0:1, γι' αυτό ψάχνω για manual τρόπο...

 

Καμιά ιδέα; Το έχει καταφέρει κανένας χωρίς network manager και χωρίς διαρκή ifdown / ifup;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep, το ifplugd είναι αυτό που χρειάζεσαι. Γενικά το ifplugd κοιτάει πότε έβαλες ή έβγαλες το πριζάκι, καθώς και πότε συνδέθηκε ή αποσυνδέθηκε το wireless και εκτελεί ένα πρόγραμμα που θα του πεις. Από 'κει και πέρα, με 2 scripts και τα κατάλληλα lockfiles στο /var/run, μπορείς μα δώσεις «προτεραιότητες» στα interfaces.

 

Πράγματι, ο network manager φτιάχτηκε γι' αυτά ακριβώς τα προβλήματα, αλλά είναι πολύ άσχημη υλοποίηση IMO. Θεωρώ απαράδεκτο να πρέπει να κάνω login στο σύστημα για να σηκωθεί το δίκτυο ας πούμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στο θέμα πάντως είχα βρεί το wicd μιά καλή εναλακτική για network manager. Παρ' όλα αυτά. δεν είμαι σίγουρος για το αν σε αφήνει να κάνεις connect πρίν το login και επιπλέον ήταν αρκετά ασταθές καθώς είναι under heavy development (γραμμένο σε python πληροφοριακά). Όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μιά ματιά εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...